Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

מה נהיה מחר

האם אבן יכולה לתאר לעצמה מה זה להיות פרח? האם פרח יכול לדמיין מה זה להיות כלב? וכלב, איך זה להיות אדם? ואדם, להיות... מה להיות? מה אנחנו עומדים להיות? נוכל לתאר לעצמנו? לדמיין? משהו? נשמע שלא. אז מה? נחיה ונראה? אומרים שכל לידה כואבת. מי בעד להריץ מהר את הסרט?

הטבע יפתח את המין האנושי הלאה, על כך אין שאלה. אף אחד לא שאל את הדומם אם הוא רוצה לצמוח. לטבע יש תכניות משלו, והוא תמיד מבצע אותן בשלמות. כשהצומח התפתח מהדומם זו הייתה ממש מהפכה. עד אז, האטומים והמולקולות היו מחוברים בצורה קבועה, קשוחה כזו, וכל שאיפתם הייתה לשמור על המבנה הדומם שלהם. איך קרה שפתאום התחיל להתפתח משהו? ההתפתחות הבאה הייתה בעצם נגד אותו הדומם, חייבה שינוי, חייבה לצמוח יותר ויותר, לקבל בכל פעם צורה חדשה, הפוכה מזו שהייתה קודם.

לנו, כבני אדם, ניתנת האפשרות לזהות את מגמת ההתפתחות ולהתאים את עצמנו אליה מבעוד מועד. במקרה כזה, נחסוך לעצמנו את פעולתו המכאיבה של מכבש ההתפתחות של הטבע. במקום שהוא יעבור עלינו ויפרמט אותנו לצורה הבאה, ביכולתנו לסגל אותה לעצמנו מראש. אף על פי שזה נראה כך, טעות לחשוב שהמין האנושי נמצא כיום על פרשת דרכים. לאמתו של דבר לא עומדות בפנינו כמה אופציות. מצב אחד מחכה לנו באופק, מצב המוגדר כבר מראשית הבריאה.

מהו אותו שינוי שמצפה לנו? סביר להניח שלא יצמח לנו שוב זנב, או תגדל לנו יד נוספת, אלא השינוי יהיה פנימי יותר, איכותי יותר. כדי להבין מהו, ננתח את האופן שבו השכל והרגש שלנו מתפקדים עתה. תוכנה פנימית פועלת בנו ומכוונת אותנו תמיד למלא את עצמנו. היא מעוררת בנו הרגשה של חוסר מסוים, ואותו אנו ניגשים למלא. השכל משרת אותנו בתהליך הזה, מחפש דרכים יעילות איך להרוויח לעצמנו מקסימום, במינימום השקעה. בדרגה הבאה שלנו מצפים לנו חיים אחרים, הפוכים, בכיוון הפוך. כמו במעבר מדומם לצומח, היסודות יישארו אבל תוכנת הקשר שביניהם תהיה כולה חדשה. יהיה עלינו לקבל שכל חדש, רגש חדש, כוח חדש. אנחנו נוכל ליהנות מכך שאנחנו ממלאים לא את עצמנו, אלא את הזולת. כך מלמדת חכמת הקבלה שחוקרת את התפתחות האדם, החברה והטבע.

במצב כזה, מתפתחת באדם הבנה והרגשה שכל המציאות היא שלו. שזה פשוט מאוד הוא. כל מה שהוא ראה קודם, שהמציאות מחולקת לדומם, צומח, חי ובני אדם, וכולם מצויים בניגוד, בניתוק, בריחוק זה מזה - פתאום הוא מתחיל להרגיש שלא כך הוא. אמנם הם לא מבינים, לא מרגישים, אבל הם כולם מחוברים יחד. תלויים זה בזה, שייכים לגוף אחד, ואני יחד איתם. ואם אני ממלא אותם, אני ממלא את עצמי, עוד יותר ממה שקודם מילאתי את עצמי. זה מה שאדם מתחיל להבין, להרגיש, לראות.

מה זה ייתן לי? בכך אני אהפוך להיות בלתי מוגבל. אני אפילו ארגיש ואגלה שהזולת זה בעצם אני. שהחושים שלי הם אלה שמציירים לי עתה תמונה שקרית כאילו זהו זולת לפניי, אבל אם אני עולה מעל מוגבלות התפיסה שלי, משתנה לי תפיסת המציאות. ואז אין לי שום בעיה למלא את כל המציאות הזו בכל טוב, ולהרגיש שאני ממלא בכך את עצמי. כלומר, מדובר בצורה אחרת של מילוי, צורה אלטרנטיבית של השגה והבנה. מה מרוויחים מזה? מילוי בלתי מוגבל, השגה בלתי מוגבלת, קיום נצחי.

כתוצאה מפיתוח תפיסת מציאות חדשה כזו, נתקדם לחיים חדשים לחלוטין. החינוך, התרבות, היחסים במשפחה, בעבודה, במדינה, בעולם, ישתנו מקצה לקצה. אנחנו נרגיש כאילו נכנסנו לאיזו חללית והיא לוקחת את כל המין האנושי לדרגה אחרת של קיום. כל חיי האדם והחברה יקבלו צביון חדש.

התרבות הבאה שמצפה לנו היא תרבות של "ואהבת לרעך כמוך". זוהי התרבות המתקדמת ביותר, האחרונה והמושלמת. על ידה אנחנו נגיע לדרגת קיום שלמה ונצחית, כי הקשרים בינינו יהיו אידיאלים, כל אחד ישפיע לכולם כל טוב, ויתמלא על ידם. אף אחד לא יצטרך למהר למלא את עצמו כמו היום, כדי לא להרגיש חסר. המילוי שנזכה לו - אין מילים לתאר אותו. בספר הזוהר נאמר שגרם אחד ממנו שווה יותר מכל התענוג וההנאה שהרגישו כל בני האדם, בכל הדורות, גם יחד. זהו מילוי שנמצא מעל כל מגבלות העולם הזה. כולנו כאחד נתחבר אל הכוח העליון, כוח האהבה והנתינה, והחיבור אליו יביא אותנו להרגשת אהבה בלתי פוסקת, שכל הזמן תתפתח יותר ויותר.

מן המקורות

"ולא חסר לך כלום, אלא לצאת בשדה אשר בירכו ה', וללקט כל אלו האיברים המדולדלים שהתדלדלו מנשמתך, ולצרף אותם לגוף אחד. ובגוף השלם הזה, יַשׁרה ה' שכינתו בתוכו בקביעות, בלי הפסק כלל. והמבוע של תבונה רבה, ונחלים עליונים של אור, יהיו כמעיין שלא פסק. וכל מקום שתיתן עיניך בו, יתברך. וכולם יתברכו בגינך, משום שיהיו מברכים אותך בקביעות" ("בעל הסולם" - הרב יהודה אשלג).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 805 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content