Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

מייאוש לשלמות

ייאוש. מבוי סתום. כישלון, אכזבה, פחד, תסכול. למה ענן אפור נוחת על העולם היום? איך אפשר לצאת מכזה מקום?

מצד הטבע אנחנו עשויים מחומר יסודי שמוגדר כרצון ליהנות, רצון להתמלא, לקבל הנאה ותענוג. בבני האדם הרצון הזה מחולק לשתי דרגות. בדרגה הראשונה נמצאים רצונות שקשורים יותר לגוף, בדרגה השנייה אלה שקשורים יותר לראש.

ביחס לכל ההיסטוריה, מצבו הגופני של האדם היום הוא הכי טוב. כמעט ואין אנשים שחיים ברחוב או מתים מרעב, יש עזרה סוציאלית וכל מיני עמותות. זה מביא לכך שהדאגות לקיום הגופני איכשהו פוחתות. אבל בו בעת, הדאגות, הפחדים והחרדות בדרגה השנייה, האנושית, התחילו פתאום להתפתח, לגדול, להתגבר עוד ועוד, והם מביאים את האנושות לייאוש. 

עד לפני מספר דורות רק האליטות ידעו מה זה ייאוש או דיכאון, שאר בני האדם היו עסוקים בלשרוד. היום תרופות הרגעה הן חלק מהתפריט היומי של רבים מאוד. אפילו חיות המחמד סופגות מאיתנו תחושות רעות, ונזקקות גם הן לתרופות נגד דיכאון.

ביסודו, הייאוש של זמנינו קשור לשאלה, סמויה או גלויה, שמתחילה לקנן באדם בקשר לתכלית קיומו. בשביל מה אני עושה את מה שאני עושה? מה הטעם? מה התועלת? האם יש צורך בזה? לי? למישהו? בכלל? 

שאלות קיומיות כאלה מגיעות מאותה דרגה שקשורה לראש. הרצון ליהנות שבדרגה זו מביא לנו דרישות חדשות, שעליהן אנחנו עוד לא מסוגלים לענות. הוא רוצה לדעת ולהבין ה-כ-ו-ל.

מאיפה באתי? לא ברמה הפיזיולוגית של התפתחות מהקוף, אלא עוד הרבה לפני זה. מאיפה אני, במקור היותר קדמון? האם יש איזשהו כוח טבע כללי שמפתח אותי, שמעביר אותי בכל ההתפתחות הזאת? איזה מחשב-על, מערכת הפעלה, תוכנת ניהול, משהו שאליו אני יכול לפרוץ כדי להבין מאיפה, ובעיקר, לאן אני?

אם נלמד לתעל את הייאוש של זמנינו לחקירה כזו, נגלה שהוא לא מוריד אותנו לתחתית של התחתית, אלא ההפך, מעלה אותנו לדרגת קיום חדשה, שונה לגמרי מבחינה איכותית.

הייאוש מכל המוכר דוחף אותנו לפצח את סוד החיים. אז יש לנו משפחה וילדים, קריירה והישגים, תרבות פנאי, נופש ברחבי העולם ושאר תפנוקים. וזהו? בכך מסתכם הסיפור? שבעים שנה נרוץ אחר כך קופת חולים, בית אבות, בית קברות?

ילדים קטנים מסתכלים על ההורים שלהם, ומראש מוותרים. מרגישים שהעולם שבנינו עבורם משעמם. לא מרגש. לא מספק. הם גדלים עם מועקה פנימית, ומגיל צעיר נזקקים לחומרים כימיים כאלה ואחרים.

כדי לא לאבד דור שלם אנחנו צריכים להראות להם, ולעצמנו לפני הכול, שיש מקור עליון לייאוש שהם מרגישים, ושבעצם זוהי הזמנה לגדול. ביכולתנו למצוא את הדרך לענות לשאלות הכי פנימיות, להעפיל לממד הנצחי שבו נמצאת המחשבה העליונה שפועלת עלינו, ולהשתתף איתה בניהול המציאות.

מייאוש לשלמות. לא פחות.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 285 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content