Left Sidebar Content

תרבות | ארכיון תרבות

מסע בין כוכבים עם איתן בן-אליהו

מפקד חיל האוויר לשעבר, איתן בן אליהו, רוצה לדעת מה גורם לאדם לעבור מהעולם המדעי אל העולם הרוחני ואיך ספר הזוהר יכול לעזור לנו בפתרון בעיות העולם
מאת: מערכת "קבלה לעם"

בן אליהו: אני שמח על ההזדמנות לשאול אדם כמוך, שהוא גם בעל רקע אקדמי וגם בעל רקע רוחני, על הקשר בין שני תחומים האלה, כי לרוב הם אינם מתיישבים זה עם זה. מה היה השינוי שגרם לך לעבור לפתע מעולם המדע, הריאלי, לעולם שנתפס אצל רוב האנשים כמופשט או "מיסטי"?

הרב לייטמן: עוד בילדותי סקרן אותי להבין מהו סוד החיים. לכן כשסיימתי את בית הספר התיכון חיפשתי מקצוע שיאפשר לי לחקור את משמעות החיים. בחרתי ללמוד ביו-קיברנטיקה משום שמקצוע זה חוקר את מערכות החיים ואת הסדר המכתיב את קיומן. קיוויתי שבעזרת הלימוד אבין כיצד מתפתח הדומם לצומח וממנו לחי. עם זאת, השאלה שהטרידה אותי יותר מכול הייתה לשם מה אנו חיים, שאלה המתעוררת בגיל צעיר בכל אחד מאיתנו, אך נעלמת במהלך המרוץ השגרתי של חיינו. 

לאחר שסיימתי את לימודיי באוניברסיטה התמחיתי בביו-קיברנטיקה. כבר במהלך סדרת המחקרים שהתחלתי בהיותי סטודנט התפעלתי מהאופן הנפלא שבו בנוי תא אורגני המקיים חיים. נפעמתי מהצורה שבה נכלל התא בצורה מושלמת והרמונית בכל הגוף. נהוג לחקור את מבנה התא עצמו ואת תפקודיו השונים, אולם לשאלה לשם מה קיים הגוף כולו לא מצאתי שם תשובה. הנחתי שבדומה לתא בגוף, כך גם הגוף מהווה חלק ממערכת גדולה יותר, שכלפיה הוא מתפקד כחלק מן השלם, אך ניסיונותיי לחקור את הדבר במסגרת המדעית נתקלו בדחיות חוזרות ונשנות. נאמר לי כי המדע אינו עוסק בשאלות אלה. כל זה היה בשנות השבעים ברוסיה. הגעתי לארץ ותקווה בליבי שבישראל אוכל להמשיך באותו מחקר ששסקרן אותי כל כך.המשכתי בחיפושיי אחר תשובה, עד שכעבור 5 שנים, בשנת 1979, הגעתי לקבלה. כבר לפני כן חשתי שהתשובות כנראה מצויות שם, אך רק כשהגעתי למורה שלי, הרב ברוך שלום אשלג (הרב"ש), התחלתי ללמוד את הקבלה האמיתית.

לפני מספר שנים אף סיימתי את עבודת הדוקטורט שלי בקבלה וחשוב לי להדגיש שעבורי הקבלה אינה מיסטיקה אלא מדע לכל דבר.

בן אליהו : בילדותי שמעתי שרק ליחידים מותר לעסוק בקבלה, ולפתע אני בא לכאן ורואה שלומדים אצלך מאות תלמידים. היום יש תופעה נפוצה: כל תל אביבי שרוצה להרגיש "אִין" אומר שהוא לומד קבלה. האם יש הבדל בין ה"קבלה של המקובלים", שלמדו בעבר בקבוצות מצומצמות, לבין חכמת הקבלה שאותה לומדים כאן אתה ותלמידיך בשלוש לפנות בוקר? כיצד תשכנע אותי שאינך עוסק בה באופן חובבני?

הרב לייטמן: אתה צודק. גם אני למדתי כך, בקבוצה מצומצמת, אצל המקובל האחרון בשרשרת המקובלים שעליה אתה מדבר. אבל כפי שאנו רואים, הדור השתנה, הרצון הבשיל וההתעניינות בחכמת הקבלה הולכת וגוברת. עוד בספר הזוהר כתוב שבסוף המאה העשרים עתידה הקבלה להתגלות לאנושות כולה. בהתחלה היא מתגלה ליהודים ולעם ישראל, ואחרי כן לכל העולם.

איתן בן אליהו: תן לי דוגמה אחת פשוטה מדוע אתה צריך את הקבלה בחיים.

הרב לייטמן: אני רוצה לדעת מהי מהות החיים ולשם מה האדם חי. עבורי זו אינה שאלה פילוסופית - ללא ההבנה הזו איני יכול לחיות, אין לי טעם לקום בבוקר.

איתן בן אליהו: אדם חי כי הוא צריך להוליד ילדים לעבוד, להתפרנס. מה רע בַּתשובות שמספק לו העולם הגשמי?

הרב לייטמן: אם זו התשובה, אותי היא אינה מספקת.

איתן בן אליהו: למה לא?

הרב לייטמן: כי היא אינה נותנת לי טעם לחיות. אני רוצה להבין מהי מטרת חיי. אני מתבונן סביבי ורואה איך בטבע הכול מתוכנן עד הפרט האחרון וכיצד במערכת האדירה הזו קשורים כל החלקים יחדיו ומתפקדים בשלמות. לעומת זאת, כשאני מביט בנו, בני האדם, אני מרגיש שחיינו הם הפקר. בניגוד לכל חלקי הטבע איננו יודעים איך לתפקד נכון ביחס לסביבה שלנו. חוסר תפקוד זה מוביל לכך שאיננו יודעים לשם מה אנו חיים, ובגלל חוסר תפקוד זה אנו סובלים.

איתן בן אליהו: אם כך אני מבין שאם היינו מתמקדים בקבלה, לומדים קצת בספר הזוהר או נסמכים על קבוצת מקובלים גדולה, זה היה מועיל לפתרון הבעיות?

הרב לייטמן: חכמת הקבלה מגלה לנו את חוק הטבע. אם נלמד להשתמש בו נכון, כפי שאנו נוהגים בחוקי הטבע שכבר מוכרים לנו, נוכל לבנות חברה אנושית מושלמת ונפסיק לסבול ממאורעות החיים. הסבל שאנו חווים נובע אך ורק מחוסר היכרות של חוקי הטבע הסובבים אותנו. ברגע שנגלה את החוקים הללו, נבין כיצד עלינו להשתלב נכון במערכת הטבע, כפי שאנו למדים מתוך מחקר הגוף הביולוגי לשם מה קיים כל חלק בגוף ומה תפקודו הבריא.

במילים אחרות, אם נשתמש בידיעות שחכמת הקבלה מיועדת לספק לנו, נוכל להגיע לחיים מאושרים בעולם הזה ואף להכין את עצמנו לקיום נכון לאחר עזיבתנו אותו.

כפי שהאדם יכול להתקיים בעולם הזה רק כשהוא לומד להכיר את חוקי הטבע, כך הנשמה שלנו תוכל להתקיים בעולם הבא רק אם נדע את החוקים הקיימים בו.

המושג "עולם הבא" בקבלה אינו מציין את החיים אחרי המוות, כמו שרבים נוטים לחשוב בטעות, אלא הוא מציין את העולם הרוחני שאותו משיג המקובל עוד בחייו.

כל מרכיבי הטבע האחרים מלבד האדם מקיימים את חוקי הטבע בצורה אינסטינקטיבית, מחויבת, ולכן נכונה. רק לאדם יש החופש לבנות חברה לפי בחירתו. חופש זה ניתן לו כדי שיכיר את החוק הכללי של המציאות ויבנה בעצמו את האנושות המתוקנת. בכך הוא יגיע להיות בדרגת "אדם" ויממש את ייעודו. אם נבנה את החברה האנושית מתוך ידיעת החוק הכללי, נזכה להגיע לחיים מאושרים בשני העולמות.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content