Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

מחורבן לפריחה

מהו הכוח שיכול להביא פריחה, לבלוב, שפע, צמיחה והתחדשות? איך מוציאים את עצמנו ואת החברה שבה אנחנו חיים ממצב של פילוג והתפרקות? על העיקרון החשוב ביותר שאפשר ללמוד ממערכת הטבע הגדולה, ממבנה המציאות.

כבר בדרגת הדומם, האטום עצמו מורכב מקשר בין החלק החיובי והשלילי, ומולקולות נוצרות מאטומים הקשורים זה עם זה. ככל שהקשר שמתפתח בין מרכיבי החומר חזק יותר, כך החומר יציב יותר וקשה לפרקו. אחר כך מתפתח הצומח, ובו כבר רואים חיבורים בין פרטים שונים, זכרי ונקבי, להולדה של פרטים חדשים. בדרגת החי הקשרים חזקים יותר, ולעיתים יש צורך בקשר בין הזכר והנקבה גם על מנת לגדל את הצאצאים. בדרגת האדם הקשרים הנדרשים להתפתחות מתקדמים יותר: האישה והגבר יוצרים תא משפחתי וקשר עם החברה שסביבם, על מנת שיוכלו לגדל את ילדיהם בצורה מיטבית. משפחה מורחבת, חברה, גני ילדים, בתי ספר, אוניברסיטאות, מערכות סוציאליות ומדיניות, מה לא. 

מכאן עולה שככל שיצור מפותח יותר, כך נדרש חיבור גדול יותר כדי להביא למיצוי הפוטנציאל שבו. כמו כן, בשונה מדרגות הדומם, הצומח והחי שבהן כוח הטבע מנהל הכול דרך חוקים ואינסטינקטים, בדרגה האנושית התפתחות טובה תלוי באיכות היחסים שבין בני האדם. ככל שאנשים מוצאים שפה משותפת והסכמה חברתית, הם זוכים לפריחה. וההפך: ככל שהיחסים גרועים, כך מגיעים למאבקים הרסניים, לחורבן ולקריסה. 

לאדם יש יכולת ייחודית להרגיש את הזולת, ולכן גם ליהנות מכך שהוא גורם לאחרים טוב או רע. יחס של שנאה זה כשאדם נהנה מכך שהוא מזיק לאחר. יחס של אהבה זה כשאדם נהנה מכך שהוא מיטיב עם מישהו. 

מצד הטבע, יש באדם אהבה לילדיו. לכן הוא דואג לשלומם, ונהנה מזה שטוב להם. ככל שהאדם מרגיש שהוא תלוי במעגלים נוספים סביבו, קרובים, חברים, מכרים, בני עירו, בני עמו וכיוצא בזה, הוא מתחיל לדאוג גם להם. ברור לו שאם בעת צרה הם לא יעזרו לו, תהיה לו בעיה ולכן כדי להבטיח את עתידו הוא מתייחס אליהם טוב.

כדי להביא את עצמנו ואת החברה שבה אנחנו חיים לפריחה, דרושה לנו מהפכה חינוכית-חברתית. היא צריכה להביא את כולנו להרגשה מוחשית, שבעולם שנעשה מקושר יותר ויותר אנחנו נעשים תלויים זה בזה. רוצים או לא, זוהי מגמת ההתפתחות. ובמציאות כזו שבה נמצא את עצמנו בסירה אחת, חיים טובים ייתכנו רק בחיבור משלים בין כולם לכולם. לא יכול להיות שלמישהו יהיה טוב, אם לאחרים סביבו יהיה רע. הכרה בכך תפתח בנו יחס של דאגה לזולת. נרצה שיהיה לאחרים טוב, כי בכך תלוי גם עתידנו. ליחס כזה לזולת אפשר גם לקרוא אהבה שתלויה בדבר.

ויש דרגת התפתחות מתקדמת יותר, שבה האהבה אינה תלויה בדבר. כדי לזכות לכך, האדם צריך לקבל כוחות מיוחדים שאין בטבע שלו מלכתחילה. השיטה שמלמדת להשיג כוחות כאלה היא חכמת הקבלה. גדולי המקובלים גילו שכוח האהבה נמצא סביבנו, אבל עכשיו אנחנו לא מסוגלים לקלוט אותו כי אנחנו נמצאים בתכונה הפוכה משלו, כלומר בטבע אגואיסטי. כוח האהבה נחשב לכוח עליון, כי הוא זה שעומד ביסוד החיים ומנהל את התפתחות הבריאה. הוא זה שברא אותנו עם יצר רע, אגואיזם צר, כדי שנוכל בעצמנו לפתח הכרה של טוב מתוך הרע, אהבה מתוך שנאה. יתרון האור מן החושך, נאמר על כך במקורות, איננו יכולים ללמוד דבר אלא מהיפוכו. 

כיום החברה האנושית מידרדרת מקריסה לקריסה, כדי להכריח אותנו לחפש קוד התקשרות חדש בין אדם לאדם. אם נדע לכסות את כל השנאה שמתפרצת ביחס של אהבה, את כל הריחוק והפילוג בקרבה ואחווה, תיווצר לנו מערכת קשר אינטגרלי, חזקה ויציבה הרבה יותר. במצב כזה לא זו בלבד שהיחסים בין בני האדם ישתפרו, אלא כל הסביבה האקולוגית תושפע לטובה. הדומם, הצומח והחי שהרסנו, יירפאו וייתקנו. הטבע כולו כמו יחזור לחיים, כשאנחנו נלמד להיות מחוברים. מה הקשר? אנחנו הדרגה הגבוהה ביותר במערכת הטבע שכולה מחוברת, ולכן לנו יש את ההשפעה המערכתית העוצמתית ביותר. אין עוד יצורים שמסוגלים לגלות שנאה, לעבור לאהבה ולחבר בין ניגודים באופן הכרתי, מתוך בחירה.

אז שנלמד להביא את כוח האהבה אלינו, ובעזרתו לזכות לשיפור בכל התחומים, לחיים הכי טובים. שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 597 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content