Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

מסעות פנימיים בטבע

הטבע. מצד אחד נופים מדהימים שמשאירים אותך עם פה פעור, מצד שני מכות טבע שיכולות לבוא ולמחוק חיים. איך מסתדרים יחד שני ההפכים? על הפרת האיזון בטבע, על מסעות פנימיים ועל טיולים רוחניים.

הדומם, הצומח והחי זו עטיפה שבה אנחנו קיימים כבני אדם. כל המערכת אינטגרלית וצריכה להיות באיזון, בהשלמה, בהרמוניה, אבל האדם יותר ויותר מערער אותה. ככל שהאגואיזם מתפתח והאדם מזיק לסובבים אותו וגם לכל הטבע, כך מתעצמת הפרת האיזון הכללי.

לשם השוואה, כאשר יצור אחד אוכל יצור אחר אין ביניהם רגשות שליליים, משחקי אגו וכדומה, אלא כך היא הגדרת המערכת להתפתחות תקינה. רק בחברה האנושית אפשר לראות הנאה של ממש מניצול האחרים, רצון לשלוט ולהשפיל, להראות שאתה גבוה והם נמוכים. ההרסנות הזו שגורם האגואיזם הצר ייחודית למין האדם, ואפשר לראות אותה בכל מערכת יחסים, בכל הרמות ובכל התחומים. אם לא נלמד להתעלות מעליה, אנו עלולים לכרות את הענף שעליו כולנו יושבים.

למה השהות בטבע מרגיעה? כי בשונה מבני אדם מלחיצים, הטבע לא מעייף, לא מתיש. הוא ממלא אותנו, מחדש בתוכנו הרבה מאוד דברים, עושה אותנו בריאים.

למה ישראלים במיוחד אוהבים לטייל בכל רחבי העולם? מעבר לצורך להתאוורר מסיר הלחץ המקומי ולעשות שופינג בכל מקום אפשרי, יש בזה עניין עמוק יותר. טמון בנו רצון להכיר את העולם שבו אנחנו חיים, ודרכו להכיר מציאות גבוהה יותר. פעם כבר נגענו בכוח הטבע הכללי, היינו עימו בקשר. הכרנו את מערכת הניהול שדרכה הוא מפתח את המציאות. הרושם הזה נצרב בנו לנצח, והוא דוחף אותנו שוב ושוב להשתוקק לכזה גילוי.

המשיכה העזה לטיולים ולהרפתקאות בטבע היא שלב ביניים בדרך להכרת הטבע בצורה פנימית יותר. עם כל הכבוד ליופי שאנחנו רואים בטבע עתה, יש עוד הרבה מה לגלות. טמונה בטבע מערכת אדירה, גלובלית, שנמצאת בהרמוניה עליונה, אלוהית. להכיר אותה, להיכלל בה, זהו באמת תענוג נפלא. לשם כך התגלתה חכמת הקבלה.

טיולים רוחניים מתבצעים לא על ידי תנועה חיצונית גופנית אלא בתנועה פנימית. אנחנו לומדים להתעלות מעל תוכנת ההפעלה האגואיסטית שטבועה בנו מלכתחילה, אל תוכנה של אהבה ונתינה. המאמצים להתחבר לזולת ולהיטיב עימו קושרים אותנו לכוח הטבע העליון, שתכונתו השפעה טובה, אהבה, נתינה טהורה, והוא מתגלה בנו יותר ויותר. 

התהליך עובר דרך מדרגות התפתחות, ובכל שלב האדם כובש פסגה רוחנית חדשה. הוא מטפס על הרים פנימיים, על הרהורים לא פשוטים, על ספקות ולחצים. האגו שבו מתעצם, והוא נדרש לכסות אותו באהבה גדולה יותר. זו הרפתקה שאין כדוגמתה. יש בה אתגרים והפתעות, יש קשיים והתגברויות.

המסע הרוחני פותח לאדם עולם אינסופי, חיים אינסופיים, שדות טבע שנמצאים בממדים עליונים. הוא רואה את כל הטבע בצורה שקופה, איך כל פרט קשור לכל התמונה. הוא מרגיש את השלמות שבבריאה, נכלל בה, מזדהה עימה.

במבט רחב, הניצוצות הרוחניים שטמונים בנו כישראלים, הם הכוח שיכול להציל את המדינה ואת העולם מהאגו שאוכל הכול כמו סרטן. אור לגויים פירושו להראות לאנושות איך חיים בהדדיות, בהתחשבות, בשיתוף, עד לרמה של חיבור ואהבה, למרות כל הפערים והדחייה שמתגלה. לשם מכוונת האבולוציה, ולכן עולמנו נעשה מקושר כל כך. כאשר נלמד לפצח את נוסחת ההרמוניה בין אדם לאדם, נביא לאיזון מערכת הטבע כולה. הטבע יהיה ידידותי יותר אלינו, כמו יאיר פנים, ובכל מקום נגלה שפע, נועם וברכה.

שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 448 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content