Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

מהי נשמה?

נשמה. יש אנשים שמאמינים בקיומה, אחרים סבורים שזו עוד אגדה. איך מתייחסת לעניין הזה חכמת האמת, חכמת הקבלה?

נאמר במקורות שהנשמה היא חלק אלוה ממעל. כלומר, הנשמה היא חלק מאלוהים. מי זה או מה זה אלוהים, אם כבר מדברים? כוח עליון, שתכונתו השפעה טובה, אהבה ונתינה טהורה. הכוח הטוב והמיטיב הזה, שנקרא גם בורא, נמצא בממד אינסופי שאנחנו לא תופסים כעת, הוא לא מגולה לנו, ונשמה היא חלק ממנו. אגב, בהקדמתו לספר הזוהר שואל "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג, איך ייתכן שחלק מהבורא נחתך ממנו כביכול? הוא מסביר שם בהרחבה איזו תכונה מפרידה את הנשמה מהבורא כמו אבן הנחצבת מהר, ועל ידי איזה תיקון היא תוכל להתחבר אליו בחזרה.

האם הנשמה קשורה לגוף האדם? ממש לא. הגוף הפיזיולוגי שלנו אינו שונה מגופם של כל בעלי החיים. כבר היום אפשר להחליף בו כל מיני חלקים, בעתיד אולי ידפיסו אותם במדפסת תלת ממד, והנשמה לא קשורה אליו בכלל. בגוף האדם יש רק כוח מחייה כמו שיש לכל בעל חי, לא יותר. אין בו שום דבר רוחני.

לכל אחד יש נשמה? רק אם הוא בונה בתוכו כזה דבר. זו עבודה לא פשוטה, ויש כאן שיטה שלמה שמפורטת בחכמת הקבלה, אבל כל אחד יכול להצליח בה. 

מלכתחילה האדם עשוי מרצון אגואיסטי, רצון לקבל הכול לעצמו מכולם. בניית נשמה, לעומת זאת, זו בנייה של רצון להשפיע כל טוב לכולם, רצון לתת ולאהוב. אם אדם באמת מגיע לטבע חדש של אהבת הזולת, לפי עוצמת האהבה שבו הוא מתחיל להרגיש את כוח הבורא שמתלבש בו. בדיוק באותה מידה. כך מבנה הנשמה מחולק לשני חלקים: גוף הנשמה ואור הנשמה. את גוף הנשמה האדם צריך לבנות בעצמו על ידי פיתוח אהבה לזולת, כאמור, ואז הגוף הזה, ולא הגוף הפיזי, יתמלא במילוי רוחני שנקרא אור הנשמה.

דווקא במהלך חיינו בעולם הזה, במציאות שבה טבוע בנו אגו ומתוכו אנחנו קולטים את תמונת העולם הגשמי, אנחנו יכולים ואפילו חייבים להשיג את הנשמה ולחוות גן עדן. על כך אמרו המקובלים: "עולמך תראה בחייך".

בכל אחד טבוע אגו, אהבה עצמית, ובכך ניתנת לנו האפשרות להפוך את האגו לאהבת הזולת ובתוכה לקבל חלק מהכוח העליון. לגלות את האלוהות, עולם עליון, חיים נצחיים שמוגדרים כחיי גן עדן. 'גן' זה אותה תכונה שתיקנתי בי, ו'עדן' הוא האור שממלא אותה.

בהשגת הנשמה יש דרגות התפתחות. העיקריות הן חמש, ושמותיהן: נפש, רוח, נשמה, חיה ויחידה. כל אחת נחלקת לחמש דרגות פרטיות. בסך הכול 125 דרגות של היפוך הכוח האגואיסטי שמתגלה באדם במהלך התפתחותו הרוחנית, לכיוון של אהבה לזולת.

איך מורגשת באדם הדרגה הרוחנית הראשונה? האדם מגלה שהוא נמצא בתוך כוח עליון, עולם עליון. בדומה לעובר ברחם אימו, כך האדם מרגיש שהוא עטוף. מכאן ואילך עליו להישמר כל הזמן מליפול חזרה לשליטת האגו, כלומר להגביר את מידת ההידמות שלו לכוח האהבה והנתינה הכללי על ידי אהבה לזולת. אחרת הוא ייזרק מתוך הכוח העליון החוצה, תתרחש הפלה רוחנית.

האם כל העניין הזה מרגיש טוב? אי אפשר להסביר עד כמה. נציין רק שבספר הזוהר נאמר שאם נקבץ את כל תחושות ההנאה והתענוג שהרגישה האנושות אי פעם בעולם הזה, הם יישקלו כגרגיר קטן אחד לעומת עולם מלא שמתגלה לאדם במדרגה הרוחנית הראשונה. מדובר בתענוג ברמה שאנחנו לא יכולים לתפוס בתוך כלי החישה האגואיסטיים שיש לנו עכשיו. לכן, כדי להכין אותנו לקבלת הנאה בעוצמה כה גבוהה, אנחנו נדרשים לבנות כלי חישה חדשים, אלטרואיסטיים. 

כך האדם מגלה שפיתוח הנשמה הוא תנאי להתמלא באופן בלתי מוגבל, לחוש את המילוי המושלם.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 523 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content