Left Sidebar Content

חגים ומועדים | חנוכה

מהות חג החנוכה

את הסיפור הרגיל על חנוכה כולנו מכירים, את מה שמסתתר אחריו כנראה שלא. על המהות הפנימית שרלבנטית גם היום, על הנוסחה המכבית להדליק פה אור גדול.

כל דבר שקורה לעם שלנו בא להזכיר לנו מי אנחנו. הפכנו לעם מתוך מחויבות הדדית להיות כולם יחד, ערבים זה לזה, כאיש אחד בלב אחד. כשכל ישראל חברים אנחנו נחשבים ישראלים, וכשאנחנו מתרחקים אין לנו זכות קיום. הדבר בולט באמירה "ישנו עם אחד מפוזר ומפורד בין העמים", שהעלה המן בפני אחשוורוש כשהציע להשמיד את היהודים. 

בחנוכה, בפורים, בכל האירועים, הסרט הרע מתחיל מזה שאנחנו לא מחוברים. האגו של כל אחד גדל, מרחיק בינינו יותר ויותר. אחר כך באה צרה חיצונית, אויב שרוצה להשמיד. כולנו סובלים, נורא פוחדים. מגיע איזה מנהיג רוחני ואומר: יהודים חייבים להיות מחוברים. בלית ברירה אנחנו מתקרבים, מתגלה בינינו כוח עליון ועל ידו מנצחים.

עד עצם היום הזה, כל הצוררים נשלחים עלינו, רק כדי שנתחבר. אם היה לנו שכל לזכור שיהודים יכולים להתקיים רק כשהם מחוברים, אז מלכתחילה לא היה קם עלינו אף אויב ומתנכל. היינו חיים בשקט ובשלווה, ברוגע ובביטחון. בכוח עליון. לא זו בלבד שכוח החיבור היה מנטרל את הכוחות הרעים שמאיימים עלינו, ככל שהיינו מתקדמים בחיבור היינו הופכים אותם לכאלה שרוצים לחיות בשלום איתנו.

נס פך השמן מסמל את זה שביכולתנו לעורר לפעולה כוח עליון, אור עליון. בית המקדש מסמל את קשר האהבה שאנחנו צריכים לבנות בין הלבבות. וכשנהפוך ללב אחד, הוא יתמלא באור גדול. לכן, כשמדליקים בחנוכה נרות, כדאי לחשוב על כך שאנחנו חוגגים את היכולת שיש לנו גם היום, להינצל מכל צרה על ידי חיבור נכון.

אם נלך יותר פנימה עם הסיפור, אז כדאי לדעת שהמכבים והיוונים מסמלים נטיות שונות שנאבקות בתוכנו. היוונים זו הנטייה האגואיסטית הטבעית לחשוב על עצמך בלבד. המכבים זו הנטייה הקטנה לחיבור. אם האדם מזדהה איתה, ויוצא לקרב פנימי מול האגו הגדול שלא נותן לו להתחבר לאף אחד, הוא מקבל תוספת כוחות.

עיקר המאבק של המכבים היה מול המתייוונים, יהודים שאימצו את תרבות יוון. וכאז כן היום: אנחנו שבויים בתפיסת העולם שאומרת 'כל אחד במקום שלו'. אולי לעמים האירופאים זה איכשהו התאים בעבר, אבל לנו הישראלים בטוח שלא. 

עלינו יש חיוב היסטורי להתעלות מעל כל ההבדלים וההפרעות, וליצור חיבור בין הלבבות. החיים בדאגה הדדית, כל אחד לטובת כולם, יקשרו אותנו לשורש שלנו. לכוח העליון שבטבע, שתכונתו השפעה טובה. וכשהוא יאיר בנו וישראל תהיה מנורה של אהבה, העולם ירגיש שמפה יוצא טוב. לא רע. 

כל חוסר החיות שמורגש ברחבי העולם, כל ניכור וזרות בין אדם לאדם, כל סכסוך, מאבק ומלחמה, הם תוצאה מחוסר החיבור בינינו, היהודים. "אין פורענות באה לעולם אלא בשביל ישראל", אמרו על כך החכמים. למטבע יש גם צד שני, כמובן, שאומר שכל הבעיות יתחילו להיפתר כשנייצא מכאן כוח חיבור והשלמה. שיטת חיים חדשה. אז, ורק אז, השנאה המתגברת כלפינו תירגע, ונוכל לחיות סוף סוף ברוגע, בשלום ובבטחה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 469 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content