Left Sidebar Content

זוגיות | התפתחות רוחנית משותפת

מוח גברי ומוח נשי

'למה אתה לא מבין אותי', 'מה את רוצה ממני', כולם חולמים שבני זוגם יבינו אותם ללא מילים, אבל המציאות שונה לחלוטין. מחקרים מדברים על מוחות גבריים ועל מוחות נשיים, על צורת חשיבה אחרת, על הבדלים בקליטה ועיבוד של נתונים. למה נוצרנו כאלה שונים? למה היום יש הרבה בלבולים? לאן זה אמור להביא אותנו כיצורים תבוניים?

נתחיל מהסוף. קונפליקטים לא נובעים מההבדלים שבין המינים, אלא מכך שאיננו יודעים זה את זה להשלים. אף פעם גבר לא יוכל להבין אישה כפי שהיא מבינה את עצמה או כפי שנשים אחרות מבינות אותה, וכן להיפך. את הפער המובנה לעולם לא נוכל למחוק, וכל עבודתנו היא ללמוד להתחבר מעליו.

ועכשיו להתחלה. מצד הטבע, החומר היסודי שמניע כל יצור הוא רצון ליהנות, רצון לקבל הנאה ותענוג. כל פרט רוצה למלא את עצמו בכל מיני הנאות, מילויים. המילוי צריך להיות מורגש נעים. אם נכנס לתוכי משהו לא נעים, אני חש ייסורים. למעשה, כל הקיום שלי נע בין שני קטבים, משיכה לתענוג ובריחה מייסורים. על כל דבר שבא מולי אני נותן תגובה רגשית: את זה אני רוצה, וההוא לא בשבילי.

ההבדל בין הדומם, הצומח, החי והאדם הוא ביכולת להבדיל בין תענוג לייסורים, בכל מיני רמות, איכויות, סוגים ואופנים. החושים שלנו מעבירים לרצון ליהנות נתונים לגבי תענוג וייסורים אפשריים, ומאחוריהם עומד המוח ועושה חישובים. עד כמה דבר מסוים יהיה לי טוב, וכדאי לי להשקיע בו מאמצים? עד כמה דבר אחר עלול לפגוע בי, וכדאי לי לברוח ממנו למרחקים? דגש מיוחד מושם על הבדיקה עד כמה הסביבה שלי מעריכה כל מיני הישגים?

המוח, בסופו של דבר, משרת תמיד את הרצון ליהנות, את השאיפה הרגשית להתקרב לתענוג ולברוח מייסורים. וכשמדברים על מוח נשי ומוח גברי, חובה לקחת זאת בחשבון. 

למה? כי הרגש שלנו, כלומר הרצון ליהנות הכללי שבאישה לעומת זה שבגבר, שונה מאוד, ובהתאם לזה גם המוח שונה. מאוד שונה. ההבדל הזה בא לידי ביטוי לא רק בראיית העולם, אלא בכל דבר ועניין, באופן שבו אנחנו מרגישים, מתייחסים, משווים בין דברים, ועוד ועוד. אפשר לומר שהמוח הנשי והמוח הגברי פשוט עובדים לפי תוכנות אחרות.

במקור, בטבע האישה ליהנות מזה שיש לה בית, משהו ששייך לה, מקום שבו היא שולטת, אליו היא מכניסה את כל רכושה ועל גבולותיו היא שומרת. בטבע הגבר ליהנות מזה שהוא מתפרץ לכל עבר. האישה קרובה יותר לקרקע, לטבע, לחיים העכשוויים, ואילו הגבר מרחף יותר בעננים, נמשך להרפתקאות ומשחקים, נסחף מעל זמן, תנועה ומקום. הכוח הגברי מיועד להתפרצויות, לטווח קצר, לא לעבודה ממושכת, קפדנית, מדויקת. אין לגבר סבלנות, התמדה, כוח הישרדות. כמובן, במהלך ההיסטוריה האנושות עברה תהליכים חברתיים שהשפיעו על אותן נטיות, אבל כך זה בהגדרות הטבעיות.

מדוע מלכתחילה טבוע באישה ובגבר רצון ליהנות שונה? הדבר נובע ממערכת עליונה עוד יותר, אשר קובעת שבשיא התפתחותנו יהיה עלינו להשלים זה את זה. וכדי שההשלמה תהיה מאוד מיוחדת, גבוהה, נצחית, כזו שתוכל לכלול בתוכה את המציאות כולה, המערכת צריכה להיות בנויה משני חלקים קיצוניים, מנוגדים בכל האופנים, שבסך כל ההתחברויות ביניהם יתנו עוצמה כל כך גדולה, איכותית, עמוקה. ממש אינסופית. 

בשורה התחתונה, אילו ידענו עד כמה אנחנו שונים, לא היינו מסוגלים אפילו להתקרב האחד לשני. הדבר מוסתר מאיתנו, כדי שיתפתחו החיים. עם זאת, ככל שנגדל מבחינה פנימית, אנחנו נגלה שאנחנו יותר ויותר שונים, ובו בזמן נקבל שכל, רגש, הכרה, הבנה, סבלנות, ובעיקר יכולת להשלים. גם בין המינים, שיולידו בחיבור הנכון ביניהם דמות אדם אחד, שלם ומקסים, וגם בכלל, בין אנשים ובין עמים מנוגדים.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 276 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content