Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

מערכת היחסים בתוך ההנהגה

למה פוליטיקאים כל הזמן חורשים מזימות? איך אפשר לשתף פעולה גם בזמן שאנחנו לא תחת הפגזות? מה יכול לחבר בין בעלי דעות שונות?

מצד הטבע כולנו אגואיסטים, מי שמגיע לשלטון על אחת כמה וכמה. וכשהאגואיסטים הגדולים ביותר נפגשים במנגנון השלטון, מתקבלת מערכת מאוד כוחנית, מלאת שקרים, תככים ומרמה. כך קורה בכל מדינה מפותחת, ולכן ברחבי העולם הקלחת הפוליטית מתנהלת בצורה דומה: אין רגע שקט, תמיד על אש גבוהה.

כפוליטיקאים, גם אם היום שיתפנו פעולה כדי לנצח גורם אחר, מחר כבר נחתור זה תחת זה. למה? כי האגו כל הזמן מתגבר, בוער, דורש מאיתנו לעלות יותר ויותר, לדרוך על האחר כדי להרגיש שאני המנצח, אני החזק, אני המיוחד. ואפילו אם אין סיבה מוצדקת, כביכול, אני בכל זאת אכנס למאבק, לאיזשהו סכסוך חדש. אחרת אני לא מרגיש שאני חי. 

כך האגו כל הזמן מחמם אותנו. אפילו במצבים שנראה שנפסיד, בכל זאת, אנחנו הולכים למאבק. למה? כי אנחנו לא יכולים לסבול קיום בלי אקשן, הרגשת חיות, אדרנלין. 

דוגמה מתחום אחר שממחישה את הנטייה הטבעית לחיכוכים היא מה שקורה בבית בין אחים: שים אותם באותו החדר, הם לא יוכלו לשבת כל אחד בפינה שלו, רגועים, מתישהו תמצא אותם רבים.

מתי פוליטיקאים יכולים לשתף פעולה? כשיש מעליהם משהו שחזק יותר מהאינטרסים האישיים. זה יכול להיות קיום המדינה למשל, אם בא אויב חיצוני ורוצה להשמיד את כולם. במצב כזה, פתאום אנחנו לא מרגישים את השנאה שבינינו, האיום מדכא את כל הפערים ואנחנו מתגוננים יחד. אבל ברגע שהסכנה חולפת, שוב מתעורר האגו של כל אחד ואנשים חוזרים לריב.

כדי ליצור חיבור אמיתי בין גורמים מנוגדים צריך להיות לפניהם ציור של רווח שגדול יותר מהחיים עצמם. שכר אלוהי ממש, תמורת התעלות מעל האגואיזם הצר. תיכף נראה במה בדיוק מדובר, לא לפני שנענה על השאלה שמיד קופצת: ומה לגבי הדעות השונות? הרי בין הפוליטיקאים יש לא רק משחקי אגו אלא גם חילוקי דעות.

כאן צריכים כולנו לשבת וללמוד מהי מגמת ההתפתחות שנוהגת בכל מערכת הטבע, ולהתאים את מה שקורה בחברה שלנו אליה. אם נזהה מבעוד מועד לאן הכוחות האבולוציוניים דוחפים את המין האנושי, נוכל לתפוס את הגל ולגלוש יחד לחיים הכי טובים שרק אפשר.

כשחוקרים את התפתחות האדם, החברה והטבע רואים שהאבולוציה מתקדמת בחיבור בין ניגודים. כיום המגמה הזו מגיעה אל החברה האנושית. מיום ליום החיים קושרים את כולנו ברשת אחת עם תלות הדדית לוחצת. לא נוכל לשרוד את המאה ה-21 אם כל אחד ימשיך לשים רגל לשני. אנחנו מוכרחים ללמוד להתחבר, לא להזיק קודם כל ואחר כך גם להתחיל להתקרב. כמו שבריאות הגוף שלנו תלויה בשיתוף הפעולה ההרמוני בין כל איבריו, כך גם צריך להיות גם בחיי החברה. עתידנו הטוב תלוי בכך שבני אדם ישלימו זה את זה, יתפקדו כמנגנון אינטגרלי אחד.

זה לא פשוט ודאי, מנוגד לטבע האדם, אבל אם נצא יחד לתהליך עומק חינוכי-חברתי-תרבותי, נגלה שהכול אפשר. זאת תהיה העבודה החשובה ביותר של ההנהגה העתידית של כל חברה ומדינה, בסופו של דבר של האנושות כולה.

מדובר בשדרוג טבע האדם. מעבר אבולוציוני ממאבק אגואיסטי לקיום בהשלמה הדדית. האדם המשופר, אם נקרא לו כך, ירגיש שטובתו וטובת האחרים זה היינו הך. ככל שהוא יעבוד על פיתוח אהבה לזולת, הוא יגלה שדרכה נפתחת לו מציאות עליונה ממש. הוא יתחיל להתמלא בכוח עליון של השפעה טובה, נתינה ואהבה, ויגלה שהכוח הזה מנהל את התפתחות המציאות כולה.

גילוי האלוהות קוראים לזה בחכמת הקבלה, והוא מעלה את האדם לקיום בממד רוחני, שלם ונצחי. הדבר צריך לקרות כאן ועכשיו, כלומר במהלך חיינו בעולם הזה, והוא מוגדר כפסגת האבולוציה שלנו כיצורים תבוניים. זה ייתן לכל פרט רצון וכוח להשתתף בחברה בצורה נכונה, ישחרר מדאגה וחרדה, מהתקפה ומגננה. 

במצב כזה, השוני המובנה שבין אנשים יבוא לידי ביטוי בצורה מפרה. אמנם כולם יגיעו לגילוי של אותו כוח עליון ושל אותה תכנית התפתחות שהוא מלכתחילה קבע, אבל כל אחד יקלוט אותה מזווית מעט שונה. החיבור בין הלבבות יביא לכך שכל אדם יוסיף את חלקו הייחודי לבניית התמונה השלמה, ויממש את כל מה שנתן לו הטבע לטובת החברה כולה.

תארו לעצמכם מכונית מקרטעת, שכל הזמן נתקעת והנסיעה בה היא סיוט ברמה מפחידה. כך מתנהלת עתה כל מדינה, אין רגע שקט באף פרלמנט ואין אוכלוסייה שבאמת מרוצה. לעומת זאת, דמיינו איזו רולס רויס שבה נוסעים בכיף עם המשפחה, הגג פתוח, וההתקדמות אל המטרה שלכם היא הנאה צרופה. מישהו מתנגד להחלפה?

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 481 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content