Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

מהפכת היחסים

מהפכה. גדולה. אומרים שאוטוטו מגיעה. מה הסימנים לבואה? מה תהיה מהותה? איך ייראו חיינו אחריה?

לפני כל מהפכה יש משבר. היום המשבר הוא רבגוני, וזה מרמז על כך שהמהפכה הבאה תהיה יוצאת דופן, מיוחדת במינה, מהפכה שלא הייתה כדוגמתה.

בדור הצעיר ניכר היטב המשבר החינוכי. כל יום שומעים על עוד מקרה מזעזע של חרם חברתי, סמים, אלימות, אונס קבוצתי. הילדים סופגים מכלי התקשורת והרשתות החברתיות ערכים אגואיסטיים, לומדים להיות נצלנים, מניפולטיבים, לעשות כמעט הכול בשביל עוד כמה עוקבים ולייקים.

הגיל הבוגר יותר מסתכל על דור ההורים, ולא רוצה כאלה חיים. לעבוד כל כך הרבה שעות ביום, בלחץ אדיר, להגיע הביתה רצוצים. מה קרה, איפה ההנאה בחיים? אז מה אם כולם מקנאים בך על המשכורת היפה ומיני תפנוקים, אנחנו לא מתכוונים להיות כאלה עבדים!

במישור הבינאישי, יש המון בעיות בזוגיות, בעיות בתקשורת עם קולגות, עם מנהלים ועם עובדים. ברמה החברתית, השחיתות הפכה לקוד ההתנהגות המקובל. התרגלנו לזה שבכל עמדת שליטה, אנשים דואגים לאינטרסים שלהם, לא לאף אידיאל. והטרור מתפשט ברחובות, ונראה שעוד מעט יהיה מפחיד לצאת מהבית.

ברמה הבינלאומית, אף מדינה לא מרגישה עצמאות או ביטחון. נוצרה תלות הדדית בין כולם לכולם, ואם פתאום מתנתקת אספקה כלשהי, של מזון, של דלק, של רכיבים אלקטרוניים וכן הלאה, מתחילה שרשרת תקלות. ובמציאות שבה משחקי אגו מנהלים הכול, אף אחד לא יכול להיות בטוח בעתידו.

הטבע, גם הוא לוחץ על כולנו כאחד. משבר אקלים, סופות, מגפות, מה לא. מכות טבע נוחתות עלינו בצרורות, גורמות להוצאות עצומות.

כל הבעיות הללו וכן נוספות מביאות לשקיעה לדיכאון ולייאוש, להתמכרות לתרופות הרגעה ועוד. אנשים רוצים להתנתק מהכול, לא יודעים מה לעשות. 

קיצורו של דבר, הגענו למצב אבסורדי. מצד אחד קדמה טכנולוגית, שפע ואפשרות לספק לכל אדם בעולם את הכול. מצד שני, אגו גדול ומאבקים בלתי פוסקים שלא מאפשרים לאף אחד לחיות רגוע וטוב.

המהפכה שבפנינו תהיה מהפכה כללית, מהפכה במהות היחסים שבין אנשים. היא תגיע אחרי שנבין שטבעו האגואיסטי של האדם מוליך אותנו למלחמות עולם גרעיניות, קריסה אקולוגית וסכנת השמדה כללית. היחסים המשודרגים שאליהם נצטרך להתקדם יתבססו על חיבור אינטגרלי והשלמה הדדית בין כולם לכולם, כמו במשפחה טובה.

מהפכת היחסים תהיה מהפכה חינוכית-תרבותית כלל-חברתית. היא תקיף את כל בני האדם, באשר הם. מילדים במוסדות החינוך, דרך מבוגרים במקומות העבודה, ועד גמלאים במסגרות הקהילה. כולנו נעבוד מדי יום על שיפור היחסים, על התעלות מהאגואיזם הצר ופיתוח אהבה לזולת.

ככל שנתחבר איש לרעהו, נתחיל להכיר את כוח הטבע הכללי. תכונתו היא השפעה טובה, אהבה ונתינה, וכשננסה לבנות יחסים כאלה בינינו נרגיש שאנחנו מקבלים כוחות עליונים. הם יעלו אותנו לדרגה האבולוציונית הבאה שלנו כמין אנושי, דרגה שבה נתפקד כמנגנון מסונכרן, כאיש אחד בלב אחד. כך תיפתח בפנינו תפיסת מציאות חדשה, שבה נהנה מהחיים ברמה שעכשיו אי אפשר בכלל לדמיין.

אל המצב המושלם הזה מקדם אותנו חוק ההתפתחות שבטבע. השאלה היחידה היא מתי נזהה שזו המגמה, ונתחיל להתאים את עצמנו אליה באופן מודע.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 333 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content