Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

מי אנחנו, עם ישראל?

זהות לאומית בעידן גלובלי היא עניין שהולך ומיטשטש. אדם יכול לעבור לאיזו מדינה שירצה כמעט, ולהסתדר בנוח. במאה ה-21 כולם מעריכים את אותם מצליחנים, ניזונים מאותם רעיונות גלובליים, שואפים להישגים דומים, ולכן הזהות הלאומית כמעט ולא מורגשת. רק לגבינו הישראלים, התמונה שונה לחלוטין.

העולם כולו לא רוצה שנאבד את הזהות שלנו. גם השכנים עוזרים לנו לא לשכוח לרגע מי אנחנו. לכולם יש דרישות כלפינו, כולם לוחצים עלינו, והמכות שניחתות על ראשינו עושות מאיתנו אחים לצרה. ובאותו הזמן, לנו עצמנו אין מושג מהי הזהות שלנו. 

אומנם יש לנו דגל ושפה ומדינה, יש תרבות ושירים ואווירה, אבל אין כל הבנה לשם אנחנו קיימים כאומה. מה האנושות דורשת שנקיים על פני האדמה. אין עוד עם שכלפיו יש תמיד תביעה, הרגשה שהוא גונב מכולם משהו, נושא באשמה קבועה.

כדי להבין מהי הזהות האמיתית שלנו ומה כולם רוצים מאיתנו בגללה, צריך ללכת אחורה, אל הנקודה שבה החלה להתהוות האומה. לפני כ-3800 שנה, בבלי אחד חכם בשם אברהם החל לחקור איך המציאות בנויה. הוא מצא שכוח אחד פועל בכל מערכת הטבע, כוח שתכונתו אהבה ונתינה. את כל מי שרק הסכים לשמוע הוא לימד איך צריכים בני אדם להתאחד באהבה, כדי להתאים את עצמם לאחדות הטבע. זהו הבסיס להצלחה בכל דבר, לגילוי מהות החיים, ולאושר הכי גדול שרק אפשר. האנשים שהתחברו לאידיאה הרוחנית הזו התקבצו מכל השבטים והעמים שחיו בסביבה, מהם נוצרה קהילה שנקראה "אנשי בית אברהם" שבהמשך הפכה לעם ישראל. כך מסביר הרמב"ם בספר המדע.

מכאן נובע כל מה שקורה לנו מאז ועד היום. אם אנחנו יודעים איך להתקשר זה לזה באהבה מעל כל ההבדלים, מעל כל השוני והנפרדות, מעל כל חילוקי הדעות והנטייה לפלגנות - אז כוח האהבה והנתינה שאנחנו מגלים בינינו מקנה לנו זהות רוחנית, ואנחנו מאירים לכולם. בלעדיו, אין אומה ואין עם, אלא קומץ פליטים מכל אומות העולם. רחוקים זה מזה, וגם שנואים על כולם. 

למה? כי האנושות מרגישה עמוק בפנים שיש לנו סוד שאנחנו לא מגלים. שאנחנו מונעים ממנה שפע, שמחה, הבנה של מהות החיים. וככל שהאגו האנושי מתפתח ומוביל להתנגשויות קשות וכואבות יותר בין בני אדם, כך כולם נעשים אכזריים יותר כלפינו. כי בעולם המודרני יש הכול, חוץ מהבנה לשם מה אנחנו בכלל קיימים. אז אנשים גם סובלים, וגם מרגישים שזה לחינם.

נכון, אנחנו נותנים לעולם טכנולוגיה ומדע, חקלאות ורפואה, כל מה שרק אפשר. אך לא את זה האנושות צריכה מאיתנו אם נגלה מחדש את הזהות המקורית שלנו, את כוח האהבה שיחבר אותנו מעל כל האגו הפרטי, או אז נגלה את סוד החיים ויהיה לנו מה לתת לכל העמים. הזהות הישראלית, אם כן, היא לא משהו לאומני אלא שייכת לעתיד הטוב של כל בני האדם.

ברור לגמרי שכעת החיבור בינינו הישראלים נראה כחלום רחוק שמתאים לאגדות ילדים. ברור שאף אחד לא יודע איך לעשות כזה דבר. הכול מובן. אבל כאן נכנסת לתמונה אותה שיטה שגילה בזמנו אברהם, שלימים נקראה בשם חכמת הקבלה. היא מלמדת כיצד להביא את הכוח האחד שבטבע אל תוך רשת הקשרים שבין בני האדם. נתחיל לממש אותה בינינו, ונראה איך הכול משתנה לטובה גם בארץ, וגם בכל רחבי העולם.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 963 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content