Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

מאי-ודאות לביטחון ויציבות

מדינת אפרטהייד קוראים לנו, וחרמות מוטלים עלינו בכל תחום. בעסקים, באקדמיה, בתרבות. האיומים הביטחוניים מכל עבר גם הם מדאיגים מאוד. מה יוכל להעביר אותנו ממציאות של אי-ודאות למצב של ביטחון ויציבות? על הנוסחה הישראלית-מקורית לשלום פנימי וחיצון.

ביסוד העם שלנו היה כוח של חיבור, והוא שמר עלינו מפני רעות. כשאיבדנו אותו, התחילו לבוא צרות. אם נלמד לעורר בינינו שוב את כוח החיבור, נזכה סוף סוף לשלום ולביטחון.

מהו בדיוק כוח החיבור? זהו הכוח העיקרי שבטבע, ובזכותו מתפתחים החיים. כוח החיבור קיים כנגד כוח הפירוד, הם חייבים להיות באיזון. פלוס ומינוס, חום וקור, משיכה ודחייה, תמיד יש בטבע הסובב ניגודים שכאילו נאבקים זה בזה, אבל החיים יכולים להתפתח רק בחיבור ביניהם. 

בדרגת האדם, לעומת זאת, פועל רק כוח הפירוד. אפילו אם נראה שאנשים מחוברים, איפה שהוא זה גם כן יושב על מניע אגואיסטי, על ניצול הזולת לתועלתם. עם זאת, כנגד הכוח הרע הזה שטמון באדם, אפשר ללמוד למשוך מעמקי הטבע כוח מחבר. כשזה קורה, כוח החיבור בא ומכסה את כוח הפירוד, ואז האדם נעשה יצור מתקדם שמורכב משתי שכבות: כוח פירוד ומעליו כוח חיבור. ומפני שהוא השיג זאת על ידי מאמציו שלו, מתוך בירור, הכרה ובחירה חופשית, המודעות שלו מתעלה לדרגה גבוהה יותר שנקראת רוחנית.

הראשון שהזמין את הציבור הרחב ללמוד איך עושים זאת, היה אברהם. חוקר בבלי חכם, שחקר את התפתחות הטבע, החברה והאדם. הוא גילה שאם אנשים מנסים להתקרב זה לזה בצורה מיוחדת, מעל כל הפערים, ההבדלים, משחקי האגו וכוח הפירוד המובנה, הם יכולים לאתר בטבע כוח פנימי, מיוחד, שיחבר ביניהם. 

מכל העמים שחיו באזור התקבצו אנשים ללמוד את שיטת החיבור של אברהם, ומהם נעשה בהמשך עם ישראל. קבוצה שנבדלה מכולם בכך שהכיוון שלה היה לא אגואיסטי-טבעי, אלא הפוך, אחר: ישר אל כוח החיבור שביסוד הטבע.

תלמידי אברהם למדו להתקשר זה לזה באהבה ובחסד, לחיות בערבות הדדית כמו משפחה אחת גדולה, וביניהם שרה הכוח האחד שבכל הבריאה. הכוח המחבר. כך חי העם הזה, עם עליות וירידות ברמת החיבור ודאי, עד לתקופת החורבן. האגו הישראלי טפח אז לרמה כזו שלא הצליחו להתעלות מעליו, שנאת חינם ריסקה את העם והוציאה אותו לגלות בין אומות העולם. 

כאשר נלמד להתעלות מעל הכוח המפריד, נוכל להשיב אל חיינו את הכוח המחבר. הוא יקרב בינינו עד שנתפקד כמו איברים שונים בגוף אחד, בהרמוניה, בהדדיות, בהשלמה. 

איך אפשר להתחבר כשכל ישראלי דעתן, עקשן ובלתי מתפשר? על ידי אהבה. שום דבר לא חסר לנו מלבד כוח של חיבור ואהבה. "על כל פשעים תכסה אהבה", אמרו החכמים, ובהקשר שלנו זה אומר שרק אהבה תוכל לחבר אותנו רגשית, מעל כל ההבדלים. אף אחד לא צריך לשנות את האחר, אין צורך שכולם יהיו דומים, אבל כן חובה שהלבבות יהיו מחוברים. שנרגיש שייכים זה לזה, קרובים. כמו אחים טובים. 

במצב כזה היחסים בינינו יהיו מתאימים לאחדות הטבע, לכוח המחבר שקושר בין חלקיו. כפועל יוצא נזכה לחוסן פנימי, לבריאות חברתית, לשלום ולשלווה. כל השנאה כלפינו, כל הרצון להעלים אותנו מהמפה, יתחלפו באהדה ובתמיכה. אפילו אלה שחולמים להיות שאהידים, יבואו לתת כתף למדינה כי יראו בחוש שנוכחותנו כאן מוסיפה להם שפע וברכה.

איך זה יעבוד? החיבור הפנים-ישראלי יזרים לעולם את הכוח המחבר. בשונה מהחיבורים האגואיסטיים שאפשר לראות גם בארגוני טרור קיצוניים, חיבורים שמטרתם להזיק לאחרים, החיבור הישראלי צריך להיות כזה שמחבר סביבו את בני כל העמים. את המשימה שהחל אברהם, השכנת שלום בין כל באי עולם, אנחנו צריכים היום להשלים. אותה האנושות שאז עוד לא הייתה בשלה לעכל את דבריו, היום כבר עייפה ממשחקי האגו וזקוקה למהפכת יחסים.

בלי שיטה לחיבור נכון שתהפוך את האנושות לאגודה אחת, לא תהיה לאף אחד אפשרות לשרוד את המאה ה-21. העולם שלנו נעשה מקושר כל כך, ובמקביל האגו מתעצם כל כך, והשילוב בין שתי המגמות מוביל לפיצוץ בלתי נמנע. רק ישראל יכולה למנוע קטסטרופה, וזה תלוי בכך שנביא לעולם טכנולוגיית התקשרות חדשה. מתקדמת יותר. כזו שמשלבת את העוצמה הגדולה של האגו, אבל מתעלת אותה לכיוון מחבר. יש בזה שיטה שלמה שפיתחו אבותינו, כיום היא מפורטת בחכמת הקבלה. 

יוצא שארגוני הטרור, מדינות אויב, המעצמות הגדולות, האו"ם ומוסדותיו - לא הם חורצים את גורלנו. רק אנחנו, בעצמנו, לפי איכות ההתקשרות בינינו, קובעים את כל מה שיקרה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 427 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content