Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

לחסוך מלחמת אחים

מהימין הקיצוני ועד השמאל הקיצוני, כולם מצטטים פסוקים מהתנ"ך שמראים שהם צודקים. וכל תנועה רדיקלית שקמה מושכת אחריה אוהדים רבים, עם אידיאל, עם עוצמה, עם אנשים חזקים. כולנו יודעים לאן הובילו בעבר מלחמות היהודים, והסימנים של היום לא משמחים. התקווה היחידה לשלום העם שלנו, אם נקצר תהליכים, תלויה בהבנת מה שמסתתר מאחורי כל הפסוקים. מסע אל פנימיות התורה, אל מה שבאמת מחייב אותנו הכוח הכללי שבטבע, אם תרצו אלוהים. שנתחיל?

כל התיקון שלנו הוא רק באחדות, רק בחיבור, לא במאבקים כוחניים ולא בהתקוטטות. למה? כי במקור, אין כזה דבר עם ישראל. בספר המדע מסביר הרמב"ם, שאנחנו אוסף אנשים זרים שהתקבצו מכל מיני עמים סביב האידיאה הרוחנית של חוקר בבלי בשם אברהם. הוא לימד את כל מי שרק הסכים להקשיב, איך אנשים יכולים למשוך מעמקי הטבע כוח מאחד, שיכסה את כל הפערים שביניהם בשמיכה של אהבה. שיאחד אותם, למרות כל השוני, המחלוקת והדחייה. השילוב בין הכוחות המנוגדים הללו נתן לקשרים שבין אנשי בית אברהם עומק ועוצמה, טעמים נפלאים והתפתחות אדירה. בהמשך התהווה מהם עם ישראל, ובתוך רשת הקשר המיוחדת שנרקמה בין חברי האומה הורגש הכוח האחד שבכל הבריאה. בחכמת הקבלה המצב הזה נקרא גילוי הבורא לנברא, ובשיא האבולוציה של המין האנושי יצטרכו להגיע להתקשרות כזו כולם. זה אומר שאנחנו, הישראלים, נוצרנו כאב-טיפוס למצב העתידי של העולם.

אחר כך האגו הישראלי התעצם, וכל אחד נהיה חכם ועקשן. בשם הצדק הרגנו איש את אחיו, הבאנו על עצמנו אויבים מחוץ, וגם חורבן. לכל אחד הייתה אסמכתא לדעתו, כמובן, ובשם התורה שלו הוא נלחם. 

אם רצוננו להימנע מחורבן שלישי, חס ושלום, אין לנו ברירה אלא לשחזר את קוד ההתקשרות המקורי שמוגדר בנוסחה: "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י, יב). מתל אביב ועד ירושלים, מהרצליה ורמת השרון ועד יהודה ושומרון, אנחנו חייבים ללמוד את השיטה של אברהם להתקרבות בין שונים, ובעזרתה לגלות שוב את הכוח האחד שבטבע. לא לספר לעצמנו סיפורים, אלא לגלות אותו בחוש, כמו בניסויים מדעיים. הוא המקור לכל הכוחות המנוגדים, לכל הדעות השונות ולכל הרצונות ההפוכים. הוא שותל בנו אותם כדי שנתעלה מעליהם לקשר הדדי ונגיע לגילוי שלו בינינו, בין הלבבות שמבינים שחייבים להיות מחוברים אבל מה לעשות, מפורדים. וזקוקים לעזרה, לכוח מאחה, לכוח החיים. אחרת אנחנו כולנו מתים.

אם נרחיב את המבט נראה שבכל העולם אנשים חסרי כיוון, אבודים. לא ברור בשביל מה כל כך מתאמצים, אם בסוף מתעייפים, דועכים ומתים. אין פלא שחצי עולם חי על תרופות הרגעה, נגד דיכאון, ייאוש ופחדים. אין איזו מטרה גדולה שמאירה באופק, משהו ששווה בשבילו לקום בבוקר, לטרוף את החיים. כל החלומות נשברו לרסיסים, גם של ארה"ב ועוד לפני כן של הרוסים. שלא לדבר על אירופה הזקנה, שטובעת בתוך ים של מהגרים. והעתיד נראה אפור, משמים. אין בשביל מה לחיות, אין חשק לעשות ילדים. לכזה עולם נכניס אותם?! מסכנים.

מחקר ופיתוח זה אנחנו הישראלים, והיום האנושות זקוקה למוצר אחד: טעם בחיים. גילוי הכוח העליון לכל הנבראים פירושו בנייה של קשרי אהבה מעל כל הניגודים. זה יביא אותנו לגילוי מערכת ההפעלה של המציאות, תוכנת הניהול של כל מה שקורה לנו בחיים. רוח האדם שבנו תתעלה וייבנו בנו חושים חדשים. אנחנו נגלה את משמעות הקיום, בדרגה רוחנית, שלמה ונצחית. כאן ועכשיו, לא אחרי המוות, ולא בדמיונות או טריפים. 

רק כשנממש את הדברים בינינו, יהיה לנו מה לתת לכל העמים, ובעולם ירגישו שהיהודים מועילים. אז חבל על כל הוויכוחים, מה שחשוב זה ללמוד איך מתחברים.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 612 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content