Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

ממשלת אחדות, הגרסה הנכונה

ממשלת אחדות שלא עובדת אנחנו כבר מכירים, השאלה הגדולה היא איך כן יכול לתפקד מבנה כלאיים כזה, אם בכלל.

באופן טבעי לכל אדם דעה משלו, ולכן אין מצב להגיע לאחדות מתוך כך שהדעות שלנו יהיו דומות. מזה אפשר כבר לשכוח, כי זה אף פעם לא יקרה. מה כן יכול להיות? נתבונן לרגע בסוג של ממשלת אחדות שמתקיימת בתוך התא המשפחתי.

כאשר לבני זוג יש ילדים, והם מבינים שטובת הילדים מחייבת אותם להישאר יחד גם אם לפעמים זה לא פשוט, אז הם מוותרים האחד לשני. בנוסף, חיים משותפים דורשים שמירת מרחק, כלומר שאני לא אכנס מדי לשטחו של השני, והוא לא ייכנס לשטחי. כמו בריקוד, שבו נותנים מרחב זה לזה וזזים בסנכרון הדדי. אין ברירה, אם אנחנו רוצים לחיות יחד, צריך להשתדל להתחשב, לעשות מה שנעים לשני ולהימנע ממה שלא. בני זוג חכמים מפתחים בזה רגישות והרגלים. צריך הרבה מאוד שכל וניסיון בחיים כדי להבין איך מסתדרים אנשים שונים.

ניסיונות האחדות בין פוליטיקאים הינם בעייתיים, כי בדרך כלל הם לא מרגישים שיש להם משהו משותף שחובתם לדאוג לו, כמו אותם ילדים עבור בני זוג. מה שמניע פוליטיקאי מצוי זה הדחף להראות לכולם שהוא הצודק, שהוא יכול להיות המנהיג הכי טוב. כמה שהמדינה תסבול בהנהגת המתחרה שלו, זה עוד יותר טוב בשבילו, כי זה מפנה את הבמה עבורו.

בצורתה המתוקנת, ממשלת אחדות אמורה לכלול כוחות מנוגדים שיודעים איך להתקשר זה לזה בחכמה, ולהפיק מהניגוד ביניהם תוצאות שיהיו נכונות לכל רגע ולכל שאלה. המחשבה שמפלגה כלשהי תוכל לבדה לנהל מדינה בצורה מוצלחת, היא פשוט אשליה. ניהול נכון דורש דווקא ניגודיות שמעליה נוצרת אחדות והשלמה.

האחדות צריכה להיות לא בדעות, אלא ברצון לשרת את טובת המדינה. ודאי שיהיו להם מחלוקות בעניינים שונים, אבל כולם יבינו שרק מתוך רוח החיבור אפשר לעשות משהו שיהיה באמת לטובת החברה. בפורמט כזה של עבודה תעבור מהמנהיגים לעם רוח חדשה.

אנחנו נרגיש שהם באים לשרת אותנו ולא את עצמם. חשוב שנקבל מהם הסבר מדוע הם עושים כך ולא אחרת, מה עומד מאחורי כל שיקול וכל החלטה, מה הם עושים לטובת הציבור, המשפחות, הילדים וכן הלאה. הכול יהיה בשקיפות ובשיתוף. כתוצאה מכך, גם הציבור יתקדם לרמת התקשרות חדשה. הוא ייקח דוגמה מהממשלה איך אנשים שונים, זרים ואפילו עוינים, מתעלים מעל כל הרגשות המפרידים, למען הולדת פתרון שיהיה הכי טוב לרכוש המשותף שלהם, שזו המדינה.

אם כן, הנהגה ברוח של חיבור צריכה לכלול כוחות מנוגדים, שיש להם מטרה משותפת לדאוג לשלום המדינה. לשם כך עליהם לפעול יחד, בוויתור הדדי. יכול להיות שהם יראו אמצעים שונים להיטיב עם הציבור ואולי גם מצב שונה בסוף הדרך, אבל על זה הם כל הזמן ידונו ביניהם. ומתוך הקפדה שלא לסטות מהשאיפה לחיבור ולהשלמה, הם יגיעו יחד לתוצאה הנכונה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1161 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content