Left Sidebar Content

אקטואליה | משבר כלכלי | מאמרים נוספים בנושא כלכלה

משבר כלכלי: מעקלים את ביתם של האמיצים

מכירות פומביות של מקרקעין מתרחשות כיום בארצות הברית ללא הרף. החברות שעורכות אותן, מדווחות על ביקוש גדול מאוד מצד הבנקים, שמנסים להיפטר מהבתים המעוקלים שברשותם. משבר כלכלי הופך את החלום האמריקאי לסיוט
מאת: אלי וינוקור

בגרון ניחר אך משולהב שהזכיר לי את זעקותיו של מאיר איינשטיין לאחר השער השלישי של ראובן עטר ב- 2:3 המיתולוגי של ישראל על צרפת בפארק דה פראנס, פתח הכרוז את תיאור נכס המקרקעין הראשון מבין 375 הנכסים שנמכרו באותו היום במכירה הפומבית: "בית בן שבעה חדרי שינה וחמישה חדרי שירותים הממוקם ברסל, ניו ג'רסי. שוויו מוערך בכ-565,000 דולר. אך, גבירותיי ורבותיי, המכירה נפתחת ב-129,000 דולר בלבד!"

מעקלים את ביתם של האמיצים

ואז התחילה המהומה הגדולה. ארבעה גברים לבושים בטוקסידו שחור ועניבת פרפר רצים מצד לצד וצורחים כמו משוגעים את הצעות המחיר, תוך שהם מניפים את ידיהם לשמים ומסמנים באצבעותיהם על כמה עומדת ההצעה הגבוהה ביותר. מסביבם יושבים כ-1400 אנשים, מסתכלים בחשש מהול בתקווה במתרחש מסביב. בידיהם חוברות גדושות במידע על הבתים המוצעים למכירה, ובליבם תקווה אחת ויחידה - אולי, רק אולי, היום הוא יום המזל. "אני מקווה שאלוהים יעזור לי לקנות בית עבורי ועבור משפחתי", אומרת לורי ג'ניניגס, קופאית מניו יורק, "אמנם התקציב שלי עומד רק על 100,000 דולר, אבל אני אופטימית", אומרת לורי.
את היום הזה עתידה לורי עזוב בידיים ריקות, אם כי עם הבטחה לשוב גם בפעמים הבאות.

מכירות פומביות של מקרקעין מתרחשות כיום בארצות הברית ללא הרף. החברות שעורכות אותן, מדווחת על ביקוש גדול מאוד מצד הבנקים שמנסים להיפטר מהבתים המעוקלים שברשותם. "לא פעם", מעידים נציגי החברות, "אנו עורכים כמה מכירות פומביות במקביל מדי יום. לא ראינו מצב הדומה לזה כבר יותר מ-19 שנה." וזה עוד לא הסוף. "לא פעם, ולצערנו הרב", ממשיכים סוכני הנדל"ן, "אנו פוגשים בבית שכבר מכרנו, מועמד פעם נוספת למכירה".

מסתבר, שגם האנשים שקונים את הבתים המעוקלים, לא תמיד מסתדרים עם הלוואות והבית מעוקל שוב על ידי הבנקים. וכך מתאפשר לו סיבוב נוסף של ההצגה הטובה ביותר בעיר.
בנה את עצמך בעצמך, ואם צריך על חשבון אחריםמה לומר, החלום האמריקאי - שהפך לסיוט האמריקאי, (או משבר כלכלי במיטבו).

משבר כלכלי - עוברים לגור באוהל

על פי נתונים רשמיים, מאות אלפי אמריקאים נקלעים להליכי עיקול מדי חודש, והמספרים הללו רק הולכים וגדלים. עוד ועוד מפונים פונים למרכזי סיוע, אך אלו כבר עולים על גדותיהם ומתקשים לספק פתרונות יצירתיים. יתר על כן, דווח ברשתות התקשורת האמריקאיות על תופעה חדשה, אם כי עדיין קטנה בממדיה - בסקרמנטו החלו לצוץ ערי אוהלים. יונייטד סטייטס אוף אמריקה, מי היה מאמין?
ובעצם, למה לא? הרי זו הדרך שבה האמריקאים בנו את העולם שבו הם חיים.

היכל התהילה האמריקאי מוצף בסיפורים מרגשים של בני מהגרים שהגיעו לארץ החופשיים כעניים מרודים והפכו עשירים כקורח. "בנה את עצמך בעצמך, ואם צריך, אז תעשה את זה על חשבון אחרים", פמפמו באוזני האזרחים חלוצי השוק החופשי. זו הייתה האלטרנטיבה שהציע העולם המערבי הנאור למשטר הסובייטי. ומרגע שנפל הגוש הסובייטי, כבר לא היו להם מתחרים.

"הבהלה לזהב" יצאה מכלל שליטה אך גם הפכה את ארצות הברית של אמריקה לאימפריה כלכלית. עסקים קטנים וגדולים צצו כמו פטריות אחרי הגשם ואת שאריות האחדות מהמאבק באויב משותף, רמס המרדף אחרי כסף ותהילה. אני ואפסי עוד - לא עזרה לזולת ולא ערבות הדדית. הצלחת? ברכותינו, מימשת את החלום האמריקאי. נכשלת? זבשך! תשכח מהפנסיה והביטוח הלאומי. שום דבר אינו מובן מאליו בביתם של האמיצים (מי יודע, אולי גם את הבית הזה עוד מעט מעקלים...). מישהו אמר עיר אוהלים?

ובדיוק בנקודה זו, הבשילו התנאים עבור משבר כלכלי, שאותו יצרו האמריקאים במו ידיהם.

הבשילו התנאים למשבר הכלכלי

רצונם להרוויח עוד ועוד כסף קשר אותם בקשרים הדוקים עם מדינות נוספות, ונראה היה שהחיים יפים. מה זה יפים. אלא שכפי שהעיד תום פרידמן מהניו יורק טיימס - אחד מבכירי העיתונאים בעולם, האינדיווידואליזם והרדיפה אחר רווח אישי הפכו לאת החפירה, שעימו הכשירו האמריקאים עצמם את הקרקע למשבר הכלכלי הנוכחי.
למן הרגע שבו אזרחי הכדור נקשרו זה לזה בקשרים הדוקים, למן הרגע שבו העולם הפך לכפר גלובלי קטן - החלו לחול עליו חוקים אחרים. חוקים הנוגעים לקשר שחייב להתקיים בין כל מערכת אינטגראלית בעולם שבו אנו חיים.

כפי שציינו לפני מספר שנים חוקרים מענף מדעי בינתחומי המכונה "מדעי המורכבות" (complexity science), חוסנה ויציבותה של כל מערכת אינטגראלית בטבע נקבע אך ורק על ידי יחסי הגומלין בין פרטיה השונים. ראו למשל את האופן שבו מתקיימים התאים בגוף האדם - כל אחד לוקח רק את ההכרחי לקיומו ובשאר כוחותיו פועל לטובת האחרים. לעומת זאת, כאשר נוצר פער בין המצב הבריא ומתוקן לבין המצב הנוכחי - אם למשל איבר כלשהו בגוף האדם מתחיל לחשוב על עצמו בלבד - כמידת הפער, מידת המשבר שיתגלה במערכת שאותה אנו חוקרים (ע"ע גידול סרטני).

     
  אפקט הצרכן או כך נוצר משבר כלכלי
 
     
 

למיירון שולס ולרוברט מרטון היה כל מה שמדען יכול לבקש: פרס נובל לכלכלה, משרת מרצה באוניברסיטאות הגדולות והיוקרתיות ביותר בעולם, וגם תהילה שלא איחרה לבוא. אבל כל זה התגמד לעומת ההזדמנות שניתנה להם באמצע שנות ה-90 - ברוקר בעל שם בעולם הכלכלי הציע להם לממש את גאוניותם ולהרוויח הרבה מאוד כסף.

איך בדיוק?  להמשך הכתבה

 
     

באופן דומה, מרגע שבו הפכנו לכפר קטן, פג תוקפה של השיטה הקפיטליסטית שמבודדת את בני האדם זה מזה. היא אינה מתאימה לעולם הגלובלי והאינטגראלי שבו אנו חיים. אלא שהאמריקאים סרבו להאמין. סרבו להפנים וגרמו לגדילתם של עוד ועוד תאים סרטניים.

כתוצאה מכך, אם בעבר המשבר הורגש רק בתחומים בודדים, כעת הגידול הסרטני התפשט - זרועותיו הפתלתלות של משבר כלכלי חובק עולם הגיעו גם לדברים הכרחיים כמו מוצרי יסוד וקורת גג.

אז מה עושים?

ראשית, מקפיאים את תהליכי עיקול הבתים. כי אם הממשלה לא תמצא דרך להשאיר את האנשים בבתים, הכעס והזעם של הציבור עלול להוביל לאירועים אלימים. רק לשם המחשה: במדור המיוחד שהקימה לאחרונה סוכנות הידיעות סי.אן.אן בשם "ספר לנו איך אתה מתמודד עם המשבר?", האדם היחיד שטען כי עסקיו משגשגים היה נציגה של חברה המרכיבה אזעקות בבתים.

משבר כלכלי הפך אותנו כפר גלובלישנית, על הציבור האמריקאי להתחיל לגשר על הפער שבין היחסים הנוכחיים ביניהם, לבין היחסים שצריכים להיות בין הפרטים בגוף האנושי שבו אנו חיים.

וכאן, דווקא הגישה האינדיוידואלסטית שמושרשת בציבור האמריקאי יכולה לשמש כקרש קפיצה לחיים חברתיים חדשים. אותה גישה לא תאפשר לאמריקאים, לעומת עמיתיהם האירופאים, להסתפק בשינויים סוציאליים מעטים, אלא תכריח אותם לערוך חשבון נפש מקיף. חשבון נפש שבסופו יבינו שהגישה האגואיסטית מובילה אותם אל פי שוקת שבורה ונחוץ שינוי חברתי מעמיק.

בסופו של דבר, המשבר הכלכלי הנוכחי יוביל את האמריקאים להבין שנחוץ תיקון חברתי, שעליהם להפוך את התלות ההדדית ביניהם משלילית לחיובית. לפיכך, גם אם מצב הכלכלה ישתפר לפרקים, כפי שטוענים נגיד הבנק האמריקאי, העולם כבר לא יחזור לאחור. משעה שהפכנו קשורים, יום המחר, העתיד, תלוי בחיבור בין האנשים.

אז איזה משטר מצפה לנו שיממש את החיבור בין האנשים?

משטר הבא יהיה משטר שבו המדינות השונות דואגות זו לזו, וכך גם האזרחים. הכלכלה החדשה צריכה להיות מבוססת על טובתו של הכלל ולא על טובתו של הפרט. אין לנו ברירה, אלו חוקי המציאות החדשה שאליה מתעוררים כיום אזרחי העולם חדשות לבקרים.

כתבות נוספות על משבר כלכלי:


צפו בקליפ משעשע על משבר כלכלי ופתרונו

מבית היוצר של "קבלה קומדי קלאב"

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content