Left Sidebar Content

משמעות החיים

מהו יום הדין

החשש ממלחמת אטום או מצבים נוראיים אחרים, מביא עשירי-עולם לקנות לעצמם דירות בבונקרים תת-קרקעיים. שיהיה. מעבר לתרחישים אקטואליים מלחיצים גם בדתות תיארו מראות אפוקליפטיים, ובנוסף הבטיחו שביום הדין אי אפשר יהיה להימלט מהמשפט שיעשה אלוהים עם כל הברואים. איך רואה חכמת הקבלה את הדברים? מה מסתתר מאחורי מילים כמו "יום הדין"?

לפני הכול, בואו נשים בצד את כל הסרטים שראינו על סוף העולם, כמו גם את הדמיונות שיש לנו בראש לגבי אלוהים ובתי משפט שמימיים. בחכמת הקבלה לכל מושג יש משמעות פנימית, שאותה יכול האדם לגלות במהלך התפתחותו הרוחנית, כאן ועכשיו.

"משפט" הוא מצב פנימי שבו מתעורר באדם דחף לבדוק את עצמו, איפה הוא נמצא כעת ביחס למה שהוא יכול להשיג בחיים. מה אני עושה עם החיים שלי? לשם מה קיבלתי אותם? לאן אני צריך להגיע?

"יום הדין" הוא מושג שמורכב משתי מילים, יום ודין. יום, כמו אור יום, פירושו הארה מיוחדת שמגיעה לאדם מלמעלה. בעזרתה הוא מרגיש שהכוח הכללי שממלא את כל הטבע הוא כוח של השפעה טובה, ושמטרת חייו היא להפוך דומה לו. איך בדיוק? דרך פיתוח יחס של אהבה לזולת. במקביל, הוא מקבל יכולת לזהות עד כמה הוא רחוק מ"ואהבת לרעך כמוך". גילוי הפער בין מצבו לבין המצב הרצוי, זו בעצם חריצת הדין שלו. כלומר, האדם שופט את עצמו.

אחרי בירור פנימי כזה שנקרא "יום הדין", עליי להחליט לתקן את עצמי, להתקדם מהרצון האגואיסטי הטבעי לקבל הכול לעצמי, אל רצון אלטרואיסטי להשפיע כל טוב ולאהוב את האחרים. 

בתהליך התיקון יש מדרגות רבות של התפתחות, והמעבר ביניהן כרוך במשפט ודין. למעשה, עבור האדם שרוצה להתפתח, כל יום אמור להיות יום דין. בכל יום ויום האדם צריך לעשות חשבון נפש עם עצמו, ולראות כיצד הוא מתקדם עוד יותר אל עבר האהבה. ככל שאנשים מתקדמים בתהליך, הם שופטים ודנים את עצמם בתדירות גבוהה יותר ובעמקות גדולה יותר.

"אחרית הימים" הוא מושג נוסף שעולה בהקשר הזה. כלפי האדם המתפתח משמעות המושג היא שהסתיים המאבק הפנימי בין האגו שהתגלה בו לבין הנטייה לאהבת הזולת, והאהבה ניצחה. אבל גם כלפי כלל האנושות יש למושג אחרית הימים משמעות פנימית חשובה.

שימו לב: אין באופק איזה יום שהוא סוף העולם. גם אם נעשה הרבה מלחמות ובלאגן, לא יסתיים הסיפור שלנו כאן. אנשים ימותו, ושוב ייוולדו, שוב ימותו, ושוב יחזרו לכאן, עד שיגלו את הנקודה הנצחית שטמונה בתוכם ויפתחו אותה לרמה של אהבה שלמה. 

"אחרית הימים" הוא השלב שבו אחרי תיקונים פרטיים רבים, נתקבץ כולנו יחד לחשבון כללי, ונעשה את התיקון האחרון שיהפוך אותנו למערכת אחת גדולה שמלאה בנתינה ובאהבה. החיבור המושלם שנרקום בינינו יהווה את ההשפעה הכי גדולה מצידנו כלפי הכוח הכללי שבטבע, וכתוצאה מכך אנחנו ניכלל בו בצורה מלאה. במצב הנעלה הזה, ההרגשה שאנחנו חיים כאן בעולם החומרי תיעלם, ואנחנו נגלה שהיא הייתה קיימת רק כלפי התפיסה שלנו.

במקורות נאמר שקיום העולם יהיה "ששת אלפים שנה", אבל אין הכוונה לזמן כמו שאנחנו תופסים אותו אלא לששת אלפים מדרגות של תיקון, שבהן עלינו להתפתח. בכל מדרגה אנחנו צריכים להשתפר עוד יותר, להשתנות יותר לכיוון של חיבור ואהבה.

ההבדל המהותי בין החיים שאנחנו מכירים לבין החיים ב"אחרית הימים", הוא בתפיסת המציאות. אין המדובר בשינוי היחס שלי לחיים מיחס כזה ליחס אחר, אלא בכך שאני עצמי אשתנה. לפי השינוי שיתרחש ברצונות הכי הפנימיים שבי, הכול ישתנה, עד כדי כך שאני לא אראה את הגוף שלי ואת העולם שסובב אותי, אלא רק את הרצון של כולם להיות "כאיש אחד בלב אחד". ברצון המאוחד שלנו יתלבש אז הרצון להשפיע כל טוב שיש בכוח העליון, והמציאות שנתפוס תהיה בדרגה אחרת לחלוטין, כולה אור.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1048 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content