Left Sidebar Content

תרבות | ארכיון תרבות

מסע בין כוכבים עם רואי לוי - "שוטי הנבואה"

חבר להקת "שוטי הנבואה" רואי לוי, אינו נח לרגע. לצד פעילותו בלהקה המצליחה, הוא יוצא בימים אלה יחד עם אשתו למסע הופעות חדש ומצליח בשם "דרך ארץ". בין חזרה לחזרה הוא עוצר כדי לדבר עם הרב לייטמן על בחירה חופשית, על הרצון לרוחניות ועל הכוחות האדירים שמסובבים את העולם

רואי לוי: אני מאוד שמח על ההזדמנות לשוחח עימך הרב לייטמן על חכמת הקבלה, על העולם שלנו, עלינו ועל הבורא. יש כמה שאלות שמעסיקות אותי. הראשונה היא, היכן בדיוק נמצאת הבחירה החופשית שלנו?

הרב לייטמן: קודם כל, כדאי לשאול האם בכלל ישנה בחירה חופשית בעולמנו? והתשובה לכך היא פשוטה: אין בחירה. אם נחקור באופן רציני את האדם הממוצע שחי בעולם הזה, ונברר בדיוק מדוע הוא חושב ולמה הוא עושה את מה שעושה, נגלה שלא יכול להיות כאן שום דבר שהוא לא מתוכנן או לא מושרש מראש בתוך האדם.

רואי לוי: אז אין לי שום בחירה בעולם הזה?

הרב לייטמן: חכמת הקבלה מלמדת, וכיום כבר כל המדעים מגלים, שאנו נולדים וחיים בתוך רצון ליהנות, רצון אגואיסטי. כל הדחפים שלנו נובעים אך ורק מהצורך למצוא עבור עצמנו מצבים טובים יותר, נוחים יותר, שבהם נרגיש שאנחנו נהנים. לכן, במצבנו הנוכחי אין לנו כל יכולת לבחור. אנחנו תמיד מחשבים את אותו החשבון בעל כורחנו "היכן יהיה לי יותר טוב?" בדרך הקצרה ביותר ובמינימום השקעה.

על פי חכמת הקבלה אפשר להתחיל לדבר על בחירה חופשית אצל האדם רק ברגע שהוא מתחיל להרגיש רצון כלשהו לרוחניות, למשהו שנמצא מעבר לעולם הזה, כי אז הוא נמצא בין שני סוגי רצונות. מצד אחד הוא רוצה ליהנות בעולם הזה, אבל יחד עם זה צץ בו פתאום גם רצון למשהו לא נודע. ואז הבחירה היחידה שיש לאדם היא האם להעדיף רוחניות או גשמיות. בזמן האחרון, חלק גדול מהאנושות מרגיש כך.

רואי לוי: כאשר אדם נמצא על סף של איזשהו גילוי, מהפך פנימי, ופתאום רוצה לעזוב את כל הדברים הארציים שבהם עסק כל החיים ולהתחיל לעסוק במשהו רוחני, האם בנקודה הזו יש לו בחירה? האם ההחלטה לפנות לכיוון רוחני, יכולה להיות מחוץ לאותו דבר אינסופי שנקרא בורא, או שגם היא נמצאת בתוך המכלול של הבריאה, של הבורא?

הרב לייטמן: אתה צודק, עכשיו אתה נוגע בנקודה נוספת, בשאלה היכן בדיוק מתחילה הבחירה.

לאחר שהתעורר באדם הרצון למשהו מעבר לעולם הזה, מביאים אותו למקום שבו מסבירים לו היכן נמצאת הבחירה החופשית שלו. מביאים אותו אל השיטה שמאפשרת לו להתרומם מהעולם הזה לעבר העולם העליון - זוהי חכמת הקבלה. בנקודה הזו בדיוק מתחילה הבחירה שלו. יש לו חופש לעשות את הבדיקה האם זהו מקום אמיתי, מקום שבאמת מביא אותו אל מטרתו הרוחנית והאם הוא מחליט להישאר שם או להמשיך בחיפושיו.

רואי לוי: אני מבין, אבל אני חושב שאפשר להאיר באור חיובי יותר את הנושא של חוסר בחירה חופשית. כי לפי מה שאני מבין, כולנו נמצאים בתוך הבריאה ומהווים חלק בלתי נפרד ממנה. ובאמת, הרבה פעמים כשאנחנו מסתכלים לאחור, אנחנו אולי מבזבזים את הכוחות שלנו.

הרב לייטמן: נכון, אין דבר גרוע מלהסתכל לאחור. על כך מספרת התורה בסיפור על אשת לוט. מי שמביט לאחור הופך את עצמו לנציב מלח. אל תחשוב שהיתה לך בעבר איזו בחירה או איזו אפשרות לשנות משהו. זה לגמרי פסול, זה לא נכון.

רואי לוי: אז אנחנו צריכים להסתכל לאחור על חיינו כעל מה שהבורא ייעד לנו כדי שנגיע למקום שבו אנחנו נמצאים עכשיו?

הרב לייטמן: נכון. דבר ממה שקרה עד היום לא קרה סתם. הכל היה הכרחי כדי להגיע לנקודה הנוכחית.

רואי לוי: אם כל מה שקורה הוא רצונו של הבורא, אז מתוך זה אפשר להבין שגם רצונו של הבורא הוא שאנחנו נשב עכשיו ונדבר? כי אם זה לא היה רצונו, לא היינו מגיעים לפה?

הרב לייטמן: נכון. כולנו נמצאים בתוך רצון אחד גדול שנקרא "מחשבת הבריאה" או "רצונו של הבורא". אנחנו נמצאים ממש בתוכו. למעשה כל החכמה הגדולה הזו שנקראת "חכמת הקבלה", פשוט מביאה את האדם לנקודה שבה הוא יכול להיכנס קצת פנימה ולהרגיש איך הבורא פועל עליו.

שם הוא ימצא את הנקודה המיוחדת הזאת שממנה הוא צופה על הבורא. ובכל היתר, הבורא פועל ועובד על האדם. לכן החקירה הזו נקראת "עבודת השם". כי זוהי העבודה של הבורא, לא של האדם. האדם רק צריך לגלות בשקט עד כמה הוא נמצא בתוך כוחות אדירים, גדולים, אינסופיים, בתוך זרם אינסופי, ואיך גם הוא יכול להצטרף לזה.

רואי לוי: אני מקווה שכולנו נרגיש את כל זה בקרוב.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content