Left Sidebar Content

תרבות | ארכיון תרבות

מסע בין כוכבים עם אייל שכטר

אייל שכטר, סולן להקת "אבטיפוס" בעבר ושחקן מצליח בהווה, רוצה להתחבר למקורות השראה עליונים ושואל על הטעם בחיים. הרב לייטמן מציע לו קוביית סוכר

אייל שכטר: כיוצר לוקח לי המון זמן לכתוב שיר, אבל ידוע שיש אנשים שהם כמעיין הנובע, השירים זורמים מהם החוצה בקלות והופכים ללהיטים מרגשים. רציתי להבין ממך, מה זה הדבר הזה שאנחנו קוראים לו "השראה" והאם אני יכול לשלוט בה, שתבוא יותר...

הרב לייטמן: כמו שאנו רואים, יש אנשים שיש להם יכולת מיוחדת לבטא את מה שהם מרגישים וחווים, בצורה שנוגעת באנשים רבים. נהוג לקרוא לזה מוזה, התעוררות, השראה, אבל למעשה אלו פשוט כלים מיוחדים שקיימים באדם באופן טבעי ונובעים מתוך שורש נשמתו. הוא מרגיש הארה מלמעלה, שהוא כלל לא מבין את מהותה, אך הוא מסוגל לבטא את עצמו באופן שנוגע בכולם.

אייל שכטר: זאת אומרת שאין לי אפשרות לשלוט בזה?

הרב לייטמן: במישור העולם הזה אין אפשרות כזו. רק מי שזה טבוע בו מלידה מצליח לבטא כך את עצמו. אבל כאשר אדם מתרומם מעל העולם הזה ומרגיש את ההרמוניה ששורה בין כל חלקי הטבע, מתגלה בו יכולת אמיתית להפוך למישהו שמשפיע לטובה דרך היצירה שלו על העולם כולו. את השינוי הזה מאפשרת רק חכמת הקבלה. 

אייל שכטר: מה הדבר הראשון שהייתי מרגיש אם הייתי מתחיל ללמוד עכשיו קבלה?

הרב לייטמן: היית מגלה שני דברים במקביל: מצד אחד היית רואה שאתה מופעל לחלוטין על ידי כוחות הטבע ושאין לך כל יכולת לפעול באופן חופשי, אבל יחד עם זה היה מתגלה בפניך המקום שבו אתה כן מסוגל לשלוט בגורלך ולנהל את חייך.

אייל שכטר: ומהו המקום הזה?

הרב לייטמן: האפשרות להתעלות מעל העולם הזה לעבר העולם הרוחני, שם נמצאת הבחירה החופשית של האדם. מלמעלה ניתנת לאדם הזדמנות, התעוררות ראשונית להגיע לשם, והיתר כבר תלוי באדם עצמו.

אייל שכטר: ומתוך המעבר לעולם הרוחני אני הופך לאדם אחר?

הרב לייטמן: הגוף נשאר אותו גוף, אבל המודעות גדלה, מתרחבת. האדם מתחיל לראות ולהבין את הסיבות והכוחות שעומדים מאחורי כל דבר שקיים. הוא חי במציאות נצחית שנמצאת מעל למגבלות של זמן, תנועה ומקום. מטרת הבריאה היא שלהרגשה הזו יגיעו כולם, כל האנושות.

אייל שכטר: איך אגיע למצב שבו אחליט מחר בבוקר, "אני הולך ללמוד את חכמת הקבלה"?

הרב לייטמן: מתוך כך שתתחיל לשאול את עצמך: "בשביל מה אני חי? בשביל לכתוב עוד שיר?"... איני פוסל דבר, אך בכל זאת כשעולה באדם השאלה "נו, ומה בסוף?", אם מתעוררת באדם השאלה הזו, סימן שכבר הגיע למצב שבו הוא חש חובה לפתור את חידת החיים.

אייל שכטר: אם כבר מדברים על משמעות החיים, אז בתקופה האחרונה ההרגשה היא שהכול דועך. אין התפתחות באף תחום, ומבחינה תרבותית וחברתית אנחנו רק הולכים ושוקעים. עד מתי זה יימשך?

הרב לייטמן:  כפי שאתה מתאר, כבר היום יש משבר בכל תחומי החיים. הטרור העולמי, אסונות הטבע והקריסה החברתית, יוצרים תחושת חוסר ודאות בלתי נסבלת שמתפשטת בכל העולם. במוקדם או במאוחר, הצרות הללו יחייבו אותנו לפעול. הרי ברגע שמוסיפים לנו סבל, אנחנו באופן אוטומטי בורחים ממנו ועושים הכל כדי להפסיק לסבול. כך אנחנו בנויים, הרגשות התענוג והייסורים פועלים עלינו ממש כמו שתי מושכות. החדשות הטובות הן, שעל ידי זה ששומעים שיש סיבה ופיתרון למצב הקשה ומיישמים את הפיתרון לפני שמגיעה המכה, אז חוסכים מכות.

אייל שכטר: זאת אומרת שיש שתי אפשרויות, או לעשות את זה עם קוביית סוכר בפה, או על ידי זה שנחטוף מכות.

הרב לייטמן: נכון, כך בדיוק כתוב בספרי הקבלה: או שנתפתח בדרך הקבלה או בדרך הייסורים. נקווה שנבחר בדרך הטובה ונגיע לכך מהר.

אייל שכטר: ואיך אפשר לגרום לשינוי כזה בעולם?

הרב לייטמן: בתחילת השיחה שאלת אותי איך אפשר באמת לרגש ולגעת באנשים. עניתי לך שחושיו של מי שלומד קבלה מתרחבים, הרגשת החיים שלו נעשית עמוקה יותר ובכך ניתנת לו היכולת להשפיע לטובה על המציאות. לכן אני ממליץ לך ללמוד את חכמת הקבלה ולעסוק במקביל במוסיקה ככלי להעברת הידע שטמון בה. ברגע שתעשה זאת, תוכל לכתוב שירים שיגעו באנשים מבפנים. השירים יעסקו במה שכואב לאנשים באמת ואפילו הם עצמם לא ידעו לבטא זאת בבירור. אז תגלה שאתה יכול לגעת בלב בני האדם ולהעביר להם מסר שיש בו אהבה אמיתית.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content