Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

מקומו של האדם בטבע

אנחנו מעל הטבע? שולטים בו? חלק ממנו? נשלטים על ידו? בירור מקומנו במערכת הטבע הגדולה, יחשוף נקודת פריצה לדרגה האבולוציונית הבאה.

מצד אחד, הגוף שלנו אינו שונה מגופם של יצורים אחרים. בחיות מטפלים וטרינרים, באנשים מטפלים רופאים, אבל המערכות דומות. אנחנו מולידים צאצאים, מטפלים בהם, כמו בעלי חיים אחרים. התחום שבו מתחיל להיות אדם זה ברמת המחשבה, ההשכלה, בכוח השכל שמתפתח מדור לדור ומביא להתפתחות הרגש. איפה אני נמצא? מי אני? מה אני? 

כחברה אנושית בנינו מערכות ואמצעים למסירת חכמה, מדע, טכנולוגיה, גישה ותפיסה לדור הבא, ומבחינה זו אנחנו היצורים הכי לומדים ומתוחכמים בטבע. עוד הבדל מהותי בינינו לבין בעלי חיים הוא שהם מנוהלים לחלוטין, ולא מתעוררות בהם תהיות לגבי פקודות ההפעלה שהטבע שותל בהם. מאיפה באות הפקודות, לשם מה, וכן הלאה. רק באדם יכולה להתעורר כזו שאלה.

בנוסף, לאדם יש דחף לצאת מהמקום שבו הוא נמצא, להתפתח, לכבוש עוד ועוד שטחים שבהם ירגיש את עצמו שולט, מבין, מרגיש, מנהל הכול בעוצמה. בשונה מבעלי חיים שנלחמים אינסטינקטיבית לבירור מקומם בהיררכיה הטבעית, אצל בני האדם המאבקים הם בעיקר מלחמות אגו. לחיות אין בושה, נקמה, כבוד, אין ענייני צדק, יושר ואמת. אין גאווה, שעבורה האדם מוכן אפילו למות.

במבט כולל, האדם נראה כשולט על הדומם, הצומח והחי, עושה בהם ככל העולה על רוחו. הבעיה מתחילה בזה שאין הוא מסוגל לשלוט על מה שלמעלה ממנו. על הגורל שלו עצמו. אף אחד לא יודע מה יביא הרגע הבא, מה צופן לו עתידו, לא ברמת הפרט ולא ברמת החברה. זה לא מטריד אותנו ביומיום, אבל כשחושבים על זה לעומק, זוהי תמצית הטרגדיה האנושית. 

אילו ידענו בבירור כיצד להתייחס נכון לעתיד, יכולנו להימנע מכל הטעויות והנזקים שאנחנו עושים כלפי אנשים אחרים וכלפי הטבע כולו. ידיעה כזו הייתה מעלה אותנו לדרגה הבאה בהתפתחותנו כיצורים תבוניים. ובינתיים, ככל שאנחנו מתקדמים במדע ובטכנולוגיה, כך מודגשת חוסר ההבנה שלנו במהות הגדולה של החיים. אותן שאלות בסיסיות שמתעוררות בנו כבר כילדים, לא מצליחות לקבל תשובה משך כל החיים. לשם מה אנחנו בכלל קיימים? 

אז תתפתח הרפואה ואולי נחיה עד גיל מאתיים, בכל זאת, בפיצוח סוד החיים אנחנו עדיין תקועים. וההכרה במוגבלות הזו משפילה את האדם. מוחקת את כל היתרונות שיש לו ביחס לבעלי החיים. בנינו עולם נוח ומפנק, אבל אנחנו עצמנו עצובים, עצבניים, מדוכאים. הדור הצעיר עוד לא נכנס למרוץ, וכבר עייף מהחיים. אין בשביל מה לחיות. מה הטעם ללמוד, לעבוד קשה, להקים משפחה, להביא ילדים, שגם הם יחיו על תרופות הרגעה או סמים?

יוצא שכל ההתפתחות שעברנו מאז יציאתנו מעולם החי, מביאה אותנו היום למקום אומלל מאוד. אנחנו מרגישים מושפלים יותר מהדומם, הצומח והחי, נמצאים מתחת לכולם.

מה מכאן? ובכן, אם מאז ועד עולם פעלו עלינו כוחות אבולוציוניים, אולי יש בטבע איזו תוכנה כוללת שמנהלת את פעולתם? מעניין לראות שאסטרונומים החוקרים את גרמי השמיים וכן אסטרונאוטים שיוצאים לחלל, מספרים על הרגשה שהיקום הוא בסך הכול מחשבה. מחשבה אחת גדולה שבתוכה אנחנו מתקיימים. מין מחשב-על שמאזן את כוחות הטבע, מפתח את הדומם, הצומח והחי, וגם אותנו. אם נצליח לחדור לתוך תוכנת ההפעלה שלו, כנראה שזה ייתן לנו את אותה ראייה של העתיד.

איך חודרים? כאן יש שיטה שלמה שמבוססת על חוק השתוות הצורה, החוק העיקרי שפועל בכל דבר שאנחנו מרגישים, מזהים, מבינים. חוק זה אומר שכדי לקלוט תופעה מסוימת, עליך לבנות בתוכך צורה דומה. כך למשל בקליטת גלי רדיו, המקלט צריך לחולל בתוכו תדר דומה לזה שיש באוויר, אחרת לא נשמע.

הטבע, שאל תוכנת ההפעלה שלו אנחנו רוצים לחדור, כולו מקושר, אינטגרלי. אין בו חלוקה לדומם, צומח, חי ואדם, הכול מנגנון אחד. כדי לחדור לתוכנת הניהול שלו, אני צריך להפוך גם כן לאינטגרלי. לפתח חוש אינטגרלי שבו ארגיש שכל העולם, כל הטבע, כל בני האדם, כולם בשבילי כמערכת אחת ואין הבדל ביני לבינם. ככל שאני והעולם נהפוך להיות כמו אחד, אתחיל לגלות ממד גבוה יותר מזה שאני חש עתה, ממד שבו נמצאת תוכנת הניהול הכללית.

איך מגיעים לזה בפועל? על ידי לימוד החוקים שבמערכת ההפעלה ותרגול שלהם במסגרת קבוצתית קטנה. בגדול, האדם לומד לצאת מהטבע האגואיסטי שלו כלפי האחרים, לפתח חוש אינטגרלי שבו יוכל להרגיש את הזולת כמו את עצמו, לדאוג לטובתו, לאהוב אותו. בהדרגה, הוא מתפתח לרמה של גילוי מערכת ההפעלה, הזדהות איתה, השתתפות בניהולה. זורמים דרכו כוחות טובים לכל הסביבה, והוא נכלל בשלמות ובנצחיות שבבריאה. זו המשמעות הנפלאה שגלומה בביטוי "נזר הבריאה", ואליה דוחפת אותנו האבולוציה. 

שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 305 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content