Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

מחאה נגד עצמנו

לפעמים יש הרגשה שכל שבוע יש בארץ מחאה אחרת, שמנסה להציף בעיה כואבת. בדרך כלל גם אחרי שהמחאה שוככת, הבעיה לא באמת נפתרת. והקשים נערמים, והחיים נהיים יותר ויותר קשים, ומתרבים אלה שמתייאשים ועוזבים. על השינוי המהותי שצריך להתרחש בתפיסה שלנו כישראלים, לפני שתוכל להיבנות פה חברה מתוקנת.

במאה שעברה קיבלנו מתנה. קובצנו הנה מכל קצוות תבל, נתנו לנו מדינה. למעשה זו הייתה קריאה לפעולה, הזמנה ליצור חברת מופת שתחיה על פי "ואהבת לרעך כמוך". מדינה שזה יהיה חוק-העל שלה, העיקרון שיגדיר את קוד ההתקשרות שבין אזרחיה, בתוך מנגנוני השלטון ובמשרדי הממשלה, באינטראקציות שבין הציבור לבין מוסדותיה. מדינה שבכל מקום בה יהיו חיבור והשלמה, ערבות הדדית ותמיכה. מדינה שהיא משפחה. 

והאמת היא שבשורשים הכי עתיקים שלנו, זהו הקשר המיוחד שהפך אותנו לעם. זוכרים את אברהם? אותו חוקר בבלי גילה את אחדות הטבע, והבין שפסגת חיי האדם זה להתאחד עם הזולת באהבה, כדי לגלות בקשרים בינינו את הכוח האחד שבטבע. סביב האידיאה הרוחנית שלו התקבצו תלמידים מכל העמים שחיו באזור מסופוטמיה, וכך נוצרה קהילת אנשי בית אברהם. אלפים ורבבות, כפי שמתאר הרמב"ם בספר המדע, שמהם התהווה עם ישראל. אברהם לימד לחיות בחסד ובשלום, והסביר איך אפשר לכסות את כל הפערים באהבה. כך התקיים העם הזה, עד שקרה לנו חורבן. שנאת חינם פרצה בינינו בעוצמה כה גדולה, ופוררה את הקשר האינטגרלי שביסוד האומה.

מאז ועד היום החוקיות דומה: כשאנחנו לא מחוברים איש לרעהו, אין לנו ברכה. כמה שלא נצליח בהייטק ובעסקים, כמה שלא נהיה חכמים ומבריקים, בסופו של דבר נרגיש בתוך הלב מועקה. שזה לא ממלא אותנו לאורך זמן בתחושת שמחה, שזה לא מרגיע את הדאגה שלא מרפה. ונהיה כל הזמן מאוימים, ונרגיש שהאחרים זוממים עלינו דברים רעים, ונפחד להשאיר את הילדים לשחק לבד בפארק, שלא יבוא עליהם איזה פדופיל או סתם ילד אלים. ואם יעשו עליהם איזה חרם, אז בכלל, אנחנו אבודים. מישהו חלם על כאלה חיים?

בית ספר לישראליות, זה מה שאנחנו צריכים. להכריז על תכנית חירום לאומית שבמסגרתה נברר כולנו יחד: מה זה אומר להיות ישראלי? יהיה עלינו לחקור את הפורמט המקורי, ולהבין על ידי איזה כוח הצליחו אברהם וחבורתו להתעלות מעל הטבע האגואיסטי, ולבנות חיבורים טובים בין אנשים שונים ומנוגדים.

מחאות נגד גורמים כאלה ואחרים לא יסייעו לנו לפתור את מגוון הבעיות שיש בישראל, כי הן נובעות ממקום הרבה יותר פנימי. אנחנו צריכים לצאת למאבק חינוכי-תרבותי מול האגו האנושי. הוא יושב בכל אחד מאיתנו עמוק בפנים, ומכניס לנו בראש מחשבות שליליות ודחייה כלפי אחרים. אם לא נאתר את הכוח הרע הזה ונלמד לאזן אותו בכוח חיובי, אין תקווה לשינוי מהותי, לא ברמה האישית ולא ברמה החברתית. 

יותר מזה: ישראל עלולה להידרדר להתפרקות סופנית. הקצבת הזמן שקיבלנו להקמת חברת מופת תסתיים, ושוב ניזרק מכאן. האנושות לא מתפעלת מכל הפיתוחים המדהימים שלנו, כי דרוש לה מאיתנו משהו אחר לחלוטין. דוגמה של חיים חדשים, חיים מחוברים, שיתאימו לעולם המקושר שסוגר עלינו מכל הכיוונים. עולם שבו כל בני האדם זה בזה תלויים, אבל לא יודעים איך להסתדר כשהאגו של כל אחד מרקיע לשחקים.

תכל'ס, איפה מתחילים? צריכים ללמוד להתחבר. להרגיש שאנחנו קשורים יחד, ברצונות, בתקוות, במטרות. להיכלל זה בזה, לפתח הדדיות. לא לזלזל, לשים לב איך אני מתייחס ומתנהג, איך אני נוסע בכביש, איך אני מדבר. האם אני פוגע במישהו עכשיו? ואפילו אם יש בינינו חילוקי דעות לגיטימיים, נשים אותם לרגע בצד, כדי להתקרב קודם לב אל לב. כדי לבנות יחד מטרייה של אהבה, שתכסה את כולנו כאחד, ותאיר הכול באור אחר.

יש בעניין החיבור שיטה שלמה, אותה שיטה של אברהם, וכיום היא מפורטת בחכמת הקבלה. אם נתחיל לממש אותה בינינו, נעורר את הכוח המאחד ששורה בכל הטבע, ונביא אותו אל חיינו. הוא זה שיאזן את הכוח הרע שטבוע באדם, יהפוך בנו את היוצרות הפנימיים ויחיה את הקשרים האינטגרליים בקרב העם. בעזרתו נהפוך מקיבוץ גלויות ומדינת מקלט, לחברת מופת שמתפקדת כמו גוף אחד ומאירה לעולם את הדרך אל המחר המחובר.

נתמקד - נצליח.

באהבה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 571 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content