Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

מהפכה תודעתית

מה זה אושר? מה זה אומר להיות מאושר? טלפון חדש, אוטו, בית, שופינג? אז יש לנו אלף ערוצים בטלוויזיה, מחר יהיו אלפיים. זה יגביר את רמת האושר? לפעמים בא קצת שקט, אבל העולם הגדול לא נותן מנוח. כמו נדחף בכוח לכל דבר. בא לי קצת לשכב לנוח, הוא יוצא מתחת למיטה. הסתובבתי לצד שני, הוא מגיח מהארון. קמתי בחוסר שקט, הוא מחכה לי בסלון. מבלבל. עד כדי כך שאני כבר לא בדיוק יודע, מה אני רוצה? מה יעשה לי טוב?

בעידן השפע אפשר לטוס לכל מקום, לטייל בכל מדינה, לנפוש בכל חוף או יער, וזה מלהיב, וזה מדליק, וזה נראה סבבה, אבל תמיד אחרי שכובשים אותו היעד עולה השאלה, נו, ומה הלאה? מה נעשה עכשיו? אם חושבים על זה לעומק, ההנאות של החיים נמצאות בעיקר בציפייה לרגעים טובים. מהתקווה שאולי ברגע הבא, יהיה טוב. הנה זה בא, הנה זה בא. אוטוטו. ושוב פעם התרגלות, אכזבה, ריקנות. כרגיל. כשנחליט שהתעייפנו, שמיצינו, תתחיל מהפכה. לא חברתית, לא כלכלית וגם לא טכנולוגית, מהפכה פנימית.

שימו לב: כל מה שאנו חווים היום, כל ההתפתחות שעברנו משך כל ההיסטוריה, הכול נחזה מראש בחכמת הקבלה. היא גם מלמדת כיצד להתקדם אל המצב הבא באבולוציה שלנו כמין אנושי, בדרך קלה ונעימה. ביכולתנו לפתוח לעצמנו את כל העולם. לתפוס את העולם הסגור של היום ולפתוח אותו לרווחה כמו שפותחים חלון, לראות מעבר לו באופק עולם רחב ובלתי מוגבל. עולם חדש שכלל לא ידענו שקיים שם.

המעבר אל העולם הנפלא הזה כרוך במהפכה פנימית, בגלל שהוא דורש שינוי בטבע האדם, שינוי ביחסו של האדם אל המציאות. במקום להשתמש במציאות כמו עכשיו, לקבל אותה וליהנות ממנה באופן אישי, צריך ללמוד איך ליהנות מנתינה לאחרים, ממילוי של הזולת בכל טוב, מהשתתפות וחיבור עם כולם. למה זה חשוב? כי הריקנות הפרטית שמורגשת בעידן השפע נועדה לקדם מודעות חדשה שכזו, ואם לא נתקדם אליה בטוב אז בפנינו שנים של דיכאונות, ייאוש וחרדות. אליהן יצטרף כמובן גם איום של הכחדה עצמית, כי הבית המשותף שיצרנו לא ישרוד משחקי אגו ומלחמות עולם גרעיניות.

המהפכה הפנימית מדברת על שינוי היחס לזולת. חיבור בין כל בני האדם, מעל ההבדלים של דתות, אמונות, תרבויות, דעות וכיוצא בזה. איש לא נדרש לשנות את עצמו, את דעותיו או נטיותיו, אלא רק את היחס שלו לאחרים. כך יקרה המעבר מעולם אגואיסטי לעולם של אהבה, נתינה, עזרה ותמיכה הדדית.

נכון, לאורך ההיסטוריה היו כבר רעיונות כאלה, אבל המאה העשרים הוכיחה סופית שלא יצא מהם שום דבר טוב. להפך. ברוסיה הקומוניסטית הרגו עשרות מיליונים בשם ערכים מזויפים של אחווה וחיי שיתוף, ובאירופה הנאורה לכאורה חווינו על בשרנו את הזוועות הגדולות בהיסטוריה.

טבע האדם הוא אגואיסטי. נקודה. מילים יפות לא יטשטשו זאת, וגם לא יצירות מוזיקליות מדהימות או חליפה ועניבה. גם כשאין הוא מודע לכך, מבפנים האדם כל הזמן חושב איך הוא מיטיב לעצמו על חשבון הזולת, איך הוא משתמש באחרים. תוכנה ההפעלה שטבועה באדם היא "יצר רע". מתוך מבט אגואיסטי האדם רואה כל אחד ואחת, ובעצם לא רואה אותם, אלא את הצורה של איך יוכל ליהנות מהם לעצמו. משקפיים אגואיסטיות מותקנות אצלו בפנים, ודרכן הוא רואה את העולם שמתאים לו. לא יעזרו כאן שטיפות מוח או חינוך אידיאליסטי לערכים מוסריים, מדור לדור האגו של אנשים רק הולך ומתעצם. לכן רואים היום שהשחיתות פושה בכל פינה, וכלום לא מצליח לעצור אותה.

אם כך הם פני הדברים, איך תקרה אותה מהפכה? אכן, לא בכוחנו לבצעה. אנו זקוקים לכוח שחזק יותר מטבע האדם. כוח כזה נמצא מחוץ לנו, כך גילו המקובלים הגדולים שהיו אבות האומה. אברהם, משה וכל הגדולים שבאו אחריהם. הם מצאו שיטה מדעית המפורטת בחכמת הקבלה, איך להביא את הכוח הזה לחיינו ובעזרתו לשדרג את תוכנת ההפעלה של האדם. לשנות את הטבע שלו מאגואיסטי לאלטרואיסטי.

על רגל אחת מלמדת חכמת הקבלה כך: מחוץ לאדם יש כוח של השפעה טובה, כוח נתינה ואהבה. אנו נמצאים בתוכו כמו בתוך ים, אבל עטופים בכוח הפוך של קבלה עצמית, כוח האגו. אפשר להזמין את הכוח החיצון הזה אלינו, למשוך אותו שיעבוד עלינו. זהו כוח פסיבי, הוא עובד רק אם אנחנו רוצים שהוא ישנה אותנו לטובה.

כשהכוח הזה ישנה אותנו, הוא ייתן לנו יכולת להתקשר בינינו בצורה טובה, הדדית. דרך השינויים החיוביים שיקרו בנו, אנו נתייחס בצורה חדשה למציאות. נתחיל ליצור קשר בין הכוח החיובי שיתגלה בתוכנו לכוח החיובי שיש מחוץ לנו, ובאמצע תהיה איזו מחיצה אגואיסטית. אנחנו נדע איך לעבור אותה גם מצדנו כלפי הכוח החיובי, וגם איך להעביר אותו דרכה אל הצד שלנו. ייבנה מעין סנדוויץ': בשכבה העליונה יימצא הכוח העליון הטוב, בשכבה התחתונה נהיה אנחנו טובים, ובאמצע יימצא הכוח הרע. מציאות הרע תיצור שכבת בידוד שתבטיח שלא ניעלם בתוך אותו הכוח הגדול, אלא תבנה אותנו כיצורים עצמאיים, מבינים, מרגישים. דווקא בקשר בין הרע והטוב, בין כוח האגו וכוח ההשפעה, נוכל לראות את העולם החדש, לזהות כל דבר ועניין באור חדש.

בשיא התפתחותנו, כל המין האנושי יפקח עיניים בכוח השפעה, כוח בלתי מוגבל. אנו נראה את עצמנו ואת כל המציאות בצורה בלתי מוגבלת, שונה לחלוטין מזו של עכשיו. נראה שכולנו מחוברים, כל המידע, הרגשות והתכונות שלנו, כל המילויים והסיפוקים, כולם יעברו מאיש לרעהו ללא שום הגבלות. לכל אחד ואחת יהיה עולם שלם, לא על חשבון הזולת. אנחנו נחווה שלווה, שלמות ונצחיות, כפי שאומר גדול המקובלים במאה העשרים, "בעל הסולם" - הרב יהודה אשלג: "עם הרצון להשפיע, בזמן שהאדם זוכה לזה, אז הוא מוכשר לקבל שפע עליון" (מאמרי "שמעתי", טז).

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1017 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content