Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות | מדע ותפיסת המציאות - כתבות נוספות

מה מבדיל את האדם מן החי?

מבחינה גנטית, האדם והשימפנזה מאוד דומים. ההבדלים בינינו לבינם ברמת ה-DNA הם רק ב-1.23%. לשם השוואה והמחשה, גודלו של ההבדל הגנטי המדובר דומה לזה שבין סוסים לזברות. בנוסף, מסתבר שבמבחני זיכרון עשויה שימפנזה להשיג תוצאות טובות יותר מאתנו. ובכל זאת, קיים הבדל מהותי בין האדם לבין השימפנזה, גם אם היא המבריקה ביותר באזור. מהו המאפיין שמבדיל מהותית בינינו לבין בעלי החיים? לשם מה הוא קיים? האם אנו מממשים את מלוא הפוטנציאל שטמון בנו?

האדם הוא יצור מתפתח, יצור שרוכש חכמה ובעזרתה מפתח ומשנה את עצמו ואת הסביבה שלו. מדור לדור, האדם עובר שינויים רבים. מתפתחים בו רגש ושכל חדשים, שלא היו בו קודם, ומחייבים אותו לשנות את העולם. תרבות, חינוך, מדע, טכנולוגיה, עוד ועוד תחומים, עוד ועוד פיתוחים.וכך מה שעושה היום האדם היום על פני כדור הארץ שונה מאד ממה שהיה לפני כמה מאות אלפי שנים.

ההתקדמות שלנו תלויה במידע שאנחנו מעבירים מדור לדור. לשם כך פיתחנו שפה שעשירה מאוד בציורים, בשרטוטים, בכתיבה,בשירה, בכל מיני סימנים. בשונה מבעלי החיים שדבוקים אל הרגע הנוכחי, אנחנו קשורים לעבר ולעתיד. האנושות עוסקת בהיסטוריה העתיקה שלה וחושבת גם על העתיד, דואגת למה שיקרה עמה בעוד עשר או עשרים שנה וכן הלאה.

ממה נובע ההבדל העצום הזה בינינו לבין בעלי החיים? כל ההבדל בין האדם לחי הוא בדחף הפנימי להתפתחות קדימה. דחף זה נובע משאלות על מקור החיים ועל ומטרתם. שאלות עולות בקרב בני אדם, ואצל קופים לא. לבעלי חיים אין שאלות, תוכנה פנימית מפעילה אותם אינסטינקטיבית בכל דבר ועניין. אבל בנו, ביצורים התבוניים שבו, הטבע כן מפתח שאלות קיומיות שבסוף דורשות מענה. דור אחר דור, השאלות האלו גורמות לאדם לחפש מה נמצא מעבר לשמים, לבנות לעצמו כל מיני מיתולוגיות, דתות ואמונות.

לשם מה הטבע מעורר בנו שאלות כאלה? לאן הוא מפתח אותנו? איננו יודעים. הרבה דברים איננו יודעים, אבל זה לא מפריע לנו להמשיך לזרום עם החיים כתמולשלשום. לו התחלנו לחשוב על מהותן של כל מיני פעולות בחיינו - כמו לשם מה אנו מתחתנים או מביאים לעולם ילדים, מדוע אנו מוכרחים לעבוד כל כך קשה מהבוקר עד הערב תמורת נופש של שבועיים בשנה וסטרס קבוע - היינו מגלים שבאמת באמת, אף אחד סביבנו לא יודע.

אם בחיים הכול היה דבש, אז לא הייתה בעיה. אבל בסופו של חשבון, כמות המאמצים שאנו משקיעים כדי לזכות מעת לעת בכמה רגעי נחת מייצרת שורה תחתונה של מינוס. "החיים במינוס", זוהי תמצית סיפורם של החיים במאה ה-21, גם אצל אלה שחשבון הבנק שלהם בפלוס. לא מאמינים, תבדקו בכמה עלה השימוש בתרופות הרגעה.

מה הטעם בכל הריצות האלה? לשם מה אנו בכלל חיים? האם יש לסרט הזה איזו מטרה סופית, איזו סצנה עיקרית שאליה הכול מוביל? הרי לא הגיוני שהכול זה סתם. אין בטבע שום דבר סתמי, הכול דטרמיניסטי ומחושב. הכול פועל על פי חוקים מוחלטים, גם אם אנחנו טרם גילינו אותם.

ואם כל דבר בטבע מתנהל בסיבה ותוצאה, אז כנראה שגם אני כזה. שגם לחיי יש סיבה וגם ממני צריכה לצאת תוצאה. ואני רוצה לגלות את זה. לדעת למה התפתחתי כפי שהתפתחתי, לאן אני עוד אמור להגיע. אני רוצה לדעת הכול, לראות את המציאות מקצה לקצה, להבין את החיים לכל עומקם. כי אם הטבע פיתח אותי כיצור כזה חכם ומיוחד,עם שאלות גדולות שכאלה, אז לא יכול להיות שאי אפשר למצוא להן תשובות.

מן המקורות

"האדם הוא מרכז כל הבריאה" (בעל הסולם)

"מציאות האדם הוא בנוי בחכמה עמוקה לאין תכלית" (הרמח"ל)

"אדם נוצר כדי להרים את השמיים" (ר' מנחם מנדל מקוצק)

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 766 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content