Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

מעל הקונפליקטים

קונפליקטים, סכסוכים, מריבות. בכל פינה הם אורבים לנו. בזוגיות, בעבודה, במשפחה. כמה שמנסים להתגבר, כל פעם זה יותר מתיש. מדוע מתרחשים קונפליקטים בחיינו? מהי הדרך הנכונה להתייחס אליהם? כמה אפשר לוותר? האם אפשר להסתדר עם כולם?

ראשית יש להבין שקונפליקטים הם תופעה הכרחית, טבעית ביותר. כך מלמדת חכמת הקבלה שחוקרת את טבע האדם וטבע העולם. רצונו של האחד אינו דומה לרצונו של האחר, לכן בהכרח הם במסלול של התנגשות. למעשה, בין כל שני פרטים שונים הקיימים במציאות, יהיו אלה אנשים, מחשבות, אטומים, גופים, גלים - מפני שהם שניים, יש ביניהם קונפליקט מובנה כבר מלכתחילה. אמנם הרגישות שלנו אינה גבוהה מספיק, ולכן איננו מזהים את כל הקונפליקטים האלה, אבל הם בהחלט קיימים. בלעדיהם, לא היו יכולים להתקיים החיים.

ההתקשרות בין שני חלקים מנוגדים היא שמולידה חיים חדשים, כמו ולד שנולד מזכר ונקבה. מדוגמה זו ניתן להבין שייעודו של הקונפליקט, של ההתנגשות בין שני חלקים מנוגדים, היא להוביל להולדת דבר מה חדש, משותף. רוב האנשים מנסים להימנע מהקונפליקטים כדי להצליח לחיות יחד. אבל לאורך זמן זה עתיד להיכשל. גם אם נצליח לברוח עתה מקונפליקט או להשתיקו בתחבולה כלשהי, בוא יבוא הוא עלינו שנית, ובפיצוץ גדול יותר.

חכמת הקבלה מראה לנו את שורש הדברים ואת תכלית קיומם. קונפליקטים אינם דבר רע אלא מפתח מיוחד שבאמצעותו אפשר להגיע לאהבה בעוצמה אדירה. מצב של אהבה אמיתית נבנה על פני קונפליקט, על פני ניגוד ואפילו שנאה. הקונפליקטים נשארים אבל מעליהם יש לבנות קשרים טובים ונכונים. כתוצאה מהרב-שכבתיות הזו, מושגת הרגשה והבנה של המצב שבו אנו מצויים בכל עומקו.

ככל שהשנאה גדולה יותר, כך מתעצמת האהבה שבונים מעליה. עוצמת האהבה היא כעוצמת השנאה שקיימת ומחזיקה אותה. קונפליקט שמעליו הצלחנו להתעלות לאהבה מקנה לנו תוספת תענוג מהקשר בינינו. עכשיו אנחנו מבינים יותר לעומק זה את זה, מקושרים חזק יותר, מקבלים כל דבר שמנוגד לנו בהבנה ובאהבה.

בהמשך אנחנו אפילו נהנים מהשלילה שאנחנו רואים באדם שמולנו, כי היא נותנת לנו תוספת הנאה שאי אפשר למצוא בשום דרך אחרת. עוצמת הניגוד שיש בינינו הופכת להיות עוצמת הקשר והאהבה. לאמתו של דבר, בכל הנושא הזה של שנאה-אהבה יש דברים עמוקים ופנימיים מאוד. הם נותנים צבע לחיים, ברמות שאנחנו לא יכולים אפילו לדמיין. מדובר באהבה עליונה, משהו לא מהעולם הזה.

איך עושים את זה? יש שיטה שלמה לפיתוח היכולת להתקשר כך לזולת, והיא נמסרת בין המקובלים, מאבות אבותינו ועד היום. צורת ההתקשרות הזו נקראת התקשרות רוחנית, והיא מבוססת על העיקרון "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י, יב).

בלב השיטה מצויה עבודה בתוך קבוצת אנשים שבה מבוצעים תרגילי קשר מיוחדים, עם כוונה מיוחדת. על רגל אחת: כל אחד מנסה להעמיד את עצמו מול האחרים בשלוש צורות יחס. פעם הוא כקטן ביחס אליהם, פעם כגדול מהם ופעם כשווה אליהם. כאשר כולם נוהגים כך כלפי כולם, ותומכים זה בזה מתוך רצון להיות מחוברים יחד, הם מתחילים בהדרגה להרגיש שהם נעשים כמו אחד.

מתוך התרגילים האלה מתגלה הרגשה חדשה, כוח חדש, כוח של חיבור ואהבה שנקרא בקבלה "בורא". ההבדלים והקונפליקטים מוסיפים להתקיים במלוא עוצמתם אבל מעליהם נבנים קשרים טובים ונכונים, אשר מכסים בכל פעם את השנאה באהבה. וכאשר הכוח העליון הזה פועל בינינו ומחבר אותנו איש לרעהו, אנו תופסים פתאום שתכליתו של כל קונפליקט בחיינו היא אך ורק לכוון אותנו לגילוי הבורא - להרגשת השלמות והנצחיות שממלאת את הבריאה כולה.

אדם שמפתח את יכולתו להתייחס כך לזולת, מגלה שהיא מקרינה על כל תחום בחייו. על יחסו לילדיו, על הזוגיות שלו, על כל דבר ודבר שהוא עושה. הוא מוסיף לחיים שלו עומק וגובה רוחניים.

מן המקורות

"יש בכל אחד ניצוצין של אהבת הזולת. אלא שניצוץ לא היה יכול להדליק את אור האהבה... לכן הסכימו שעל ידי התחברותם יחד - אז, מכל הניצוצין ביחד תיעשה שלהבת אחת גדולה".

הרב"ש - הרב ברוך שלום אשלג

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 750-751 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס יסודות "חכמת הקבלה - חכמת החיים"</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content