Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

מפגש בין תרבויות

ולפעמים יוצא שאתם פוגשים מישהו זר באיזה חור בחו"ל, בקושי מוצאים שפה לתקשר מילולית, אבל פתאום מתהווה ביניכם תחושה של חיבור עמוק. משהו חם, חזק, קרוב. משהו שכמעט ולא חשים בארץ, בטח שלא בצורה כזו. מאיפה נוחת הרגש הזה? לאן הוא מכוון? על מפגש בין תרבויות, ועל התקשרויות עוצמתיות.

לאורך ההיסטוריה לא היה לאדם מן היישוב איזה דחף גדול להכיר תרבויות אחרות. אנשים חיו במקום שבו נולדו, ואפילו לא העלו בדעתם לצאת מהגבולות. אבל בדורות האחרונים התחלנו להרגיש שאנחנו נעשים מקושרים, נמצאים ברשת אחת. 

כתוצאה מכך התעורר דחף פנימי לבקר אצל עמים אחרים, לראות אילו מאפיינים ייחודיים יש להם. להתקשר, כולם לכולם, לראות עולם. להכיר כל טעם וכל ריח בכפר הגלובלי הקטן, כמו שמכירים את השכנים.

כדי להכיר את התרבות העממית של אומה מסוימת, כדאי להסתובב בשווקים, בכפרים הקטנים, במסעדות או בבתי קפה של מקומיים. לא באתרי התיירות. ואם לא ממהרים לשום מקום, ויש אפשרות להישאר פשוט איפה שטוב, אנחנו יכולים למצוא את עצמנו בתוך חיבורים מדהימים. 

ללא מחיצות, ללא חשבונות, ללא תנאים חיצוניים מגבילים או מחויבויות קודמות. בלי הרבה מילים שאלה שמולנו מבינים, אבל עם מגע ישיר בין לבבות פתוחים. ככל שהשוני גדול, ובכל זאת נצליח למצוא קשר, כך הרגשות יהיו יותר ויותר עמוקים. 

והרושם הזה יכול ללוות אותנו משך שנים. אולי נשכח חלק מהמקומות היפים שראינו בכל אותם טיולים, אבל האנשים שאליהם התחברנו יישארו בליבנו כל החיים.

וכשחושבים על זה, עולה שאלה. איך קורה שעם האנשים שחיים לידינו ביומיום הולך קשה, ועם אנשים מתרבויות שונות לגמרי יכול להיווצר משהו יפה?

לעניין הזה יש שורש רוחני גבוה מאוד. ביסוד הבריאה, כולנו שייכים למערכת אחת, שלמה ונצחית. מהמצב הזה באנו, ואל המצב הזה נחזור בשיא התפתחותנו, מתוך הכרה, בחירה ומודעות.

התקשרות בין אנשים, מעל כל מיני פערים, מעוררת עלינו הארה מסוימת מאותו מצב עליון. פולטת מין חום, מין כוח מיוחד שנותן לנו את ההתרשמות החזקה ביותר שיכולה להיות.

במהלך האבולוציה התפתח הדומם, אחריו הצומח, החי והאדם. מכאן והלאה ההתפתחות תהיה בכיוון של התקשרות למשפחה אחת. אנשים יהיו צמאים לחום שמורגש בחיבורים נכונים יותר מכל דבר בחיים, כמו תינוק שיונק משדי אימו כדי לקבל כוח חיות.

בהדרגה, אנחנו נרגיש שהחום הזה מושך אותנו לרמה גבוהה יותר של קיום. היציאה מעצמנו לצורך חיבור עם הזולת תביא לכך שהרוח שבנו והרוח שבו יתחברו, ויעלו את שנינו כאחד להרגשת מציאות עליונה, עולם חדש ממש.

והאמת היא שלא צריך לנסוע בשביל זה עד קצה הגלובוס. אם נלמד להתעלות מעל המחיצות שבינינו לבין אלה שנמצאים לידינו קרוב, אלה שקשה לנו איתם מדי יום ויום, אלה שהיחסים שלנו איתם עמוסים בחשבונות אגואיסטיים - או אז נרגיש עוצמה של חיבור גדולה פי כמה וכמה מזו שאפשר לחוות עם אנשים זרים בחו"ל.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 389 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content