Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

מדיטציה, חיבור וקבלה

ההבדל העיקרי בין מדיטציה לסוגיה לבין חכמת הקבלה המקורית הוא, שבמדיטציה האדם מתכנס פנימה אל תוך עצמו ואילו שיטת הקבלה מבוססת על יציאה מעצמך ופיתוח אהבה לזולת. למה מודגש בחכמת הקבלה עניין החיבור לאחרים? על היסודות שמהם המציאות בנויה, ועל הדרך להרחיב את התפיסה.

לפני כ-3800 שנה אברהם הבבלי חקר את התפתחות טבע האדם וטבע העולם, וגילה שיש כוח אחד שפועל במציאות כולה. הוא פרסם ברבים את הידיעה על כך שהמטרה הגבוהה של חיינו היא לגלות את הכוח הזה, והסביר את השיטה המדעית לעשות זאת, חכמת הקבלה. אלה שנמשכו לכך מכל עמי האזור, באו ללמוד את שיטת הקבלה והפכו לקבוצת ממשיכי דרכו של אברהם. 

לאחרים נתן אברהם שיטה שונה, שמסייעת להפסיק להרגיש לזמן מה את האגו, ומאפשרת לאדם להתקיים ברוגע מסוים. במקרא הדבר מתואר כמתנות שנתן אברהם לבני הפילגשים לפני שליחתם למזרח הרחוק. מכאן התפתחו מגוון מדיטציות שעוזרות לאדם להיפטר מלחצים, להרפות, להגיע לשקט פנימי, להרגיש נוח יותר עם עצמו, להתרכז במה שחשוב לו. כל זה יכול לעזור לאנשים להסתדר איכשהו עם האגו, עד לשלב ההתפתחותי שבו מתגלה ההכרח לתקן אותו.

בשונה משיטות המזרח, חכמת הקבלה לא מנסה לבטל את האגו, אלא ההפך, מלמדת כיצד להגדיל את כוחו עוד ועוד, אבל לתקן את אופן השימוש באגו כך שיביא לחיבור עם הזולת. מדוע החיבור נצרך? מלכתחילה היינו כולנו נשמה אחת, מבנה רוחני אחד. במהלך התפתחות הבריאה המבנה הזה נשבר לחלקיקים רבים. בכל אחד מאיתנו טמון חלקיק כזה, מה שנקרא ניצוץ נשמה. אם נדע לחבר את החלקיקים הפנימיים הללו למערכת אחת, או אז נגלה בה את תוכנת ההפעלה והניהול של המציאות כולה, מה שנקרא "מחשבת הבריאה". כך נדע איך להתקדם אל מצב השלמות והנצחיות שמוגדר כתכלית הבריאה.

תארו לעצמכם את כל בני האדם, סביב כל כדור הארץ, כולם מרגישים את כולם וכולם קשורים לכולם. מערכת הטבע שבתוכה אנחנו מתקיימים כמין אנושי דוחפת אותנו לשם. מיום ליום אנחנו מגלים שהעולם שלנו נעשה יותר מקושר, כל מה שקורה באיזה מקום משפיע על כולם, ואי אפשר להתייחס לאיזה חלק כמנותק מהשאר. כמו שהטבע כולו אינטגרלי ומחובר בכל פרטיו, כך גם קורה לנו עכשיו. 

אם נבין שזוהי מגמת ההתפתחות, ונלמד להתאים אליה את צורת המחשבה ואת היחס שלנו זה לזה, נזכה לחיים הכי טובים שרק אפשר. לעומת זאת, אם נמשיך לראות כל אחד את עצמו בלבד, יביאו מכות גלובליות שיכריחו אותנו להכיר בכך שמצד הטבע כולנו גוף אחד.

איך בונים בעצמנו את המצב המחובר? שיטת הקבלה מלמדת לעבוד על כך בקבוצה קטנה של כעשרה אנשים, מה שנקרא "מניין". המטרה היא להתעלות מעל האגו הפרטי, ולבנות רשת קשר הדדי שבה נרגיש כאיש אחד בלב אחד. כדי להגיע להרגשת חיבור האדם צריך לקחת את הכוח של האגו, ולהשתמש בו בכיוון הפוך: החוצה במקום פנימה. ככל שהוא משתדל להתגבר על הנטייה האגואיסטית הטבעית למשוך הכול לתוכו ושואף להעמיד את עצמו לשירות האחרים, לדאוג להם, לחשוב עליהם, לתת להם, לאהוב אותם - כך הוא מגלה בחיבור איתם ממד חדש. הוא מתחיל להרגיש שבתוך הממד הזה שורה כוח של השפעה טובה, של אהבה ונתינה. אור. כוח עליון. בורא. הוא מגלה את הכוח הזה כמשותף בינו לבין האחרים, ומבין שהוא יכול להתגלות רק בגלל שהם נעשו מחוברים. 

בנוסף, האדם מגלה אז את החלקיקים האחרים במנגנון הכללי שכבר השיגו לפניו טבע עליון של אהבה לזולת, והתחברו למערכת האחת. מקובלי כל הדורות. הוא מתחבר אליהם באותה מערכת, ומגלה שהיא קיימת בממד שמעל זמן, מקום ותנועה. 

ככל שהוא נכנס לממד הזה, מתגלים בו רצונות חדשים אגואיסטיים, והוא לומד איך להתגבר עליהם. כוח ההשפעה שהוא משיג, כמו מים ששואבים מבאר, עוזר לו לתקן אותם ועל ידם להתחבר למערכת בצורה רחבה, חזקה ועמוקה יותר. הוא מגלה עולמות עליונים שנקראים: עשיה, יצירה, בריאה, אצילות ואדם קדמון, ובתוך כל עולם כזה מדרגות של התפתחות. על כולן הוא לומד בכתבי הקבלה, ומממש את הדברים ברשת הקשר שבינו לבין הזולת.

האדם ממשיך להתקיים בעולם הזה כמו כולם, לא פורש מהציבור, לא מתנתק מהחיים. הוא עובד, מתפקד, בונה זוגיות ומשפחה, אבל בכל פעולה ופעולה שלו מכניס כוונה פנימית להתחבר עם הכלל באהבה. הוא לא מזלזל בעולם הגשמי אלא מחבר אותו לעולם הרוחני, ועל ידי זה דווקא מתעלה.

אם כן, על פי חכמת הקבלה התפתחות רוחנית מושגת בחיבור לזולת באהבה. כך אנחנו מתקנים את הנשמה האחת שנשברה, ועושים מעצמנו כלי לגילוי כוח האהבה והנתינה שטמון בבריאה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 510 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content