Left Sidebar Content

משמעות החיים

לעכל את החיים

פעם אנשים פשוט חיו, כיום החיים הם דבר מורכב מאוד לעיכול. גם צעירים וגם מבוגרים מתקשים לספוג את החיים כפי שהם, לעבד אותם, להבין מה קורה להם, למה זה קורה להם ואיך עליהם להגיב. בנוסף לשגרה הלחוצה, לפעמים החיים מזמנים איזה מצב קיצוני שממש מפיל לקרשים. למה כל כך קשה לחיות? מאיפה בדיוק נובע הקושי? והכי חשוב, מה אפשר לעשות?

על פי חכמת הקבלה, החיים לא ניתנו לנו כדי שנוכל לעכל אותם. הבעיה נעוצה בכך שאנחנו לא יודעים מהי מטרת החיים. אילו ידענו, ייתכן שהיינו משנים את מהות החיים שלנו, את התהליך שאנו עוברים, את מה שאנו 'בולעים' וכן הלאה. לכן, עוד לפני המאמץ 'לעכל' את אירועי החיים בואו רגע נחשוב: מתי עצרנו לאחרונה לשאול לשם מה אנחנו בכלל חיים? 

כשהיינו ילדים לרובנו היו כאלה שאלות, פשוטות, טבעיות, אבל כנראה שלהורים לא היו תשובות מלאות. 'מה זאת אומרת בשביל מה חיים? חיים כדי לחיות, להתקיים בטוב, להוליד ילדים, לגדל אותם בנחת ולעזור גם להם לחיות טוב'. בתיאוריה זה אולי נכון, אבל במציאות אנשים מבוקר ועד ליל בריצות עד שבסוף היום נופלים למיטה באפיסת כוחות. ומחר, עוד חוזר הניגון. אלה המאמינים שתמורת הסבל מחכה להם כרטיס לגן עדן כלשהו עוד יכולים אולי למצוא הצדקה, אבל מה יעשו הטיפוסים הריאליים? בעיה. 

בשונה מכל בעלי החיים האחרים שפועלים לפי אינסטינקטים, לאדם יש גם שכל, רגש ושאלה אחת קטנה שדוקרת בלב ובמוח: בשביל מה אני חי? ככל שהאדם מתפתח עולות בו תהיות קיומיות. הקושי הגובר לעכל את החיים מביא לכך שבימינו כבר מחצית מהציבור חיה על תרופות הרגעה.

במציאות כזו, מה חכמת הקבלה יכולה להציע? איך היא רואה את המשך התפתחותו של האדם? "עולמך תראה בחייך", נאמר במקורות. לפי הקבלה, המשמעות היא לא שנמות ואחר כך נקבל משהו טוב, אלא עכשיו, לפני המוות הגופני, עלינו ללמוד לפתוח לעצמנו את הדלת לגן עדן. ביכולתנו להגיע לחיים רוחניים שלמים ונצחיים, והשגת השלמות הזו תלויה ברכישת תכונה של השפעה, מלשון הענקת שפע, כלומר אהבה לזולת ונתינה טהורה.

איננו יודעים מהי שלמות, כי אנחנו חיים תמיד מתוך חיסרון: חסר לנו משהו ואנו מקבלים אותו, חסר לנו דבר מה נוסף ואנו מקבלים אותו. כך אנו מתרוצצים להשלמת חוסרים. חיים שלמים משמע שאני מתמלא בשלווה נצחית, נמצא בדרגת הכוח הכללי שבטבע, הבורא, שתכונתו היא השפעה ואהבה. אני רואה "מסוף העולם ועד סופו", ככתוב, מבין ומכיר את כל העולמות, כל הזמנים, כל הנשמות, כל בני האדם. אני כולל בתוכי את כל מה שיש במציאות. הכול נמצא בי, ואני מבין, מרגיש, מעכל ושולט בכול. אלה החיים השלמים ואותם חכמת הקבלה מאפשרת לאדם להשיג, כאן ועכשיו.

מדוע פיתוח אהבה לזולת יאפשר לאדם לעכל את החיים? כי על ידי קשרי אהבה הוא יתחבר לכולם וירגיש את כולם כנמצאים בו, כקשורים אליו - הם כלולים בו והוא בהם. כל המציאות תהפוך עבורו למנגנון אחד מחובר, למערכת אחת מקושרת, ויהיה לו ברור מה קורה איתו ועם כולם.

הקשיים שיש כיום בעיכול החיים נובעים מכך שאנשים לא מחוברים, נפרדים, מרגישים לבד, מנסים לספוג מהחיים כפי יכולתם אך מתחילים להרגיש חנוקים. כשנלמד להתחבר לכולם בהשפעה ואהבה, כל אחד יתחיל להרגיש דרך האחרים מציאות עליונה: הוא יגלה את הקשר שלו לכל הנשמות ואל הכוח שמוליד, מחייה וממלא אותן. הכול יהיה מורגש בו, הכול יהיה שלו. או אז הוא ירגיש מהם באמת החיים, ויגלה אותם ככוח משותף שזורם בין כל הנשמות.

לסיכום, אם נתחיל להתייחס לכולם באהבה, נרגיש איך החיים שלנו מתמלאים באהבה ואנחנו שרויים בכל טוב. אהבה היא המפתח לדלתות גן עדן, וגן העדן בעצמו זה שכולנו מגיעים לחיבוק השלם והנצחי.

מן המקורות

"מהו הטעם בחיינו? כלומר, מספר שנות חיינו הללו, העולים לנו ביוקר כל כך, דהיינו מרבית הייסורים והמכאובים שאנו סובלים בעדם, בכדי להשלימם על אחריתם, הנה, מי הוא הנהנה מהם? או ביתר דיוק: למי אני מהנה? והן אמת, שכבר נלאו חוקרי הדורות להרהר בזה. ואין צריך לומר בדורנו זה, שלא ירצה מי שהוא, אפילו להעלותה על הדעת. עם כל זה, עצם השאלה בעינה עומדת, בכל תוקפה ומרירותה, שהרי לעתים היא פוגשת אותנו בלתי קרוא, ומנקרת את מוחנו, ומשפילתנו עד עפר, בטרם שנצליח למצוא התחבולה הידועה, דהיינו להיסחף בלי דעת, בזרמי החיים, כדאתמול".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, "הקדמה לתלמוד עשר הספירות", א-ב

"בביאת האדם אל אהבת זולתו, אז הוא נמצא ישר בבחינת הדבֵקות, שהוא השוואת הצורה ליוצרה, אשר עמה יחד, עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב".

בעל הסולם, מאמר "מהות הדת ומטרתה"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1178 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content