Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

לכוון את הרצון

למה החיים בנויים כך שכבר מהרגע הראשון אנחנו נדרשים להתגבר על מכשולים? איפה אנחנו מפספסים? מה יכול לתת לנו כוחות? על בירור מטרות ועל שימוש מושכל באמצעי שיכול לחולל נפלאות.

החיים הם שרשרת התגברויות, וכשלאדם נגמר כוח ההתגברות הוא פשוט נפטר מהעולם. הטבע מחייב אותנו להפעיל כוחות כדי לחיות, בכל מיני צורות ורמות. יש מצבים שמתרחשים מאליהם על ידי מנגנונים גופניים, ויש כאלה שבהם עלינו לכוונן באופן מודע את הרצון שלנו, לגבש כוחות.

האדם מטבעו אגואיסט, ולכן אנחנו נמשכים לעשות רק מה שבא לנו, מה שכלפיו יש לנו רצון. הדברים האלה זורמים לנו בטוב. כאשר אנחנו נדרשים לעשות משהו נגד הרצון, לעומת זאת, אז מתחילים הקשיים והבעיות.

לדוגמה: צריך לקום בבוקר, ללכת לעבודה. לפעמים זה מבאס, אבל אין ברירה. אני אומר לעצמי, תשמע, אתה חייב להביא הביתה כסף, פרנסה. יש לך ילדים להאכיל, משכנתא על הדירה. הבירור מוציא אותי מהמיטה.

מעבר לרמה הטריוויאלית הזו יש מצבים יותר מורכבים. נאמר שאני רוצה לרזות, אבל מה לעשות, חולה על מתוק. אלף פעם התחלתי דיאטות, ובסוף חזרתי לשוקולדים ולגלידות. מה חסר לי כדי להצליח? כוח לשמור על החלטות? לא ולא. חסר לי בירור של הרצון.

למה הכוונה? כל החיים הם שרשרת בירורים של 'מה כדאי לרצות'. מה חשוב יותר, ומה פחות. לכן, המקום שבו עליי להשקיע הוא בבירור של למה כדאי לי להיות רזה. זה בריא? זה יפה? מה בדיוק אני ארוויח מזה? ככל שאגביר את הרצון לרזות, כך יהיה לי קל להצליח בפרויקט, לא ליפול.

במילים אחרות, ההתגברות היא לא בפעולה עצמה כמו לא לאכול מתוק, אלא בכוונון הרצון. רצון גדול יותר כמו בולע רצון קטן, ואז הכול הולך בקלות. לא דורש כוחות או התגברות. הכול נקבע לפי רמת החשיבות.

האמצעי שיכול לעזור יותר מכול להעלות את החשיבות של מטרה כלשהי בעיניי, הוא הסביבה. אם נמשיך באותה דוגמה של הרזיה, הצטרפות לקבוצה כלשהי שעוסקת בזה תקדם אותי מאוד. גם אם כוח הרצון הפרטי שלי אינו גדול, ההימצאות בקרבת אנשים שמדברים על כמה חשוב לרזות, תגביר לי את החשיבות. ואם יש לי רצון להיות מוזיקאי ואני רוצה להגביר אותו, כדאי לי להקיף את עצמי בחברה של מוזיקאים טובים, כאלה שהמוזיקה היא כל עולמם. 

בתוך סביבה שמכוונת למטרה מסוימת, אוכל לרכוש חשיבות וכוחות שלי עצמי אין מלכתחילה. אנחנו יצורים חברתיים, כך אנחנו בנויים, והחכמה היא לעשות בעיקרון הזה שימוש מקסימלי. אז במקום להתאמץ מאוד להעלות את החשיבות של דבר מה בעיניי, קל הרבה יותר להצטרף לחברה של אנשים שכבר מעריכים אותו. ההימצאות לידם תעלה גם אותי על הגל, וכעבור זמן מה אראה איך עלתה אצלי החשיבות לאותו עניין. יוצא שההתגברות שלי צריכה להתמקד לא בהגברת הרצון שלי, אלא בהרמת גובה ההערכה שלי לאותה חברה שמחזיקה במטרה שאליה אני שואף.

במבט כולל, למה החיים בנויים בצורה כזו שאנחנו צריכים כל הזמן להתאמץ? כדי שנלמד איך אנחנו יכולים לכוון את הרצון שלנו, לברר מה חשוב לנו בחיים, איך נוכל למלא אותם בדברים המועילים ביותר, ובשביל מה בכלל כדאי לחיות. אם נבחר לעצמנו מטרות נכונות ונתחבר לסביבה שתסייע לנו להגביר את חשיבותן בעינינו, או אז נתמלא ברצון, במרץ ובכוחות, לא נרגיש שום עייפות, וחיינו יהפכו להיות הרפתקה אחת גדולה. 

בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 383 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content