Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

מנגנון ההדחקה

מהו האלגוריתם שמנהל את מנגנון ההדחקה שפועל באדם? איזה דברים אנחנו מדחיקים כעם? ומה יוכל להבטיח שבעתיד יהיה יותר טוב כאן?

החומר שממנו אנו עשויים הוא רצון לקבל הנאה ותענוג, או בקיצור רצון ליהנות. מתוך כך אנחנו שואפים לקרב את המועיל ולהרחיק את המזיק. קודם כל אנחנו בודקים מה יכול לגרום לנו נזק ואיך נוכל להרחיקו או להתרחק ממנו. מכאן בא גם מנגנון ההדחקה שמרחיק מאיתנו את הרע. לאחר שאנחנו מרגישים בטוחים ומוגנים במידה סבירה, אנחנו מסתכלים איך נוכל ליהנות ממשהו. אותו נרצה לרכוש, לקרב.

זהו דפוס הפעולה הבסיסי שתמיד מתקיים, ועליו נבנות כל יתר המערכות: הפיזיולוגית, הרגשית, השכלית, המנטלית וכן הלאה. יש מערכות שאינן בשליטתי כמו זרימת הדם בגופי, ויש מערכות שעליהן אני יכול לשלוט. כלפיהן מתפתח האדם שבי, כלומר היכולת שלי לברר מה באמת מזיק לי ומה מועיל. ברמה הזו שאינה מנוהלת אינסטינקטיבית יש גם פתח לבלבול גדול ולכישלונות כואבים.

במבט כולל, שום רגע בחיים לא עובר לחינם. כל מה שעברתי בצורה כלשהי, הכרתית או בלתי הכרתית, נשמר בתוך מחסני הזיכרון שלי. מתי שהוא הנתונים הללו יעלו משם, ואני אשתמש בהם. בכולם. עם זאת, אין צורך שאני אנסה לנהל את שליפת הנתונים מהמחסן. כל יום כדאי להיות אדם חדש, מתוקן כמה שרק ניתן. 

מנגנון הדחקה פועל לא רק ברמה של אדם, אלא גם ברמה של חברה, של אומה ואפילו של האנושות כולה. המנגנונים הללו קשורים זה לזה ותלויים זה בזה.

עם ישראל עבר היסטוריה עקובה מדם. כדי להמשיך לשרוד, כדי לא להשתגע, הכוח ההגנתי של העם הדחיק בכל פעם את העבר. בגלל ההדחקה יש ליהודים תמיד תחושה: "מה שהיה היה. זהו. נגמר. יהיה בסדר מחר". 

במחסני ההדחקה שלנו שמורים בעיקר שנאה ומוות, דברים איומים שאנו לא רוצים לזוכרם. עם זאת, לא חכם לחשוב ששנאה ליהודים היא נחלת העבר, רק בגלל שהאנטישמיות נאסרה על פי חוק לאחר השואה. 

אם פעם גרמניה הייתה מובילת העניין, היום שנאה ליהודים שוטפת את העולם. אנחנו לא רוצים להכיר בזה, אומרים 'שטויות, זה מקרים חריגים פה ושם, שאין בהם להעיד על הכלל', אבל בינתיים שנאת יהודים הופכת לנורמה. תשאלו סטודנטים בארה"ב, בקנדה או באירופה, כמה בטוחים הם לחשוף את יהדותם. שלא לדבר על הבעת עמדה פרו-ישראלית.

כדי להבטיח את שלומנו צריכה לקום מערכת חינוכית, כלל-חברתית, גדולה ועוצמתית, שתלמד אותנו מה מקומנו בפאזל הגלובלי, למה קרה כל שהתרחש בעבר, ובעיקר איך עלינו להשתנות היום כדי להביא עלינו יחס חיובי מחר. 

יש עוד רבות לדבר בעניין, אך בינתיים רק נאמר שלא כדאי להדחיק יותר את השאלה: למה שונאים אותנו? זהו לא עניין פוליטי, וגם לא קנאה במוח היהודי, זה הרבה יותר רחב, עמוק ומורכב, כפי שמסבירה חכמת הקבלה. הגענו לתקופה שבה אנחנו בהחלט יכולים להבין את התמונה הגדולה, לקחת שליטה על גורלנו, ולהוביל את האנושות כולה לעתיד טוב, לעולם מחובר.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1191 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content