Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

לקלוט את אלוהים

מי זה אלוהים? מה זה אלוהים? לכל אחד יש דמיון ופנטזיה משלו. האם אפשר להגדיר ולגלות את אלוהים באופן מדעי? על האופן שבו אנחנו תופסים את המציאות, ועל הדרך להרחיב את גבולות הקליטה.

לפני שנדבר על אלוהים, נתחיל מההבנה איך אנחנו עצמנו בנויים. מה שאנחנו מרגישים כמציאות סובבת, זה מה שאנחנו קולטים בחושינו. בתוכנו. בלבד. אם היו לנו חושים אחרים, תכונות אחרות, תבניות אחרות, כנראה שהיינו מרגישים את המציאות אחרת. אז מהי צורתה של המציאות 'עצמה', אם אפשר כך לומר? אין לנו מושג. יכול להיות שיש סביבנו המון דברים שאנחנו לא קולטים, עולמות שלמים, תופעות ויצורים, ממדים אחרים. מי יודע. דברים שלא נקלטים לנו בחושים, עבורנו לא קיימים.

בחכמת הקבלה אלוהים מוגדר ככוח עליון מאיתנו, חזק יותר, שולט יותר וכו'. אם נניח שכוח כזה אכן קיים, אדם שיצליח לגלות אותו יצטרך לתפוס אותו גם כן בתוכו. בחושים שלו, בתכונות שלו. 

בתפיסת האלוהים יש שלבים: תחילה יש לרכוש חושים נוספים, תכונות נוספות, שאין בטבע האדם מלכתחילה, כאלה שיאפשרו לאדם להתקדם לתפיסה ראשונה של הכוח הזה. לאחר מכן, האדם משפר יותר ויותר את תכונותיו, כדי לתפוס יותר ויותר את האלוהים. להרגיש אותו, להבין אותו, עד שהוא משיג אותו בשלמות.

למה צריך לשנות את החושים והתכונות שלנו כדי לתפוס את אלוהים? בגלל חוק השתוות הצורה. החוק הזה אומר שכדי לתפוס דבר מה, עליך לבנות בתוכך צורה דומה לשלו. כך עובד למשל מקלט רדיו, הוא מחולל בתוכו את התדר של הגל המסוים שהוא רוצה לקלוט מהאוויר. 

איזו תכונה יש לאלוהים? תכונה של השפעה טובה, אהבה ונתינה טהורה. הוא מוכן לתת הכול לכולם. האדם מטבעו בנוי מתכונה הפוכה, רצון לקבל כל טוב לעצמו מכולם, בלי גבול, כל הזמן. כל יום וכל רגע יש לנו רצון חדש, אנחנו רוצים לקבל המון דברים. החוש הכללי שלנו מוגדר כרצון לקבל, ואילו החוש הכללי של אלוהים מוגדר כרצון לתת. אנחנו הפוכים זה מזה, ולכן לא מסוגלים לקלוט אותו.

עם זאת, המקובלים, אנשים שהצליחו לרכוש טבע חדש כמו של אלוהים ובו לגלות אותו, מצאו שהכוח העליון הזה מחזיק את כל המציאות, משפיע, נותן. לאורך ההיסטוריה כולה, הוא מביא אותנו דרך האבולוציה למצב שנהיה מוכרחים לגלות אותו כדי לדעת איך לשרוד.

תכל'ס, מה זאת אומרת לגלות אותו, לתפוס אותו, להבין אותו? האם גם עכשיו אלוהים 'מדבר' אלינו, כביכול, ואנחנו לא קולטים אותו?

אלוהים הוא הכוח שממלא את כל המציאות, מחזיק את הכול, מסדר את הכול. כל מה שיש, כל היקום, כל הכוחות שפועלים על כדור הארץ, על הדומם, הצומח, החי ובני האדם, על המחשבות והרצונות שבכל אחד ואחד - את כולם אלוהים מסדר במטרה לעורר בנו צורך לגלות אותו. 

אבל, מפני שאין בנו את החוש הדרוש כדי לקלוט שהכול בא ממנו, אנחנו חושבים שפועלים עלינו כוחות כאלה ואחרים, או בני אדם שמתייחסים אלינו בכל מיני צורות ואופנים. לא רואים שהכול בא מאלוהים. אפילו הרגשות והמחשבות שלנו, הכי פנימיים.

בשלב ההתפתחותי שבו מתעורר באדם רצון חזק להכיר את אלוהים, הוא מקבל את השיטה המדעית לעשות זאת. חכמת הקבלה. היא מלמדת אותו לשפר את התכונות שלו בהתאם לתכונות של אלוהים, ולפי חוק השתוות הצורה לגלות אותו.

בהדרגה, האדם מתחיל לגלות שכל העולם הוא השפה של אלוהים איתו. שדרך כל מקרי החיים הכוח העליון מקדם אותו לבניית יחס עמוק יותר למציאות, כלומר להבנה גדולה יותר של התכונות האלוהיות ולבנייתן בתוכו. ככל שהדבר קורה, האדם מגלה שאלוהים כל הזמן בקשר איתו, מזמין אותו להחזיר לו יחס הכרתי מצידו. ויותר מזה: שאלוהים מפתח את כל בני האדם לרמה שירצו להידמות לו, להיות באהבה ונתינה כמו שלו, ועל ידי זה יגלו שאין עוד מלבדו, ושהוא טוב ומיטיב לכול.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 516 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content