Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

מה נעשה כשרובוטים יעבדו במקומנו?

אילו יכולתם לצייר עולם משודרג, איך היה נראה בו היום שלכם? עבודה? פנאי? יחסים? קפיצה קדימה אל השינויים שאליהם הכוחות האבולוציוניים דוחפים, במטרה להבין מה כדאי לשפר כבר בחודשים הקרובים.

אנחנו עובדים המון שעות, בקושי מספיקים להיות עם הילדים ובני הזוג לפני שנשכבים לישון מעולפים. אבל טכנולוגיות מתקדמות יביאו למצב שתוך מספר שנים רוב אוכלוסיית העולם תהיה מיותרת בשוק העבודה. רובוטים ומחשבים יעשו בשבילנו כמעט הכול, ובאיכות יותר טובה.

התחום העיקרי שבו תהיה רק צמיחה ויידרשו המון אנשים, יהיה תחום החינוך והחברה. למה? כי כדי להיות מותאמים למציאות החדשה שמתהווה, נצטרך להיות כולנו בתהליך מתמיד של למידה והכשרה.

בראייה קדימה, בעתיד ישתנה כל המודל הכלכלי-חברתי-תרבותי שאנו מכירים עתה. רוב בני האדם יהיו בלי עבודה, והחברה תצטרך לקחת על עצמה את החובה לספק את צרכי הקיום של כל אדם ומשפחה. ברור מאליו שיהיו מחויבויות של כל פרט לחברה, אבל רמת החיים תהיה שווה.

אם נחשוב מחוץ לקופסה, גם היום יכולנו לארגן לעצמנו מציאות דומה בזכות הקדמה הטכנולוגית, אך מה שלא מאפשר לשום דבר טוב להתרומם אלה יחסים גרועים בין אדם לאדם. משחקי אגו, כבוד ושליטה. 

לו יצויר שהיחסים בין כולם היו כמו במשפחה טובה, היינו חוסכים לעצמנו משאבים עצומים שהולכים לאינספור סוגים של מגננה ומתקפה, נפטרים מכל התעשייה המיותרת שרק מזהמת את הסביבה, ומתוך ראייה כוללת בונים לכולנו גן עדן על פני האדמה.

אוטופיה? אשליה קומוניסטית בגרסה חדשה? ממש לא. כורח אבולוציוני.

העולם שבו אנחנו חיים הופך לאינטגרלי, מקושר, כל תזוזה בקצה אחד משפיעה על כל הגלובוס, ובמציאות של תלות הדדית מתגברת - אנחנו עומדים לגלות שכולנו באותה סירה. שאנחנו טובעים יחד, או מגיעים לחוף מבטחים בצוותא. אפשרות שלישית לא בנמצא. מלחמת עולם גרעינית או קריסה אקולוגית עלולות להבהיר שזו אכן התמונה, וגם מציאות שבה מיליונים ישוטטו ברחובות רעבים וחסרי מעש היא לא אופציה טובה. 

עם התובנה הזו נתקדם. איך יכול להיראות יומו של אדם בעולם של מחר? בואו נצלול לתמונה, ננסה ממש להרגיש אותה.

אנחנו קמים בבוקר, הולכים עם הילדים למרכז תרבות וחינוך שנמצא בקרבת מקום. הילדים נכנסים שם לגנים או בתי ספר, וגם לנו המבוגרים יש מסגרת חברתית שדומה לאוניברסיטה. אנחנו לומדים בה על העולם החדש, מפתחים תפיסה אינטגרלית, רחבה, שרואה את כולם כחלק ממך.

הלימוד הוא חווייתי, כיפי, מאתגר. יחד אנחנו בונים פרויקטים שונים לקידום החיבור האינטגרלי בין אנשים, יוצרים תכנים, מדיה, לומדות, משחקים, אמנות, תרבות, אינספור מוצרים ושירותים מחברים. כל אחד מקבל מהאחרים פרגון ותמיכה, ובזכותה יכול לאתר ולממש את מלוא הפוטנציאל שלו לבניית החברה החדשה. 

מטרת-העל המשותפת שלנו היא לחולל מהפכה ביחסים, כך שכל אדם ירגיש שבכל מקום הוא מוקף באנשים אוהבים. השאיפה הזו ממלאת אותנו ברוח של חיים חדשים, בסיפוק נפשי, בהרגשה שאנחנו עושים דברים באמת משמעותיים. ככל שאנחנו מתקדמים בשיפור הקשר ההדדי, אנחנו מקבלים שכל אינטגרלי שמתוכו מתברר איזה תהליכים חדשים כדאי לבנות, כדי לשפר לכולם את איכות החיים.

הייצור של כל מה שהחברה צריכה כדי לספק חיים טובים לכל אחד, נעשה מתוך ראייה כוללת. אנחנו לא מייצרים שום דבר סתם, רק כי מישהו רוצה לעשות קופה על חשבון האחרים כמו היום, אלא רק מה שבאמת נחוץ. אף אחד לא משווק לנו בדחיפה, יחד אנחנו שומרים על הסביבה ומבטיחים שגם לילדינו יהיו תנאים הראויים למחיה.

הדחף התחרותי שטבוע באדם מנותב לאפיק חדש. במקום התחרות ההרסנית בפורמט של 'אני נגדך, בדרך אל הפסגה', באה תחרות של מי משקיע הכי הרבה לטובת החברה. ההערכה החברתית נתונה לאנשים שפותחים את כל הלב לאחרים, הם אלה שזוכים לכבוד, מעוררים קנאה חיובית ומוטיבציה אדירה. לצורך המחשה, אתה חוזר הביתה והילדים אומרים לך: 'אבא, כל הכבוד, שמענו על דברים נפלאים שעשית לטובת החברה! הלוואי שיום אחד גם אנחנו נהיה טובים כמוך'.

עולם חדש בפתח, והוא יכול להיות פשוט נפלא. הכול תלוי בכמה מהר נתפוס שהתקדמות אליו היא צו השעה.

שתהיה לנו לידה קלה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 303 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content