Left Sidebar Content

חגים ומועדים | יום הזיכרון

לעצור את השכול

משפחת ישראל, משפחת השכול. האם זה חייב להיות כך? האם יש דרך לשים קץ לכל המלחמות ולכל הקורבנות? התשובה היא כן. והעניין הוא לגמרי פנים-ישראלי. כלומר, אנחנו לא תלויים באף אחד, רק בעצמנו. למה, כמה, איך - נפרק את זה ביחד.

בחיים שלנו מתגלה כל הזמן הרע יותר ויותר. גם בתוך ישראל, גם ביחס של שכנינו ושל העולם כולו אלינו. חוסר איזון, חוסר שקט, חוסר מנוחה. כאילו מאחורי הקלעים מסתובב איזה מנוע פנימי שכל הזמן מייצר רע. פירוד. פילוג. שנאה. שליטה. מלחמה. הרס. אבל הסיפור הזה של רע מתגבר אינו עניין חדש, הוא התחיל כבר משחר האנושות.

הראשון שמצא דרך להתמודד עם הרוע האנושי היה אברהם אבינו. הוא חקר את טבע האדם וטבע העולם, וגילה שהרע כל הזמן מתגבר. אבל, וזאת הנקודה החשובה, הרע הזה אינו סוף פסוק. הוא רק הזמנה להתקדם אל הטוב. אברהם גילה שיש בטבע כוח טוב, כוח שמאחד בין כל הניגודים ומפתח את החיים. כוח עליון. כוח שחזק יותר מהרע שבנו, ויכול לאזן אותו.

אברהם איש החסד לימד אנשים להתחבר זה לזה, למרות כל הפערים וחילוקי הדעות, במטרה לגלות את הכוח הטוב שממלא את כל הבריאה. הכוח הזה מסוגל לבנות אהבה מעל שנאה, חיבור מעל פירוד. סביב אידיאל האחדות של אברהם נוצר העם שלנו, ומאז תפקידנו להמשיך את מפעל חייו. להפיץ אור בעולם, לתת דוגמה איך חיים באיזון, מתוך חסד ואהבה.

הרע מתעורר בקרבנו מעצמו. את הטוב אנחנו צריכים לעורר. הרע כל הזמן מתגבר, ועלינו לעורר טוב שיאזן אותו. מדובר במלחמה בין פירוד לאיחוד שאנו צריכים לנהל בתוך החברה הישראלית, והיא היא המתכון לחיים מאוזנים, שלווים ובטוחים. גם בתוכנו פנימה, וגם ביחסים שלנו עם גורמי חוץ. למה? כי כשאנחנו מאוחדים, נוצרת סביבנו מעין בועת מגן ששומרת עלינו. סוג של כיפת ברזל רוחנית, מערכת חיסונית, אנטי-וירוס.

בעבר חיינו כך, אבל מאז ששנאת חינם השתלטה עלינו לפני אלפיים שנה והביאה חורבן, אנחנו ממשיכים להיחרב מדי יום. הדחייה ההדדית בין מגזרים ובתוך כל מגזר בין אנשים, מביאה עלינו אויבים מבחוץ. הם מכריחים אותנו להתקרב קצת, כדי להינצל מהמכה המשותפת. אבל זה אינו נחשב לאיזון, לאיחוד של ממש. כי אחים לצרה זה עוד לא אחים על אמת.

אם נלמד שוב איך לאזן את עצמנו כפי שלימד אברהם, נגיע למצב בו נהיה מוגנים ובטוחים. אף אחד לא יקום עלינו לרעה, לא נצטרך להילחם עם שום גורם עוין, אף בן שלנו לא ייפול בקרב. להפך, כולם יסתכלו עלינו בהערצה, ירצו ללמוד מאתנו איך חיים מתוך אחדות ואהבה. האיזון בין כולם בעולם תלוי בנו, הישראלים. זו החוקיות שעובדת בתוך המערכת הכלל-אנושית. ככל שנקדים להבין זאת, נחסוך לעצמנו קורבנות מיותרים.

וכאשר נהיה כמו אחד, נרגיש בינינו את כוח האהבה הכללי, ואת כל יקירנו שהקריבו את עצמם בשבילנו.

מן המקורות

"כאשר ישראל כאיש אחד בלב אחד, הם כחומה בצורה בפני כוחות הרע" (ספר "שם משמואל", פרשת ויקהל).

"כאשר יש בישראל אהבה ואחדות ורעות בין זה לזה, אין מקום לשום פורענות לחול עליהם". (ספר "מאור ושמש", פרשת ניצבים).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 725 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content