Left Sidebar Content

אקטואליה

מחוברים בנשמה

בשעת צרה אנחנו כמו אחים, אבל בשגרה זה את זה הורסים. מצד אחד ערך המשפחתיות גבוה בחברה הישראלית, מצד אחר כולם עולים לנו בשנייה על העצבים. למה כך אנחנו בנויים מבפנים? כמה נקודות על קשרים רוחניים, ויחסים ברמה חדשה בין אנשים.

משך אלפי שנים היינו נרדפים, העמים שבקרבם ישבנו דיכאו אותנו. הפינה היחידה שבה יהודי הרגיש בטוח הייתה בחיק המשפחה החמה. ההישרדות חייבה אותנו גם להקנות לילדינו מקצוע טוב, שיעזור להם להסתדר בסביבה העוינת. דור אחר דור לא יכולנו לסמוך על אף אחד בעולם חוץ מהקרובים, ולכן המשפחה קיבלה ערך כל כך גבוה.

בנוסף, לאורך תולדות האנושות, עם ישראל נוצר באופן יוצא דופן. המקור שלו אינו ביולוגי, טבעי, ככל העמים, אלא אידיאולוגי. לא כולם מודעים לכך, אבל לפני כ-3,800 שנה התקבצו סביב האידיאה הרוחנית של אברהם אנשים שונים מחמולות שונות, שבטים ועמים קטנים, ומהם התפתח עם ישראל. הרמב"ם מספר כיצד "נתקבצו אליו אלפים ורבבות, והם אנשי בית אברהם" (משנה תורה, ספר המדע, הלכות ע"ז, פרק א). רבי שמואל בורנשטיין מסוכטשוב מוסיף: "והיה הדבר הולך וגדול עד שנעשה קהל עדת ישראל" (שם משמואל, פרשת האזינו). 

אברהם איש החסד לימד שמטרת התפתחותנו כבני אדם היא להגיע לחיבור כמו במשפחה, "ואהבת לרעך כמוך". תלמידיו למדו ממנו את השיטה לחיבור שבחכמת הקבלה, והצליחו להוציא מעמקי הטבע כוח חיובי לאיזון האגואיזם שהתפרץ באותה תקופה עד השמיים, כמתואר בסיפור הסימבולי של מגדל בבל. החברה שהם בנו הייתה כמו משפחה, כמו קומונה אחת חמה. כל אחד הרגיש שהוא נמצא במקום בטוח וטוב, מחובר, מחובק, עטוף באהבה. מאז אותם ימים תחושת הקשר המיוחד נכנסה לגן הרוחני של עם ישראל, והיא מושרשת בנו עמוק בפנים. אמנם שנאת חינם מחריבה אותנו כבר אלפיים שנה, אולם עדיין כשרואים יהודי באיזשהו מקום בעולם, מרגישים שאנחנו שייכים זה לזה.

בימינו חיבור רוחני הוא משהו שאיננו מכירים. יחסים רוחניים בין בני אדם בונים ביניהם קשר נצחי שמשייך אותם לגוף אחד שנקרא "נשמה". בתוך הגוף הרוחני הזה יש לכל אחד את המקום המיוחד שלו, אבל כולם קשורים לכולם ותלויים בכולם באינטגרציה מושלמת.

היופי שבקשר הרוחני נובע מכך שכל אחד מרגיש את הזולת כחשוב יותר ממנו. כתוצאה מכך, מורגשת בין האנשים זרימת חיים בדרגה גבוהה יותר. חיים רוחניים, שבהם מתגלה ההרמוניה העליונה של הטבע, השלמות והנצחיות שבטבע. כשכל אחד אוהב את האחר ורוצה למלא אותו בכל טוב, מתגלה ביניהם כוח עליון, ספק עליון של שפע רוחני, והשפע זורם דרך כל אחד לאחרים.

כדי שאנשים זרים ירגישו כמו משפחה מבחינה רוחנית, הם צריכים לגלות שהם שייכים לשורש רוחני אחד. שיש כוח מיוחד שמנהל אותם, מטפל בהם, עוטף אותם, מחמם אותם, מחזיק אותם ממש. השורש הזה הוא שנקרא כוח עליון. הוא נקרא גם בורא, מלשון "בוא וראה", כדי להדגיש שעלינו להשתדל להגיע אליו, ואז נוכל לראות אותו, להרגיש אותו. בדרך זו קבוצת אנשים זרים הופכת להיות העם של הבורא, עם ה'.

חכמת הקבלה מלמדת שמטבענו אנחנו נפרדים, לכל אחד יש אגו גדול שגורם לו לפעול לטובת עצמו בלבד, אבל יש בטבע כוח מיוחד שיכול לאחד אותנו ולהביא אותנו להישגים ברמה אחרת. ביכולתנו להגיע לחיים שבהם כל אחד יודע לשם מה הוא קיים וכל פעולותיו מכוונות לחיבור עם הזולת, עד שכולנו מתחברים "כאיש אחד בלב אחד" ובתוך הקשר בינינו מתגלה הבורא במלוא עוצמתו. הכוח הכללי של הטבע, שמחזיק את כל הדומם, הצומח, החי ובני האדם בתוכנה אחת, בכוח חיובי אחד שקושר הכול יחד.

כל חילוקי הדעות שיתגלו בינינו יתבררו לאור המטרה המשותפת, להיות מחוברים כאחד. החיבור העתידי שאליו אנו רוצים להגיע הוא שיקבע איך נתנהל בכל צעד בדרך. לכל דעה יהיה מקום, כל דעה תיבדק ביחס למטרה המשותפת, ועל פניה נוכל להתחבר עוד יותר. ודאי שתהליך כזה יוכל להתקיים רק כפועל יוצא מתהליך חינוכי כלל-חברתי, שבו נתקדם כולנו יחד בהבנת המציאות החדשה שאליה אנו שואפים.

כשמתבוננים לעומק רואים שלא חסר היום בעולם דבר מלבד חיבור נכון בין פרטים. בין מדינות שונות, בין מגזרים שונים בחברה, בין איש לרעהו. בישראל צריכה להיבנות חברה של אהבת הזולת, שתהיה דוגמה לכל האנושות. חיבור נכון יוכל להיווצר רק בתנאי שישתנה טבע האדם, מאגואיסטי לאלטרואיסטי, והשיטה לעשות זאת נמצאת בחכמת הקבלה. היא מלמדת כיצד להוסיף לטבע האדם כוח חיובי מאזן. במצב כזה האדם נעשה לאדם רוחני, ורואה את כולם כחלקים בלתי נפרדים ממנו. אל המקום השלם והנצחי הזה אנו מוזמנים להעפיל יחד, והוא פסגת התפתחותנו כנבראים.

מן המקורות

"כל התכלית הנרצה לבורא מכל הבריאה אשר ברא, היא להנות לנבראיו, בכדי שיכירו אמיתיותו וגדולתו, ויקבלו ממנו כל הטוב והנועם שהכין בעדם".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, "הקדמה לספר הזוהר", לט

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1092-1093 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content