Left Sidebar Content

משמעות החיים

מהי תפילה?

יש אנשים שמתפללים, יש כאלה שלא, אבל הלב של כולם נמצא קבוע במצב בקשה. כל אדם בעולם מייחל לכך שמצבו ישתפר בהבחן כזה או אחר, זו היא תפילתו. מתי תפילות נענות, ומתי לא? האם יש איזו חוקיות בעניין?

תחומים שונים במדע כמו חקר המוח ופיזיקה קוונטית, מגלים לנו שתמונת המציאות שהאדם קולט היא סובייקטיבית, ולכן אי אפשר לדבר על מציאות אבסולוטית שקיימת, אלא רק על מה שנקלט בתוך הצופה. חכמת הקבלה מלמדת שהמציאות שאנחנו מרגישים סביבנו, מצטיירת בעצם בתוכנו. כמו מקרן שקובע איזו תמונה תיראה על המסך הגדול, כך התכונות הפנימיות שלנו מוקרנות אל מול פנינו, ויוצרות תחושת מציאות שיש בה דומם, צומח, חי ובני אדם. אני רואה פרצופים, אירועים, תופעות, עולם ומלואו, וכל זה העתקה ממה שטמון בתוכי. נשמע קצת הזוי? דורש זמן עיכול? בהחלט כן, אבל אין זה משנה את העובדה שכך אנחנו בנויים. שנתקדם?

המושג להתפלל הוא בבניין התפעל. בניין זה מציין משמעות של פעולה החוזרת אל המבצע, כלומר פעולה שהנושא עושה על עצמו. תפילה שמשנה את המציאות היא פעולה פנימית לשינוי מהותי בתכונות שלי עצמי. כתוצאה מכך משתנה גם תמונת המציאות שאני רואה סביבי. מדובר בפעולה הכרתית שמתבצעת בעומק הלב, ולכן התפילה מוגדרת כעבודה שבלב, עבודה לתיקון הלב. מה בדיוק מקולקל בלב? מיד נראה.

הגורם שמחלק את תפיסת המציאות שלנו לפנימית וחיצונית, הוא האגו שטבוע בנו מלידה. הוא זה שמבדיל בין אני למה שמחוץ לי. אם אדם עובד על נטרול האגו שלו, כאילו מוחק אותו עד שהאגו נעלם, אז מתחברים האני שלו ומה שמחוץ לו, ואין יותר הבדל בין השניים. ואם הוא מצליח לעבוד אפילו נגד האגו שלו, לאהוב את הזולת ולדאוג לטובתו, אז מה שמחוץ לו הופך להיות יקר וקרוב לו יותר מעצמו. במצב כזה האדם מתחיל להבין שמה שמלכתחילה נראה לו מחוץ לו, זו מדרגת ההתפתחות הבאה שלו. את העולם שמצטייר לעיניו מתוך האגו הוא מגדיר כעולם הגשמי, ואת העולם שמצטייר מתוך אהבתו לאנשים האחרים הוא מגדיר כעולם הרוחני שלו.

כדי לעבור מהמצב הטבעי שבו כל אחד דואג רק לעצמו, למצב שבו דאגתו תהיה נתונה לכל מה שמחוץ לו, האדם צריך קודם לפתח רצון גדול לכך ששינוי כזה יקרה בו, ואחר כך גם להבין על ידי איזה כוח הדבר יכול להתבצע. התהליך הזה מוגדר כהתפתחות רוחנית, ויש בו הרבה מאוד שלבים ובירורים. האדם נדרש לברר למה כדאי לרכוש רצון לאהוב את האחר, מה זה ייתן לו, לאן זה יביא אותו, מה חסר לו במצב שהוא דואג לעצמו ולילדיו ותו לא, למה לו להעמיס את כולם על ראשו, ועוד כהנה וכהנה. בכל שלב צצות בו שאלות חדשות, הוא מחפש להן תשובות, וכל הדרך הזו מוגדרת כעבודת התפילה.

התפתחות רוחנית מתחילה בשאלה בשביל מה אני חי? לאיזו מטרה? מה באמת ייחשב עבורי לתוצאה יפה מכל שנותיי על פני האדמה? מה הייתי מבקש אם היה ברור לי שאקבל תגובה? איזו תפילה הכי תעזור לי, והאם מישהו בכלל שומע אותה? הרי אני חי בתוך מערכת הטבע הגדולה, ואומרים שיש בה חוקיות קבועה.

בהדרגה אני מבין שאין לי למי לפנות אלא לכוח הטבע, הכוח שהוליד אותי, הכוח שמקיים את המציאות ואולי גם מפתח אותה לאיזו מטרה. כנראה שגם הוא עובד עם איזו תוכנת הפעלה כמו כל מחשב או טלפון, ואם אצליח לפרוץ לתוכה תהיה לי יכולת השפעה. 

לא פשוטה החדירה לתוך המערכת הזו, כי היא מאובטחת ברמה הכי גבוהה. רק תארו לעצמכם מה היה קורה, אם כל תפילה של מישהו הייתה אכן מתקבלת בתוכה. כל הקללות שאנשים מקללים בליבם את האחרים, כל המזימות והתככים - העולם לא היה יכול להתקיים אפילו רגע מרוב שנאה ועצבים.

האנשים שזכו לחדור למערכת ההפעלה גילו שהיא מקדמת את כל חלקי הבריאה למצב שכולם יהיו מחוברים זה לזה באהבה שלמה. זו גם הסיבה לכך שמדור לדור העולם נעשה יותר ויותר מקושר. לדבריהם, כדי לשגר למערכת תפילה שתתקבל, היא צריכה להיות באותו כיוון, כלומר בקשה לכך שהלב שלנו יתמלא באהבה. שהרצון העמוק ביותר בתוכנו ישתדרג, מדאגה לעצמנו לדאגה לכל מה שמחוץ לנו. וכשיתגבש בתוכנו כזה רצון עוצמתי, שנרגיש שאנחנו חייבים כזה שינוי מהותי כי בלעדיו כולנו בדרך לתהום, או אז תבוא הפריצה קדימה. אנחנו נשאב מעמקי הטבע את כוח החיים הכללי, כוח שתכונתו אהבה ונתינה אינסופית, והוא ישנה בנו את היוצרות הפנימיים. הרצון להתאים אליו ימשוך אותו לפעול עלינו, ונתחיל לראות איך הוא מעלה אותנו לתפיסת מציאות שלמה ונצחית.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 529 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content