Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

לעקור מגפה משורשה

מהו הדבר העיקרי שחסר לנו במאבק מול מכות גלובליות? על הרשת שתופסת את כולנו בתוכה, ועל מה שצריך כדי להתמודד איתה.

אנחנו קיימים בתוך הטבע, מערכת קבועה, קשוחה, שכוללת דומם, צומח, חי ואדם. איזון או חוסר איזון שמתגלים בה, הם שגורמים להתרחשות כל תופעה. יכול מישהו לומר: 'מה קשור אליי מגפה באפריקה', אבל החיים מלמדים שגם הוא באותה סירה. המערכת היא אחת, גדולה, מקיפה, לא חשוב מיקומך בתוכה או המרחק שלך מאיזו נקודה. הכול כמו גוף אחד, שכדי לשמור על בריאותו דרוש איזון במערכת כולה.

בתוך המערכת האחת, המין האנושי נמצא בדרגת ההתפתחות הגבוהה ביותר. משום כך, עוצמת השפעתו על המתרחש בדרגות האחרות בטבע היא הגדולה ביותר. אם נדע לבנות איזון בין בני האדם, הוא ירד בהיררכיה המערכתית לדרגות הנמוכות יותר ויאזן גם אותן. יסדר הכול. וההפך: חוסר האיזון בין אדם לאדם מפר את האיזון בדומם, בצומח ובחי. מכאן באות תופעות כמו התפרקות קשרים בריאים והיווצרות קשרים לא בריאים בין פרטים שונים במערכת, מה שיוצר בין היתר מחלות.

במילים אחרות, קצת יותר שוויון, קצת יותר חיבוק, קצת יותר קרבה ועזרה הדדית בחברה האנושית, והיינו רואים שיפור במצבם של בעלי החיים, הצמחים, האוויר, המים והאדמה. לא היו התפרצויות של מגפות, הרי געש, שריפות, סופות, רעידות אדמה. כדור הארץ היה נרגע. 

ברפואה העתיקה עשו שימוש בחומרים שונים מהדומם, הצומח והחי, כדי לאזן את גוף האדם. בנוסף, דיברו על כך שהאיזון הנפשי משפיע על מצב הבריאות הגופנית, ועודדו את האדם לאזן את יחסיו עם הסובבים אותו. אם האדם עשה כך זה אכן השפיע לטובה, ובמובן מסוים אפשר לומר שמצב הבריאות של מישהו היה תלוי בעיקר בו עצמו. 

היום המציאות מאוד שונה. מפני שהעולם נעשה מקושר כל כך, האיזון של פרט מסוים תלוי במצב האיזון של כלל החברה. כמין אנושי, האבולוציה הפנימית קשרה בינינו אינספור קשרים, נראים ובלתי נראים. היא הפכה אותנו תלויים זה בזה על פני כל כדור הארץ, לא רק ברמה המסחרית אלא ממש מבפנים. נעשינו לגוף אחד שכל חלקיו מקושרים. וגם אם מישהו יבנה חומה גדולה כדי להפריד את עצמו מהאחרים, איכשהו, הוא יגלה שמה שיש בעולם חודר גם אליו בדרכים לא דרכים.

במציאות כזו, התרופה היחידה שתוכל ממש לשמור ולהגן עלינו מכל רע, ברמה האישית, המשפחתית והחברתית, היא האיזון בין כולם לכולם. רק אם נעבוד על איזון בדרגה הזו, שהיא הגבוהה ביותר שנמצאת ברשותנו, נוכל להתקדם למצב של ביטחון בריאותי מלא.

לכן, הדבר החשוב ביותר הוא לבנות תהליכים חינוכיים-תרבותיים שיפתחו בכל אדם את התחושה שהוא נמצא במערכת אחת עם כולם, ועליו לדאוג לאיזון שלה. אם נתחיל לחשוב על כך שכולנו גוף אחד, ונשתדל להתייחס זה לזה בהתחשבות, בדאגה, בערבות הדדית - נגלה שאנחנו עוקרים את השורש לכל חולי ולכל צרה, חוסכים לעצמנו אינסוף משאבים ויגיעה, ועולים על נתיב של קיום בדרגה חדשה. 

מחוברת, מושלמת, נפלאה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 445 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content