Left Sidebar Content

חגים ומועדים | פורים

מגילת אסתר – מי כאן המלך?

כדי להבין את הסיפור האמיתי שמאחורי מגילת אסתר, סיפור שרלבנטי מאוד גם היום לבטחון ישראל ולשלום ילדינו, צריך להכיר את תוכנת ההפעלה הנסתרת של העולם. התוכנה מקודדת במגילה עצמה, וחכמת הקבלה עוזרת לפצח אותה. שנתחיל?

באופן כללי, כמו תוכנת הפעלה של מחשב כך גם המציאות מתנהלת על ידי תוכנה. מוגדרת בה תכנית מאוד עקבית וברורה, שפועלת במטרה להביא את העולם למצב מושלם. במצב הזה יהיו כל בני האדם מחוברים זה לזה באהבה, ובתוכם ישרה הכוח הכללי שבטבע, הכוח העליון שתכונתו השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה טהורה. 

בשפת המגילה הכוח הזה נקרא "המלך", אבל הוא נסתר. את כס המלכות אוחז אחשוורוש, ואופן פעולתו מאוד מוזר. כמעט כל אחד שנכנס אליו, יוצא עם מה שרצה להשיג. בסך הכול אחשוורוש נראה די מובל, חלשלוש כזה, מבולבל. מנוהל על ידי כל מיני גורמים אינטרסנטיים. ממש לא מלך רב-עוצמה, שיש לו כיוון ומטרה. למה זה כך מוצג? כדי ללמד אותנו שהכוח העליון נותן לנו אפשרות לנהל את העולם, כלומר את הדרך שבה נתפתח.

בסיפור המגילה היהודים מפוזרים בכל המדינות. פיזור פירושו שהם מנותקים גם פנימית איש מאחיו. לגמרי לא מחוברים, כל אחד מרוכז בהצלחה בעסקיו, מצפצף על כולם. לא רואה אף אחד ממטר. במצב כזה אין ליהודים קשר כלשהו עם הכוח העליון, כיוון שתכונת האהבה והנתינה שלו הפוכה ממה שמניע אותם. איך לגרום להם להתחיל להתרומם מהמקום המנותק הזה, למימוש אותה מטרה גבוהה?

כאן תוכנת ההפעלה מכניסה למגרש את הכוכב של המגילה, המן הרשע. המן רוחש מזימה להשמיד את כל היהודים ומקבל אישור מאחשוורוש. ואז, כשגזר דין מוות מרחף מעל ראשם, אומרת אסתר המלכה למרדכי היהודי שייכנס את כל היהודים. הסכנה המשותפת גורמת להם להתחבר, בלית ברירה. מכאן מתחילה התפנית בעלילה, עד לסוף הטוב שנגמר בהילולה.

התובנה העיקרית שצריך להוציא מהמגילה קשורה לחוקיות שעובדת בכל דור ודור: פירוד בינינו מביא צוררים, חיבור בינינו מביא שפע דברים טובים. מאיפה זה נובע? מההתחלה של ההתחלה. מהיסודות הראשונים שעליהם עם ישראל נבנה. 

היה זה בבבל העתיקה, שם גילה אברהם את הכוח האחד שפועל בבריאה, ולימד אנשים זרים איך להתאים לאחדות הטבע על ידי קשר של חיבור, חסד ואהבה. האלפים שהתקבצו סביב שיטת החיבור שלו, שכיום מפורטת בחכמת הקבלה, נעשו לקהילה נפרדת מכולם. ממנה התהווה בהמשך העם שלנו, כפי שמסביר הרמב"ם בספר המדע.

מה זה חיבור, אם נדייק בהגדרה? שכל אחד נכלל מהאחרים, עד לרמה שאנחנו מרגישים קשר הדדי עמוק. כמו איברים שונים בגוף אחד. אני תלוי בכולם, כולם תלויים בי, ואנחנו נמצאים בהתחשבות, בדאגה, באהבה הדדית. ואהבת לרעך כמוך, במלוא מובן המילה.

סקופ: לפי מה שכתוב בכתבי הקבלה, האיום האיראני של זמננו הוא לא סוף העולם. יכול להיות מצב הרבה יותר גרוע. אם לא נלמד להתחבר איש לאחיו מעל כל ההבדלים והדחייה, יקומו לכלותינו 127 מדינות, או בתרגום חופשי, כל אומות העולם. לא יהיה לנו מסתור או מקלט, לא בארץ ישראל ולא בשום פינה בעולם. למה? כי אנחנו נושאים בקרבנו את מה שכל האנושות צריכה כדי לשרוד את המאה ה-21: שיטה לחיים מחוברים בעולם כה נפיץ ומקושר. כל בר דעת מבין שהעתיד יכול להיות רק מחובר.

אז הנס מתחיל כאן. בהבנה שאנחנו עצמנו, בפירוד בינינו מכינים לעצמנו קבר, ובחיבור בינינו יכולים להפוך את העולם לגן עדן. חייבים זו מילה מדויקת יותר, כי בתוכנת ההפעלה של המציאות יש הגדרות פונקציונליות מוחלטות. אותו מלך שנראה מבולבל, לגמרי מוכוון מטרה. הוא מאפשר לנו לקחת שליטה רק על הדרך שבה נקדם את עצמנו ואת העולם, אל המטרה העליונה שהוא הגדיר מלכתחילה להתפתחות הבריאה. שיהיה לנו בהצלחה רבה!

מן המקורות

"התורה אינה באה לספר סיפורים בפשטות, אלא שכל דבריה הם סודות עליונים".

ספר הזוהר, פרשת "בהעלותך" 

"מוטל על האומה הישראלית, להכשיר את עצמם ואת בני העולם כולו, עד שיתפתחו לקבל עליהם את העבודה הגבוהה הזו של אהבת הזולת, שהוא הסולם לתכלית הבריאה, שהיא הדבקות בבורא".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "הערבות"

"יש שתי דרכים להשגת המטרה הנזכרת: או ע"י תשומת לב מעצמם... ואם לא יזכו לתשומת לב, יש דרך אחר, שנקרא דרך ייסורים, על דרך שאמרו חז"ל 'אני מעמיד להם מלך כהמן, ובעל כרחם חוזרים למוטב'".

"בעל הסולם", הקדמה לספר "פנים מאירות ומסבירות"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 534 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content