Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות | מדע ותפיסת המציאות - כתבות נוספות

לפרוץ את גבולות ההנאה

כמה אפשר לאכול? כמה אפשר לנוח? למה התענוג תמיד מוגבל? האם יש דרך לפרוץ את גבולות ההנאה? כדי להבין זאת עלינו ללמוד כיצד אנו בנויים מבפנים, לפי איזו חוקיות פועל מנגנון ההנאה שלנו ואיך אפשר לשדרג אותו.

כל הטבע שבו אנו חיים מתקיים לפי חוק שנקרא "רצון לקבל", או "רצון ליהנות". כך מלמדת חכמת הקבלה. החוק הזה אומר שכל פרט בטבע, מהקטנטן ביותר ועד הטבע כולו, פועל לפי עקרון אחד: לקבל, כמה שיותר. כל נברא עושה חשבון עד כמה הוא יכול ליהנות מהסביבה, עד כמה הוא יכול למשוך לתוכו כל מה שנראה לו טוב. החשבון נעשה בהתאם לרצון ליהנות שבאותו נברא, לפי התכונות שלו, לפי יכולתו הפיזית והנפשית, לפי נתוניו הפנימיים ותנאי הסביבה.

כך כולנו מתקיימים, אבל ההתפתחות הזו מוגבלת, כי האדם לא יכול לקבל לתוכו מעבר לגבולות הרצון ליהנות הקטן שיש בו. אמנם מדור לדור האדם מתפתח, אך שיטת ההנאה נשארת זהה. הבעיה היא שהשיטה הזו של הנאה בספיגה פנימה לא מאפשרת לנו ליהנות בצורה בלתי מוגבלת. לכאורה יכולנו לומר, נו מילא, כך בנויים כל היצורים אז לפחות נזרום עם החיים, אבל מיום ליום קשה יותר להיות מאושרים.

אנחנו מפריעים אחד לשני לחיות. זאת משום שטבע האדם הוא לשאוף ליהנות גם על חשבון הזולת. כל פרט שואף לכך שהאחרים ישרתו אותו, אך מפני שזה לא קורה, מתחילות מריבות. הקשיים של החיים והמוגבלויות הרבות מעוררות תחושות של חוסר שביעות רצון, תסכול וריקנות. כתוצאה מכך מתעוררות שאלות קיומיות, לשם מה אנחנו בכלל חיים?

חכמת הקבלה מסבירה שאפשר לצאת מכל המוגבלות הזו, בתנאי שהאדם ישנה את שיטת ההנאה שלו. לשם כך עליו לצאת מחוץ להגבלות שלו, מחוץ לעצמו. כלומר, במקום להרגיש את מה שמתקבל בתוך גופו, בתוך החושים שלו, עליו לפתח יכולת ליהנות במרחב שנמצא מחוץ לו. אמנם זה נשמע דמיוני, אבל דווקא המדע המודרני מספק רמזים לכך שכנראה יש סביבנו מציאות אדירה שאותה איננו תופסים. מושגים כמו חומר אפל או יקומים מקבילים, מרמזים על כך שרב הנסתר על הגלוי.

לפי הקבלה, שיטת הקליטה לתוכנו היא זו שמגבילה אותנו למציאות הצרה שאנו חווים עתה. אנחנו כמו מקלט רדיו שמקובע על תדר מסוים, ואת הגל הזה בלבד הוא קולט. אין לו מושג שיש עוד המון תחנות, עבורו הן פשוט לא קיימות.

יחד עם זאת, כבר לפני ששת אלפים שנה כמעט, חי חוקר מיוחד שגילה שהמציאות רחבה הרבה יותר ממה שאנו קולטים כעת. שמו היה אדם, והוא נחשב למקובל הראשון. "אדם הראשון, היה הראשון, למקבלים סדר של ידיעות מספיקות להבין ולהצליח ולנצל עד לקצה, מכל מה שראה והשיג בעיניו" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "תורת הקבלה ומהותה"). לפניו חיו דורות רבים שניסו לפצח את סוד החיים, אבל הוא היה הראשון שהצליח להחליף את שיטת ההנאה ולצאת מתוך עצמו. כתוצאה מכך הוא גילה שיש שורש לחיים שלנו, מקור עליון. אפשר לחקור אותו, להתקשר אליו, להידמות לו, אפילו להיות כמוהו.

מדובר בגילוי מדהים שלא היה כמותו, והוא מביא את האדם להתעלות מעל ממדי הזמן, התנועה והמקום, מעל גבולות החיים והמוות, אל הרגשת שלמות ונצחיות. מאז ועד ימינו אף מדען אפילו לא התקרב לכך, לא ניוטון, לא איינשטיין ולא אחרים. רק המקובלים.

כדי לגלות את מקור החיים, אנחנו צריכים להחליף את החוש העיקרי שלנו שהוא הרצון לקבל, כאמור. להפוך את כיוון הפעולה שלו, במקום שיהיה מכוון כולו לספוג, לקלוט פנימה, עלינו לכוון אותו החוצה, כלפי הסביבה. במקום להרגיש את עצמי, עליי ללמוד להרגיש את הזולת, את כל מה שנמצא מחוץ לי. לאהוב את הזולת במקום את עצמי, להשפיע כל טוב לו במקום לעצמי, לגרום הנאה לו במקום לי. נכון, על זה מדבר הכלל הגדול של "ואהבת לרעך כמוך" שלימדו אותנו כבר בגן הילדים, אבל מסתבר שיש בו משמעות נסתרת ועומק אינסופי.

המקובלים גילו שהכלל הזה הוא למעשה הנוסחה לשינוי תפיסת המציאות. הם גילו שיטה שמאפשרת לממש את הכלל הזה במלוא עומקו, להחליף את הטבע האנוכי שעמו נבראנו. רכישת טבע חדש של אהבה ונתינה טהורה פותחת בפנינו עולמות עליונים, שנמצאים מחוץ לקליטת חמשת חושינו הגופניים. מרחב אינסופי, שבו אפשר להשיג את כל מה שאנו רוצים. שם נמצאים כל המקורות לחיים שלנו. שם אנו מגלים את הכוח הכללי שממלא את כל המציאות, כוח טוב, כוח אהבה, כוח שנקרא - בורא.

מן המקורות

"אם יבואו לבקוע קליפת הרצון לקבל, שנולדו בה, ויקבלו הרצון להשפיע, הלא תיכף היו עיניהם נפתחות, לראות ולהשיג, את עצמם ואת כל המדרגות, של החכמה והתבונה והדעת הבהירה, החמודות והנעימות עד לכלות נפש, שהוכנו להם בעולמות הרוחניים" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, "הקדמה לספר הזוהר", מ).

"במקום שמסתיימת חכמתם של המחקרים - משם מתחילה חכמת הקבלה" (רבי נחמן מברסלב, שיחות מוהר"ן, רכה).

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 876 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content