Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות | מדע ותפיסת המציאות - כתבות נוספות

מבינה מלאכותית לבינה רוחנית

בעתיד נפגוש רובוטים שייראו כמו אנשים, וידעו לעשות כל מיני דברים טוב יותר מאתנו. אומרים שהם ידעו לדבר בצורה אנושית, לקבל החלטות מורכבות, ללמוד, לנהל משא ומתן, למכור, לקנות, לתת שירות וייעוץ מקצועי.

בינה מלאכותית קוראים לתחום הזה שהולך ומתפתח, והוא מעלה לאוויר שאלה מעניינת: מה יהיה מותר האדם מן הרובוט?

כדי לענות, צריך קודם כול להכיר את מערכת ההפעלה שלנו, בני האדם. מצד הטבע אנו בנויים מרצון ליהנות, רצון לקבל הנאה ותענוג. מתוך כך אנו עורכים בכל רגע חישובים, גם כשאיננו מודעים לכך.

איך אני יושב, מה אני רוצה, על מה אני חושב, כיצד אני מתבטא וכן הלאה. כל הזמן מתבצעים אצלנו חשבונות,וכולם מנוהלים על ידי הרצון ליהנות ששואף למקסימום הנאה במינימום מאמץ.

בעתיד, נוכל לבנות רובוטים שיפעלו לפי עיקרון דומה, וסביר להניח שהם יבצעו הרבה פחות טעויות חישוב מאתנו. לכן יהיו הרבה מאוד תחומים שבהם רובוטים יפעלו טוב יותר מאנשים.

כל ההבדל בין אדם לרובוט יתמצה לבסוף רק באפשרות להתפתח מבחינה רוחנית. התפתחות רוחנית פירושה יצירת קשר עם האלוהות, עם הבורא, עם כוח האהבה והנתינה הכללי שממלא את כל הבריאה.

מדובר בהתקשרות לבינה הא-לוהית, שנמצאת מעל הטבע האנוכי שלנו. התפתחות כזו יכולה לקרות רק באדם, ולעולם לא תוכל להתרחש אצל יצור מלאכותי כלשהו, אפילו החכם מכולם.

התפתחות רוחנית מתחילה בהתעוררות הרצון לדעת האם משהו או מישהו מנהל אותי? האם יושב איזה גורם נסתר על איזו "מקלדת עליונה", ומכניס בי כל מיני נתונים או פקודות הפעלה?

מתוך המחקר הזה, גילו גדולי האומה שיש למציאות "מתכנת-על". הראשון שדיבר על כך ולימד איך לגלות אותו היה אברהם.

כדי להכיר את הכוח העליון צריך להתעלות מעל הרצון לקבל הנאה שטבוע באדם מלידה, אל טבע שני של רצון להשפיע כל טוב לאחרים. כלומר, במקום מקסימום לקבל הנאה לעצמך, קוד הפעולה החדש הוא לגרום מקסימום הנאה למי שמחוץ לך.

בתוך היחס החדש של השפעת כל טוב לזולת, האדם מתחיל לזהות את "מתכנת-העל" שטבעו הוא השפעה ואהבה חלוטה. הוא מתחיל להבין אותו, להכיר אותו, ומתחבר לבינה הא-לוהית שלו.

לא צריך להיות חכם במיוחד לשם כך, או רגיש מאוד, אלא רק לרצות לגלות את הבורא. כל אדם ראוי לכך, ובסופו של דבר כל אדם יזכה בכך, כי לשם מקדמת אותנו האבולוציה האנושית.

אז אם לבינה מלאכותית כבר הגענו, מסתבר שהבינה הא-לוהית עוד לפנינו.

מן המקורות

"כל התכלית הנרצה להבורא מכל הבריאה אשר ברא, היא להנות לנבראיו, בכדי שיכירו אמיתיותו וגדולתו, ויקבלו ממנו כל הטוב והנועם שהכין בעדם".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, "הקדמה לספר הזוהר", לט

"עם הרצון להשפיע, בזמן שהאדם זוכה לזה, אז הוא מוכשר לקבל שפע עליון".

בעל הסולם, מאמרי "שמעתי", טז

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 896,897 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content