Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

לשלוט בזמן

הזמן, למה הוא רץ? אפשר לשלוט בו? להתעלות מעל מגבלותיו?

הרגשת הזמן היא עניין פסיכולוגי. התחושה שהיום הזמן טס מהר יותר מאשר בעבר, נובעת מכך שהמנוע הפנימי שלנו עובר שינויים מהירים יותר ויותר. במה מדובר? אנחנו עשויים מחומר יסודי שמוגדר כרצון לקבל הנאה ותענוג, רצון ליהנות. אפשר להגדיר אותו גם כחוש הכללי שלנו שמתוכו נקלטת בנו תמונת מציאות. הרצון ליהנות משתנה בקצב מואץ בהתאם לתוכנה הפנימית שבו, ולכן יוצר לנו תחושה שגם סביבנו הכול משתנה מאוד מהר. שהזמן רץ.

לו יכולנו להשוות את עצמנו למישהו שחי לפני כמה מאות או אלפי שנים, היינו מגלים שאפילו אם הוא חי כשלושים-ארבעים שנה בלבד, החיים היו מורגשים לו ארוכים ממה שהם מורגשים לנו שחיים כפליים. למה? כי אצלו הכול היה לאט, ללא שינויים גדולים ורבים כל כך כמו שיש אצלנו. הפער הזה דומה להפרש שבין מהירות הליכתו של חמור לבין מהירותו של מטוס. 

ככל שהרצון ליהנות שבאדם מתפתח, הוא רוצה להכניס מגוון רחב יותר של הנאות לתוך כל רגע בחייו. כשחושבים על זה, בהחלט ייתכן שאפילו אם נחיה מאתיים שנה, נרגיש שהזמן לא מספיק לנו.

לו יצויר שברצון ליהנות שבנו היה מורגש מילוי במידה קבועה, ללא שום שינוי, לא היינו מרגישים את מושג הזמן. יותר מזה, לא היינו מרגישים בכלל את החיים. בלי שינויים בין מצב אחד למשנהו, אנחנו לא מסוגלים להרגיש את קיומנו.

זמן הוא דבר רגשי, פנימי, סובייקטיבי לגמרי. משום כך, אם נוכל להתעלות מעל התוכנה שמפעילה אותנו עכשיו, הרצון ליהנות, אז נהפוך להיות בעלי הבית של הזמן. מה זה אומר להתעלות? לא להיות תלוי ברצון ליהנות, בצריכת מילויים כאלה ואחרים לתוכו מהסביבה שלו.

הבה נתבונן. עולמו של אדם מתחלק לשניים, הוא ומה שמחוץ לו. באופן טבעי החלק החשוב יותר עבורו זה הוא עצמו. כל מה שמחוץ לו מורגש כתוספת, וגם בה יש חלוקות בהתאם לדרגת החשיבות של אותם פרטים עבורו. היא נקבעת לפי מידת הפוטנציאל שלהם לגרום לו הנאה או נזק. 

אם הייתי מצליח להגיע לרמה שבה מה שמחוץ לי היה נעשה חשוב לי יותר ממני עצמי, הייתי מתחיל לקבל את מושג הזמן בצורה הפוכה. גם את מושגי המקום והתנועה. הטוב והרע, האמת והשקר, הכול היה מתהפך עבורי, וכתוצאה מכך היית מתקדם לתפיסת עולם הפוך. עולם אנטי-אגואיסטי. 

מדובר בהיפוך כיוון הפעולה של הרצון ליהנות, שמלכתחילה מכוון לתוך עצמנו. דומה הדבר במשהו לאימא שמתחילה להרגיש את המציאות מתוך מה שחסר לתינוק שלה. לה נותן הטבע אהבה, ולכן אין בזה פריצה של מגבלות התפיסה כמובן, אבל אם אדם לומד כמו להתלבש כך ברצון של הזולת, להחשיב אותו יותר מהרצון שלו, או אז הוא עובר מעל לגבולות הזמן. בהדרגה הוא מגלה עולם עליון, שלם ונצחי, מלא באור ותענוג עילאי.

יש בזה שיטת התפתחות שלמה שנלמדת בחכמת הקבלה. מי שמצליח לממש אותה הופך את עצמו מיצור מקבל ליצור נותן, וזו ממש התעלות מעל טבע הבריאה. בזכותה אפשר לנוע בציר הזמן, לצפות דרך כל היקום אל נקודת ההתחלה, לגלות את מקור החיים, את כוח הטבע העליון שהניע את התפתחות הבריאה, לחקור אותו, להבין לעומק את תוצאות פעולותיו שמרכיבות לנו תמונת עולם שלמה. 

זו המשמעות הגדולה של להיות בעל הבית על הזמן שלך, לנהל אותו בשיא התבונה. שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 352 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content