Left Sidebar Content

תרבות | ארכיון תרבות

מסע בין כוכבים עם ארנון צדוק

ארנון צדוק, שחקן ובמאי קולנוע וטלוויזיה, מבקש למצוא "הוראות הפעלה לחיים" ומשוחח עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן על חוק האהבה

ארנון צדוק: כל אחד מאיתנו מחפש איך "לחיות את החיים" ולהרגיש שיש בהם תכלית. אני רוצה לקום בבוקר מאושר, ולהגיד, "וואלה אחלה חיים!".

הרב לייטמן: נכון, אושר זה בעצם המטרה. ועוד יותר מזה, האדם צריך להיות מאושר לנצח - בחיים האלה וגם מעבר להם.

ארנון צדוק: אם כך, אז למה החיים קשים כל כך?

הרב לייטמן: כי באמצעות הקשיים הטבע מחייב את האדם להבין לשם מה הוא נמצא כאן.

ארנון צדוק: כן, אבל יש דברים ברורים בחיים. נגיד, אם תשאל אותי איך לטגן חביתה עם פטריות, או חביתה עם בצל, אני אסביר לך מההתחלה ועד הסוף. אני מבין שאתה עוסק בעניין רוחני ומופשט, אבל אני בטוח שגם כאן יש "הוראות הפעלה".

הרב לייטמן: הוראות ההפעלה הן פשוטות: האדם צריך להבין שהאגו הוא שורש הרע היחיד בעולם ובגללו האדם סובל.

ארנון צדוק: מה זה אגו?

הרב לייטמן: האגו שלנו מתבטא בכך שכל אחד רוצה להרוויח על חשבון הזולת. האדם נהנה מכך שהוא מקבל תענוג על חשבונו של אדם אחר, זאת אומרת שהוא נהנה מקבלת תענוג, אבל הוא נהנה עוד יותר מכך שזה נעשה על חשבונו של מישהו אחר. התענוג שלנו נקבע ביחס למצבו של הזולת. זהו טבע האדם. המציאות בנויה בצורה כזו כדי שהאדם יכיר בהדרגתיות בעובדה שהאגו שלנו הוא המקור לכל הבעיות והקשיים.

ארנון צדוק: הבוקר, כששאלו אותי לשלומי, עניתי, הכול מצוין. כששאלו אותי מדוע, עניתי שגיליתי שאני לא אחראי על הצרות בעולם - לא על תופעת הסמים, לא על המלחמות, לא על חורבן בית שני... אין לי אחריות על כלום. החלטתי שאני אחראי רק על ההרגשה שלי. היום לדוגמה, החלטתי שאני מרגיש מצוין. נכון שההרגשה הזו לא תמיד אמיתית, אבל לפחות אני משתדל.

הרב לייטמן: אתה רוצה להרגיש מצוין ואני אומר לך, שדבר לא יועיל לך לפני שתבין שאתה שורש הבעיה, ושהדבר היחיד שכל אחד מאיתנו צריך לעשות הוא לתקן את עצמו. כשאדם מגלה את חוקי הטבע על ידי לימוד חכמת הקבלה הוא מתחיל לפעול נכון. לדוגמה, נניח שאני מחזיק כוס באוויר ועוזב אותה, האם היא תיפול?

ארנון צדוק: כן.

הרב לייטמן: איך אתה יודע שזה מה שיקרה?

ארנון צדוק: כי יש כוח משיכה...

הרב לייטמן: אז כמו שיש חוק שנקרא כוח המשיכה, קיים חוק נוסף שנקרא חוק האהבה הכללית. זהו חוק שקיים בטבע. אלא שהאדם לא מכיר אותו, ולכן האדם פועל בניגוד לחוק זה בכל התחומים. תפקידו של חוק האהבה הוא להביא את כולנו לאהבת הזולת. זה לא דבר חדש, רובנו כבר מבינים שאם היינו מגיעים ליחסים כאלה בינינו, חיינו היו מסודרים כגן עדן עלי אדמות. הבעיה היא שאיש אינו יודע איך לאהוב באמת.

ארנון צדוק: אז איך אוהבים?

הרב לייטמן: כדי לאהוב צריך לפקוח עיניים. אם תדע שיחס נכון לזולת יגרום לך להרגיש טוב, אז תאהב. אהבה היא מצב שבו אני רוצה שיהיה טוב לזולת.

ארנון צדוק: אז איך אתה מפרש את המשפט "ואהבת לרעך כמוך"?

הרב לייטמן: "ואהבת לרעך כמוך" הוא אותו חוק אהבה המושרש בצורה טבעית בכל המציאות, בדרגות דומם, צומח וחי. חוק זה אינו פועל ביחסים בין בני האדם. זה כך, מפני שעלינו לקיים בינינו את הכלל "ואהבת לרעך כמוך" מתוך בחירה. לשם כך צריך להבין את הכוחות שפועלים בטבע, את הכוחות שמנהלים אותנו.

ארנון צדוק: אתה רואה את הכוחות האלה?

הרב לייטמן: כן. אלה כוחות שפועלים עלינו רק באהבה. אם האדם היה מתייחס לטבע, לְמָה שמחוץ לו, כפי שהטבע מתייחס לאדם, הוא היה נמצא באיזון עם הטבע וחי בנצחיות, בשלמות ובהרגשה טובה. אבל משום שהאדם פועל בצורה הפוכה לכוח האהבה שבטבע, הוא מרגיש רע בחייו.

ארנון צדוק:  אז איך אני מיישם את זה בחיי היומיום?

הרב לייטמן: כשלומדים קבלה לומדים להכיר את חוקי החיים. חולפים ימים וחודשים עד שמתחילים להרגיש את הזולת, את עצמנו ואת העולם בצורה הנכונה. בשלב מסוים אנו מתחילים להרגיש איך פועלת המערכת שסביבנו, איך משפיעה מערכת היחסים שבין בני האדם על חיינו ואיך מגיב הטבע לכך.

אדם שמגלה את העולם הרוחני נעשה מאוזן עם הטבע, נפתח בפניו עולם חדש.

ארנון צדוק:  נשמע מרתק...

הרב לייטמן: קיבלת שיעור ראשון בקבלה.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content