Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

מרקס, אנחנו והילדים

קרל מרקס חזה שאחרי ההתפתחות החומרית תבוא התפתחות חברתית, אבל אנשים עיוותו את דבריו ויצרו מהם מוטציה אלימה שלבסוף נכשלה. מתי יגיע הפרק הבא בסדרה? על הבירורים שצריך לעבור בדרך לחיים בחיבור ובהשלמה.

בשונה מהדומם, הצומח והחי, בני אדם כל הזמן מתפתחים. לפי המטריאליזם הדיאלקטי יש מספר שלבים עיקריים בהתפתחות האנושות: עבדות, פיאודליזם, קפיטליזם, ואחריהם יבואו סוציאליזם וקומוניזם. 

תשכחו רגע ממה שהיה אצל הבולשביקים, כי לגמרי לא לזה הכוונה. מבחינת התפתחות הכרתית עד היום טרם מיצינו את שלב ההתפתחות הקפיטליסטית, כך שנכון יותר להתייחס לשלבים של סוציאליזם וקומוניזם כמשהו שטרם ראינו בעולם.

קומוניזם יהיה שלב התפתחותי שבו האנושות תתחבר לצורת משפחה. זאת, למרות כל ההבדלים המובנים שיש וימשיכו להיות בין אדם לאדם, בין אומה לאומה. חיבור כזה ייווצר אחרי שנגיע להכרה שחוק ההתפתחות שבטבע מחייב אותנו להתקשר זה לזה בהדדיות ואינטגרציה מלאה, כמו שכל הפרטים בטבע משלימים יחד את מארג החיים הנפלא. זוהי המדרגה האבולוציונית הבאה, וכשנחולל מהפכה תפיסתית כזו ביחסים שבין בני האדם, ישתפר גם מצב הסביבה.

מרקס, אם נחזור אליו, הבין שאחרי המהפכה התעשייתית חייבת לבוא מהפכה חברתית. מהפכה בתפיסת היחס שבין האדם לזולת, בין הפרט לחברה. מתי? אחרי שיהיה ברור שהתפיסה הקפיטליסטית-אגואיסטית לעולם לא תוכל לספק את הסחורה, להביא אותנו אל המנוחה והנחלה. 

למה? כי כל עוד יש בחברה האנושית חוסר שוויון, עבדים ואדונים בכל מיני גוונים וצורות, תמיד יהיו בעיות, התנגשויות, מריבות. מהפכות פנימיות וחיצוניות, מלחמות בין אנשים ובין מדינות. תמיד יהיו כאלה שלא מרוצים מהמצב הקיים, ויעשו הכול כדי להרוס אותו. במציאות של תחרות דורסנית אין רוגע לאף אחד, גם לא לאלה שיושבים גבוה.

מעבר לכך, ככל שהתעשייה התפתחה התחילו להבין שתהיה לנו בעיה עם משאבי הטבע. הרצון האגואיסטי של כל אחד להתעשר עוד ועוד, לזכות ביותר הערכה וכבוד, יביא לכך שתתפתח תעשייה מופרזת, שיווק בדחיפה, תרבות צריכה, וכדור הארץ יגיע לסף קריסה. 

ובעצם, למה אנחנו צריכים את זה? הרי בזכות הקדמה הטכנולוגית, אם רק היינו רוצים לספק לכל אדם בעולם את צרכי הקיום, יכולנו לעשות זאת בקלות רבה. עם כל המשאבים שהולכים היום לצרכי ביטחון, חימוש, הגנה וכיוצא בזה, היינו יכולים לבנות גן עדן על פני האדמה. 

במקום זאת, אנחנו נאלצים לחיות בחשש מתמיד מפני התפרצות של מלחמת עולם גרעינית או קריסה אקולוגית.

ובאשר לשאיפה הטבעית של האדם למעמד מכובד, צורת המימוש שלה היא פועל יוצא של סולם הערכים המקובל. אם התרבות שלנו הייתה מעריכה יותר מכול את מי שתורם מכל הלב לחברה, את מי שמשתדל לייצר הדדיות, חיבורים טובים ואהבת אחים בין כולם, הרי אז התחרות הייתה משתנה מיסודה. 

הדרך לשם לא פשוטה, דורשת בירור עמוק, ובעיקר הבנה שאין ברירה. גלגלי האבולוציה לא שואלים אותנו איך תיראה האנושות במתכונתה המשודרגת, הבאה. התמונה האינטגרלית קיימת, כולנו משפחה, השאלה היחידה היא כמה מכות נצטרך לספוג עד שנחליט להתקדם אליה מתוך הכרה.

תהיה זו מהפכה אידיאולוגית, תרבותית, חינוכית. מהפכה תפיסתית. לא יהיו בה כוחניות או ניסיונות אלימים לשנות את סדרי המשטר, הכלכלה והחברה. לא תהיה בה כפייה על הציבור, כפי שעשו הבולשביקים שהביאו עשרות מיליונים לחרפת רעב כדי לאנוס אותם לקבל את תפיסתם המעוותת. מה שכן יהיה זה מאמץ משותף של כולנו כאחד לרכוש טבע חדש. להתעלות מעל הטבע האגואיסטי הצר ולהפוך את עצמנו לאדם משופר, אדם שמרגיש מחובר, אדם שמחפש איך להיטיב לזולת כמו לילדיו. 

מאיפה ניקח כוח לשנות את היוצרות הפנימיים שבנו? כוח מיוחד שכזה טמון במערכת הטבע, ויש שיטה שלמה איך להביא אותו אל חיינו. וכשהוא ימלא את רשת הקשר שבינינו באהבה, נרגיש פריצה לדרגת תפיסה חדשה. מציאות עליונה, נצחית ושלמה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 331 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content