Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

מחלוקות בעם היהודי

עַם של מחלוקות אנחנו, אוהבים להתפלג, להתווכח. לעמוד על שלנו, להוכיח שכל האחרים טועים. לגמרי. יש מצבים שזה מפרה ומפתח, ויש מצבים שזה הרסני, מחריב ומשגע. למה כך אנחנו בנויים, ומהי הנוסחה לבניית איחוד מעל כל המחלוקות והניגודים?

הכוח הבסיסי שממנו הבריאה מתפתחת הוא רצון לקבל הנאה ותענוג, או בקיצור רצון ליהנות. דומם, צומח, חי ואדם - רצון ליהנות גדול יותר מביא לכוח בירור איכותי יותר: מה טוב לי, מה רע לי, בשביל מה לי, למה לי, איך, מדוע, וכן הלאה. 

ככל שבני אדם מפותחים, כך הם נמצאים כל הזמן בבירורים, ולכן גם מחולקים, מפורדים, משוסעים. אצלנו היהודים זה מגיע לשיא, כמו שממחישה הבדיחה הידועה: למה יהודי בונה לעצמו שני בתי כנסת? כדי שלאחד הוא יוכל להיכנס, ולשני בחיים לא. 

כאלה אנחנו. מאיפה זה נובע? מהיסודות הכי עמוקים שלנו. המגע שהיה לנו בעבר עם הכוח האלוהי גרם לנו התפתחות מיוחדת מאוד, פנימית, רוחנית, נסתרת. 

לא במקרה העם הזה נוטה למחלוקות מרובות ולריבוי דעות, כל רעיון שעולה מיד מתפצל להמון רעיונות, ואף אחד לא יכול להסכים עם האחר. טבעו של האדם המתפתח הוא שאפילו עם עצמו הוא נמצא בוויכוח, ועל ידי המחלוקת הפנימית משתכלל וצומח. מצד אחד זה טוב, כי ההתפתחות דורשת הרבה דעות מנוגדות, אבל מצד שני היא תלויה בכך שמעל כל הדעות יהיה בינינו חיבור לאמת אחת. 

אף דעה פרטית של מישהו לא שייכת לאותה אמת, אלא האמת מתגלה בהתעלות מעל ריבוי הדעות לדרגת קיום חדשה. זה משהו שאנחנו בכלל לא מכירים היום. בעבר הייתה לנו יכולת ההתקשרות כזו, אבל כששנאת חינם החריבה את הקשרים בינינו היא נעלמה, ובעקבותיה נעלם גם אותו קשר עם הכוח האלוהי. 

כאשר כל אחד מחזיק בצדק משלו, והאגו דוחף אותו להרוס את האחרים שחוטאים לאמת, לתפיסתו, אז אין סיכוי שממחלוקת תצא התפתחות חיובית והיא רק תוביל למלחמה ולריחוק. לעומת זאת, אם לומדים לעבוד נכון, כל מחלוקת שפורצת מתבררת כהזמנה לפיתוח קשר מתקדם יותר. 

איך זה קורה? המחלוקת צריכה להישאר, כל אחד ימשיך להחזיק בדעתו שלו, אבל יעשה מאמץ להתקרב בלב לאחר. המאמצים המשותפים להתאחד מעל הרגשת הפירוד, יקנו לקשר בינינו צורה של איחוד, שתתאים לקליטת הכוח האחד ששורה בכל מערכת הטבע. הכוח הזה, הוא שנקרא "אמת", ורק כשמגלים אותו בינינו מתברר לנו מהו הצדק העליון, ומה כדאי לעשות בכל מצב ומצב לצורך התפתחות שתיטיב עם כולם כאחד.

תהליך ההתקשרות הרוחני הזה מוגדר בנוסחה "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י, יב), כשהביטוי פשעים מכוון להבדלים, לשונות ולניגודיות שמתגלים יותר ויותר בקרב החברה. את כולם אפשר לכסות באהבה, ואז בפער שבין שני הקטבים, שנאה ואהבה, יתגלה המקור העליון לשניהם, הכוח האחד שמפתח את החיים על ידי חיבור בין ניגודים. 

למרבה הצער, כיום העם שלנו נמצא בחושך. אנחנו לא מכירים את עצמנו, לא מבינים לאן אנחנו אמורים להתפתח, ולשם מה בדיוק. נקווה שבקרוב נלמד לשחזר את יכולת ההתקשרות הרוחנית שפיתחו אבותינו, נגיע בעזרתה ליישום המיטבי שלנו כאומה וגם נצעיד את העולם כולו למציאות חדשה, מחוברת והרבה יותר טובה. הרי לברוח מהמחלוקות בינינו לא נוכל, להפך, הן רק הולכות ומתעצמות, כדי להכריח אותנו סוף סוף ללמוד איך משתמשים בהן כמנוף לעלייה. 

עד השמיים, לא פחות!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 998 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content