Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

מימוש הפוטנציאל היהודי

יהודים אנחנו. יש בנו משהו מיוחד במיוחד, או שכל עם והייחודיות שלו? השאלה הזו גזענית ביסודה, או שזה בסדר להעלות אותה? מחשבות על זהות ועל כיוון התפתחות, בתוך הכאוס של היום שנקרא מציאות.

סיפורנו מתחיל אצל אברהם. הוא הסתובב בין העמים שהיו באזור בבל העתיקה, ולימד את כל מי שרק הסכים להקשיב איך מגלים את הכוח האחד שבכל מערכת הטבע. הכוח הזה נסתר, אבל אפשר לפתח חושים חדשים שבהם נקלוט אותו. אלפי תלמידים התקבצו סביבו, ומהם התהווה בהמשך עם ישראל, כפי שמסביר הרמב"ם בספר המדע. כדי להתחיל לפתור את התסביך שלנו עם עצמנו וגם להבין מהו הפוטנציאל הלא-ממומש שטמון בנו, כדאי שנברר לעומק מה לימד אז אברהם. 

כשמתבוננים סביב רואים שכל פרט בטבע מנוהל על ידי כוח קבלה. ברמת הדומם, חלקיקים שנעים בתוך האטום או כוכבים גדולים שנעים בחלל; ברמת הצומח, צמחים שקולטים מים, פחמן דו-חמצני ואור; ברמת החי, בעלי חיים שמשוטטים בחיפוש אחר מזון - כולם מונעים על ידי רצון לקבל לעצמם את מה שנחוץ לקיומם. גם ברמה האנושית כוח הקבלה הזה פועל ודאי, ובמלוא העוצמה. האדם מטבעו הוא יצור אגואיסטי ביותר: רואה את עצמו בלבד, על חשבון כולם.

אברהם לימד איך אפשר להוסיף לעצמנו כוח נוסף, אלטרואיסטי, הפוך מכוח הקבלה האגואיסטי. כשתלמידיו הצליחו לעשות זאת, הם התחילו לגלות שנסתר בטבע כוח מיוחד, כוח כללי, שכולל בתוכו את כל הכוחות האחרים שבמציאות. הכוח הזה מנהל הכול, ולכן מוגדר גם ככוח עליון או בורא. עם הבנת החוקיות שלפיה הכוח הזה פועל, נעשה ברור איך להתנהל בחיים בצורה הכי מוצלחת.

תכונתו של הכוח העליון שבטבע היא השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה טהורה. מתוכה הוא פועל על כוח הקבלה האגואיסטי שבאדם, ומפתח אותו עד לרמה שבה יתעורר בו רצון עצמאי לרכוש תכונה כמו שלו. תכונת השפעה, כוח השפעה. ככל שהאדם רוכש תכונת השפעה, הוא מבין את הבריאה לעומק, מתמלא בחכמה עליונה.

כך חיה האומה הישראלית המקורית, מכאן באו כל מיני כללי התנהגות מיוחדים ביחס לדומם, לצומח, לחי ולאדם. כיוון ההתפתחות הישראלי היה להגברת כוח ההשפעה מעל כוח הקבלה הטבעי, כלומר לחיבור מעל כל ההבדלים, לאחדות בין שונים, לחסד, לנתינה, לאהבה. אבל בשלב התפתחותי מסוים, כוח הקבלה האגואיסטי הגיע לממדים כאלה שהעם לא יכול היה להתעלות מעליו. שנאת חינם השתלטה והחריבה את קשרי ההשפעה והאהבה. מאז איבד העם את הקשר המיוחד עם כוח ההשפעה הכללי שבבריאה. 

מבחינה מערכתית התהליך הזה קרה, כדי שעם ישראל ירד מדרגת ההשפעה לדרגת הקבלה שבה נמצאו כל אומות העולם. הערבוב הזה יאפשר בבוא הזמן לקדם את האנושות כולה לרכישת כוח השפעה.

אלפיים שנה של סיבוב בעולם הסתיימו, והיום הגיעה העת למשוך את המין האנושי קדימה. לכן הוחזרנו לכאן מכל קצות תבל, וחכמתו של אברהם אבינו שאבדה לנו בחורבן שוב מתגלה. חכמת הקבלה. היא מלמדת איך לקבל את כוח ההשפעה שנסתר בטבע, ולהעפיל לדרגה האבולוציונית הבאה. 

אם נבחן את מה שקורה בעולם נגלה שההתפתחות בכוח קבלה אגואיסטי הביאה אותנו למבוי סתום. בעולם המקושר שיצרנו, אנחנו כמו תקועים יחד בסירה אחת, תלויים זה בזה, אבל עם אגו עצום שלא נותן לאף אחד להתחשב באחרים. זהו מתכון להכחדה עצמית, ולכן אנו ניצבים חסרי אונים בפני איומים גלובליים כמו מלחמת עולם גרעינית או קריסה אקולוגית. גם ברמה הפרטית אנו עדים לקריסת התא המשפחתי, עקב קשיים בתקשורת בין בני זוג ובין הורים לילדים, וכמובן שיש אינספור בעיות במישור החברתי. במדינת ישראל, אם נהיה ספציפיים, השחיתות, הפירוד והניכור שוברים כל שיא.

אז עם כל הכבוד למוח היהודי ולשלל הפיתוחים הטכנולוגיים, שום דבר מאלה לא יבטיח לנו או לאנושות חיים טובים. רוגע, ביטחון, שלא לדבר על אושר, משמעות או ריגושים. 

העתיד נמצא בחקר הכוח העליון שבטבע, כוח ההשפעה והאהבה. אם נלמד להביא אותו אל חיינו, נדע איך לבנות פה חברת מופת שתחיה בערבות הדדית, בחיבוק ובתמיכה. חברה שבה כל אדם ירגיש חשוב ובעל ערך, חברה שתתפקד כאגודה אחת, ותהיה מחוברת גם לכל הטבע בהרמוניה. העולם יתבונן בנו בפליאה, ויבקש להעתיק את הנוסחה. או אז נהיה ראויים לכל פרסי הנובל גם יחד, כי נביא לאנושות שיטת חיים חדשה, שונה במהותה, שתשים קץ לכל המלחמות, הצרות והבעיות, תעקור את השורש לכל לחץ או מחלה.

שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 466 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content