Left Sidebar Content

זוגיות | אהבה וזוגיות

מלחמת המינים

ראיתם פעם זכרים ונקבות בטבע שנאבקים ביניהם על המקום של כל אחד? שמנסים זה לכופף את זה, להוכיח לצד השני מי שווה יותר? למה רק אצלנו בני האדם המלחמה הזו נמשכת על פני דורות? מסתבר שהטבע הותיר לנו חופש למצוא את נוסחת ההתקשרות המושלמת בעצמנו. כאב ראש? אולי, אבל יש כאן גם פוטנציאל להתעלות משותפת לרמה גבוהה יותר של קיום, כפי שאמרו החכמים: איש ואישה, זכו, שכינה ביניהם.

כדי לממש את 'הקופון לאינסוף' שקיבלנו, עלינו ללמוד לעומק מהו טבע הגבר ומהו טבע האישה, ובנוסף מהו המצב הנעלה שאליו אנו אמורים יחד להעפיל מתוך השלמה הדדית. בהתאם להבנת היעד הסופי של התפתחותנו, נוכל להבין כיצד לנהוג בכל שלב בדרך לשם ואיך להסדיר את היחסים בין המינים.

כל אחד יודע עד כמה קשה במערכות יחסים. אבל מפני שאין בנמצא פתרונות אמתיים, אנחנו מעדיפים לטייח את הבעיות. 'לא נורא, אצלנו יחסית בסדר', אנשים אומרים, ומדחיקים ים של בעיות ורגשות מתסכלים.

במלחמת המינים הזו, כל אחד אגואיסט, מנסה לשלוט באחר בכל מיני דרכים מתוחכמות. הגבר חולם להיות עצמאי, חופשי ומשוחרר, אבל בבית הוא דורש מהאישה שתספק את כל צרכיו, שתפנק ותשרת אותו. האישה דורשת קשר בלתי פוסק, שהוא כל הזמן יחשוב עליה, שיהיה מסור רק לה, שיכרכר סביבה, שהיא תהיה עבורו מלכת העולם. אנחנו לא יודעים מהם יחסים אידאליים, וגם אילו ידענו ההרגשה היא שאין לנו מספיק כוחות כדי לרצות באמת את בני המין השני.

כתוצאה מכל הבלאגן הזה, יש התרחקות פנימית בין גברים ונשים. המוסד המשפחתי מתפרק, הזוגיות נראית מעיקה. בעוד שאת הדחפים המיניים אנחנו מצליחים עוד איכשהו לספק, בינתיים אנו מפסידים את מערכת היחסים הרגשית, הנפשית, שבה אנו אמורים להפוך לנשמה אחת.

אם הטבע ברא שני מינים, זה אומר שהאחד לא יכול להתקיים ללא השני. גבר ואישה, כמו פלוס ומינוס, בלי שני הקטבים המנוגדים הללו לא תיתכן שלמות. אם לא היינו נדרשים להסדיר את הקשר בינינו, לא היינו צריכים בכלל להתקיים עלי אדמות.

כלומר, התפקיד שלנו במשחק הזה שנקרא חיים היא למצוא בעצמנו את הדרך להשלים זה את זה. מי שמצליח, לוקח את כל הקופה. אגב, החיפוש הזה אחר ההתקשרות המושלמת נוגע לא רק לגברים ולנשים, אלא בכלל ליחסו של האדם אל זולתו.

גן עדן, לא פחות, זה מה שאנו יכולים לבנות בינינו. זוכרים את הסיפור? בתחילה היו בגן עדן אדם וחווה יחד, אח"כ הם הודחו משם על ידי הבורא. מה שבעצם מרחיק אותם מגן עדן זו ההתרחקות ביניהם. בסוף ההתרחקות, הם מגיעים למצב שנקרא העולם הזה. כאן הם הכי רחוקים שרק אפשר זה מזה. אנחנו רוצים להוציא מהחיים האלה יותר? צריכים להתקרב בחזרה.

לשם כך עלינו ללמוד את שורשיו הרוחניים של תא החיים היסודי שכלול מזכר ונקבה. אז נבין מה תפקיד הגבר ומה תפקיד האישה, כיצד הזכר צריך למלא את הנקבה מבחינה נפשית ומה על הנקבה לדרוש ממנו כלפי ההתפתחות הרוחנית. ככל שנלמד להתקרב באמת, ייפתח בפנינו עולם גבוה יותר. וכשנהיה לב אחד ממש, נתמזג שוב עם הנצח. חזרנו לגן עדן, הצלחנו בניווט, ושוב הבורא שוכן בינינו. כוח האהבה והנתינה שממלא את כל הטבע.

חינוך לחיבור נכון, זה הדבר היחיד שיכול לעזור לנו לסיים את מלחמת המינים ולעשות סוף סוף שלום.

"כל עבודתנו, לגלות אהבתנו בקרבנו, בכל יום ויום ממש".

הרב יהודה אשלג, 'בעל הסולם'

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 707 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content