Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

מנהיגות העתיד

הנהגה. יש בעולם כל כך הרבה בעיות שזקוקות לפתרון, וחסרים מנהיגים בעלי שיעור קומה. לאיזה סוג של מנהיגים האנושות זקוקה? מה צריך להשתנות בתפיסת ההנהגה? על המציאות האינטגרלית שמתהווה, ועל ההכנה שכדאי לעשות לקראתה.

מדור לדור אנחנו מתפתחים, משתנים. ברצונות, במחשבות, בציפיות. מנהיג יכול להיות מי שנמצא עם רגל אחת במצב הנוכחי, ועם רגל שנייה כבר נמצא קדימה. צריכה לו היכולת לראות את הנולד, להרגיש ולהבין מה אמור להיות המצב הבא של החברה. בנוסף, צריכים להיות לו כלים, ידע, התמדה, סבלנות ויחס נכון לציבור, כדי שיוכל להובילו בבטחה להשגת אותה מטרה.

לאורך ההיסטוריה ראינו מנהיגים טובים יותר או פחות. הם באו מהתחום החברתי, הלאומי, המדיני, הכלכלי או הצבאי, בהתאם לנסיבות ולצורך שהיה בכל מקום ובכל תקופה. 

היום אנחנו נמצאים בשלב אבולוציוני מיוחד. למרות המומחיות שנצברה בתחומים הללו, אנחנו רואים שיש קושי גדול בהנהגה. זה נכון ברמת החברה והמדינה, במרחב הבינלאומי, וודאי שבמין האנושי כיחידה שלמה. כבר שנים שאין ראייה קדימה או הובלה.

בעיית ההנהגה נובעת מזה שהעולם נעשה גלובלי, אינטגרלי, מקושר יותר ויותר, עם תלות הדדית בין חלקיו. אם באיזשהו מקום משהו זז, רוצים או לא יש לכך השפעה על כולם. בכלכלה, בפוליטיקה, בצבא, בכל דבר ועניין. ובמציאות תזזיתית שכזו קשה להבין לאיזה כיוון כדאי להוביל, לקבל החלטות נכונות, למצוא פתרונות לבעיות שמתגלות.

הנהגה בזמנינו דורשת קודם כל יכולת להרגיש את רשת הקשר הפנימית שנרקמת בין כולם לכולם. מדובר בפיתוח הרגשה עמוקה של הזולת, של החברה, של העולם. וזה מנוגד לטבע האדם. מצד הטבע כל אחד מרוכז בעצמו, דואג לאינטרס שלו. וגם אם מישהו מרגיש את האחר, זה מתוך נקודת מבט אגואיסטית של 'מה אני יכול להרוויח ממנו'. הרגשת הזולת, לעומת זאת, משמעה להרגיש אותו קרוב אליך כמו עצמך. 

כל הבעיות של היום ובכללן ההנהגה, נובעות מזה שאנחנו לא לוקחים בחשבון את העובדה שהמציאות קושרת אותנו בקשר אינטגרלי, וזו כבר רמה אחרת לחלוטין של התקשרות בין בני האדם. העולם שלנו הופך להיות אינטגרלי, כמו משפחה אחת קטנה, אבל המוח והלב של האדם עדיין לא התקדמו לרמה הדרושה. 

בהתאם לזאת, המנהיגים שלהם אנחנו זקוקים מכאן ולהבא הם אנשים שמבינים את מגמת ההתפתחות האמורה, קולטים לאן הכוחות האבולוציוניים דוחפים אותנו כפרטים וכחברה, ומסוגלים להוביל אל המצב הבא בדרך מושכלת ונעימה. 

מנהיגי העתיד יהיו אלה שיכירו לעומק את טבע האדם וטבע העולם, וידעו לפתח מערכת חינוכית-תרבותית כלל-חברתית שתוביל כל אחד להרגיש מחובר לכולם. משימתם תהיה להביא הוכחות לרמת התלות ההדדית מכל תחומי המדע, ולמצוא את הדרך להראות לכל אחד שכולם תלויים בו והוא תלוי בכולם. 

אי אפשר לברוח מהקשר שנוצר, הוא סוגר עלינו כמו שרשראות ברזל. כל התנהגות לא נכונה, כל יחס אגואיסטי צר, בבית, בעבודה, בקהילה, בכבישים, ברשתות החברתיות, במדינה ובעולם בכלל, יביאו עליי תוצאה לא רצויה. אם היום גרמתי נזק לך, מחר זה יחזור אליי, בהפוכה. 

ככל שהדברים יופנמו, תתפתח בכל אחד הרגשת קשר ואחריות למצב החברה כולה. הרגשה זו תנהל אותו מעתה, תנהיג את כל מעשיו, ומתוכה הוא יבחן מה יוכל לעשות טוב לכולם ומה עלול להרע.

וכך, המנהיגות האינטגרלית תהיה האמצעי שיקדם אותנו מהעולם האגואיסטי של היום, לעולם המחובר של מחר.

דרך צלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 342 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content