Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

מעל כל חילוקי הדעות

בכל פעם שנראה שהחברה הישראלית באיזושהי תקיעות, עם יוקר המחיה, עם המצב הביטחוני, עם התדמית בעולם, צריך להבין שזה לא מצב חדש. כבר אלפיים שנה אנחנו תקועים, מחריבה אותנו שנאת חינם. איך אפשר לצאת מהלופ הזה, אם בכלל?

לפני הכול כדאי לדעת שהכול מוקרן. מה שקורה פה בארץ, מיד משתקף ברחבי העולם. כשאנחנו שונאים את עצמנו, כשאנחנו מפולגים בתוכנו, אנו מקרינים שנאה לעולם והיא חוזרת אלינו פי כמה וכמה מכולם. אומנם לאומות העולם יש בכל פעם הסברים עדכניים למה שונאים יהודים, אבל זה לא משנה מה אנשים אומרים. כולם מופעלים על ידינו, כולם מוקרנים. ככה בנויה המציאות. עם ישראל, ותיכף נראה למה, עומד כחוליה מקשרת בין הכוח הכללי שבטבע לבין כל בני האדם. אם בינינו יש אהבת אחים, זורם שפע וטוב לכולם. אם בינינו יש שנאה, ישראל קורסת מבפנים וגם העולם מתמלא ברע. ואז, קמים עלינו לכלותינו.

במקור, אין כזה דבר עם ישראל, ולכן אנחנו לא נמנים בין משפחת העמים. היה בבלי חכם בשם אברהם, שחקר את התפתחות הטבע, החברה והאדם. הוא גילה שיש כוח אחד שמחבר בין כל פרטי המציאות, כוח שתכונתו השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה. אברהם לימד איך מגלים את הכוח האחד על ידי פיתוח אהבה לזולת. אלה שבאו מכל עמי האזור ללמוד יצרו קהילה בת אלפים ורבבות, אנשי בית אברהם קוראים להם במקורות. הם היסוד לעם שלנו, כפי שמסביר הרמב"ם בספר המדע. יוצא, שעם ישראל ביסודו הוא אוסף זרים, שהתחברו זה לזה מעל כל הפערים. 

משך דורות נוסחת ההתקשרות הישראלית הייתה: "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י, יב). זה אומר שאף אחד לא הולך לבקר את האחרים ואפילו את עצמו, אלא כולם רק בונים קשרי אהבה מעל כל ההבדלים, מעל כל מה שמתחולל בפנים. כל אחד נשאר עם התכונות שלו, עם ההסתכלות שלו על החיים. 

לצורך המחשה, נגיד שיש בעם הרבה מפלגות ופלגים, שגם הם מחולקים בתוכם לאינספור גוונים. אף פעם לא נוכל להשוות בין כולם, ולכן חבל לבוא בטענות ובדרישות למישהו שישתנה. שום דבר טוב לא יצא מזה, גם אם מאוד נתעקש וכמה שלא ננסה. מה שצריך הוא לבנות גשר בינינו, שייתן הרגשה שמה שלא יהיה אנחנו רוצים להיות מחוברים, קרובים בלב, אוהבים. לקבל כל אחד את האחרים כמו שהם, כמו במשפחה אוהבת שכל ילד בה מיוחד ושונה. אז למרות האופי שלך וההרגלים שלך והדעות שלך, שרחוקים מאוד משלי, אני מראה לך שאני אוהב.

המאמצים להתקשר זה לזה מביאים לכך שהאהבה תהיה מעל הכול. ערך עליון. החשיבות היא כבר לא בי ולא בך, אלא במה שנגלה ברשת הקשר שתיווצר בינינו. פתאום נתחיל להרגיש ששורה בה כוח של חיבור, אותו כוח שמאחד את כל חלקי הבריאה. ואז נראה איך כל ההבדלים שעליהם התגברנו, כל הדחייה שהרגשנו ואפילו השנאה, היו בעצם חומרי הגלם לבניית התקשרות אינטגרלית, מיוחדת במינה. היא תתאים לאינטגרליות ולהדדיות שיש במערכת הטבע הגדולה, ולכן על ידה נתקדם לדרגת קיום עליונה. נקבל שכל אינטגרלי, וממנו תבוא ההבנה איך לסדר כל דבר ועניין בחיי החברה.

איך אפשר לעשות דבר כזה, כשכל אחד מטבעו אגואיסט? בזה בדיוק עוסקת השיטה הייחודית שאברהם גילה, כיום היא מפורטת בחכמת הקבלה. השיטה מציעה תהליך עומק חינוכי-תרבותי, כלל חברתי, שיוצר קשרי חיבור ואהבה. מהתקופות שבהן העם יישם אותה באו הגדרות כמו "כל ישראל חברים", "איש את רעהו יעזורו", "ישראל זה לזה ערבים". כשהיינו מחוברים כאיש אחד בלב אחד הייתה לנו זכות קיום בארץ, וכשהשנאה השתלטה נזרקנו לכל עבר.

כיום העולם כולו בהתפרקות, לא רק ישראל. האגו מגיע לממדי ענק, ואף אחד לא מסוגל להסתדר עם האחר. אפילו עם עצמו האדם מסוכסך. זה הורס כל מערכת יחסים, החל מחיי הפרט ועד לרמה הבינלאומית. ובעולם שנעשה מקושר יותר ויותר, עם תלות הדדית לוחצת ואגו שלא רואה ממטר, ברור לכל בר דעת שאנחנו בדרך לפיצוץ. מלחמה גרעינית, קריסה אקולוגית, משהו רע מתקרב. השיטה להצלת המין האנושי מהכחדה עצמית טמונה אצל עם ישראל, וכשנממש אותה אצלנו יתחיל לזרום מכאן כוח מרפא. העולם יתמלא ברוח חדשה, ומכל קצוות תבל יבואו ללמוד איך בונים קשר נכון בין אדם לאדם.

הכול מוקרן מכאן. עם של אקזיט אנחנו, מאז ועד עולם.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 535 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content