Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות | מדע ותפיסת המציאות - כתבות נוספות

מציאות וירטואלית

משקפי תלת ממד ומציאות וירטואלית אנחנו כבר מכירים, אבל הדבר הבא הוא מציאות רבודה. בשנים האחרונות, ענקיות הטכנולוגיה משקיעות מיליארדים בפיתוח היכולת לשלב בתוך מציאות חיינו הולוגרמות שונות, שיוסיפו לנו אפשרויות רבות במגוון תחומים. החל מהתחום הרפואי, דרך התחום הביטחוני וההנדסי, ועד למסעי קניות משודרגים ברשת, בקניונים ובמרכולים. הולוגרמות וירטואליות ילוו אותנו בכל מקום, ויספקו לנו מידע נרחב על כל מיני דברים. זה יכול להיות נהדר, אם נשכיל להשתמש בטכנולוגיה הזו בתבונה, אך באותה העת זה יכול גם להיות פתחו של בית הקברות שלנו, כיצורים חושבים ומתפתחים.

כשבוחנים את זה רואים, שמאז ומעולם חיפשה האנושות דרכים יצירתיות לעשות את החיים האפרוריים יפים קצת יותר. משמחים יותר. לצורך כך התפתחו אמונות ודתות, תרבות ואמנות, מדע וחינוך, פילוסופיה ופסיכולוגיה. מה לא. הכול במטרה להכניס קצת צבע לשגרת החיים, לעשות אותם פחות קשים. המציאות המדומה מתלבשת בדיוק על הצורך הטבעי הזה, ומאפשרת לאדם לחוות כל מיני חוויות גם מבלי לצאת מהחדר שלו. אתה יכול להרגיש שאתה מטייל בכל קצוות תבל, משחק כדורגל עם כוכבים, מנגן ושר עם מוזיקאים דגולים. כל מה שתרצה, אפשרי, במציאות המדומה. מה רע בזה, ישאלו השואלים, העיקר שיהיה סבבה. נכון? אז בואו ניקח את הבירור הזה עד לקצה.

נאמר שהיה אפשר לקחת כדור שינה ולישון כל החיים, תוך כדי חלומות מדהימים ומרגשים. הייתם קונים? לשם מה לשאת על שכמנו את העול הכבד של החיים האלה, אם יש אלטרנטיבה קלה ומענגת? אז לחלום את החיים אי אפשר, בינתיים, אבל אוטוטו נפתחת הזדמנות להשתעשע במציאות תלת-ממד מדומה עד לגיל זקנה. לשכוח מהכול עד שניפטר מהעולם בשיבה טובה בלוויית הולוגרמה תומכת, ושלום על ישראל. מה אתם חושבים? הייתם קונים?

לפני חתימה על טפסי ההרשמה לטריפ החיים המדומים, חכו רגע. למה? כי מעבר לשימושים המועילים, ייכנסו אל תוך חיינו גורמים אינטרסנטיים שונים שישטפו לנו את המוח, יתכנתו לנו את המציאות כרצונם, יגרמו לנו לחשוב באופן מסוים, וכן הלאה. זה קורה גם היום כמובן, אבל פלאי הטכנולוגיה הוירטואלית יעצימו זאת עשרת מונים. אבל מעבר לכך, טשטוש הגבולות בין המציאות האמיתית לבין זו המדומה יביא עמו איום נוסף, משמעותי הרבה יותר. מדובר בחשש לניתוק מהמציאות, עד כדי איבוד היכולת להתפתח כבני אדם ולגלות לשם מה אנחנו בכלל חיים. האם יכול להיות שנגיע למצב כזה?

בסופו של דבר, זה לא ילך. אולי הטרנד יתפוס לכמה שנים, אבל אחר כך, כמו כל דבר אחר שפיתחנו, גם זה יתברר כחסר תכלית. אפילו ייכנסו אל חיינו הולוגרמות ועצמים מדומים, בסופו של דבר השפעתם עלינו תהיה קטנה, ואנו נרגיש צורך פנימי להתקדם מהם הלאה בכיוון ההתפתחות הנכון. למה? כי הטבע, שבתוכו אנו מתקיימים כמין אנושי, דוחף אותנו הלאה.

העתיד נמצא בפיתוח הפנימיות שלנו, פיתוח יכולת התפיסה שלנו עד לכדי הכרה והבנה של כל הממדים שנמצאים בבריאה, ולא רק של התלת-ממדיות הקטנה של העולם שבו אנו מתקיימים עתה. בכך נגיע לדרגה הגבוהה ביותר במציאות, נגלה את הכוחות העליונים שפועלים בטבע ונקבל את היכולת לנהל אותם. גדולי האומה זכו לכך בדורות הקודמים, אברהם אבינו, משה רבנו, וכל המקובלים הגדולים שבאו אחריהם לאורך ההיסטוריה. כיום גם אנחנו מוזמנים לגלות את מה שהיא גילו. הם מלמדים אותנו שהמפתח להרחבת גבולות התפיסה טמון ביחס שלנו לעצמנו ולמציאות הסובבת אותנו. ביחס שלנו לאנשים האחרים.

הדרגה הגבוהה ביותר בתפיסת המציאות היא דרגה של קשר מושלם בין כל פרטי הבריאה. העובדה שהעולם שלנו נעשה מקושר יותר ויותר גם היא מכריחה אותנו להתקדם למצב של חיבור נכון בין בני אדם ובין מדינות. בלי זה, שום דבר לא יעבוד לנו טוב. אנחנו נראה כיצד בקשרים של חיבור ואהבה בינינו, מתגלים בפנינו מרחבים חדשים, עולמות עליונים, מלאי שמחה וריגושים. אנחנו נלמד לשחק את משחק החיים - נלמד להתקשר בטוב לאחרים. יתברר לנו עד כמה כל אחד הוא מיוחד, ולכל אדם יש תפקיד. רק אז נבין לשם מה אנחנו בכלל חיים, ונראה שקודם היינו כחולמים.

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 786 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content