Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

משנאת ישראל לאהבת עולם

אנטישמיות באירופה ובארה"ב? שיבואו לכאן. זאת התגובה הישראלית השכיחה. יהודי התפוצות, מצידם, בסוג של הכחשה. לי זה לא יקרה, חושבים כולם. ומכל עבר שתיקה. בקושי מדברים על זה ששנאת היהודים שוב עולה. מה כתוב בקבלה, זה הגורל שלנו, או שיש סיכוי שפעם תימצא תרופה?

מי שנולד בארץ לא מסוגל להבין מה זה להרגיש סוג ב'. ששונאים אותך ולא מקבלים אותך רק בגלל שאתה יהודי.

להבדיל משנאה שנובעת מסיבה מסוימת, כמו למשל מאבק בין עמים על שטח אדמה, שנאה שיכולה לעבור מהעולם ברגע שתיעלם אותה סיבה, השנאה של אומות העולם ליהודים היא נצחית. כל אומה ואומה, מי יותר ומי פחות, בסגנון שלה, שונאת את עם ישראל. יש תקופות שונות, צורות שונות, אבל בגדול שנאת יהודים זו תופעה טבעית שמושרשת בכל אדם. אפשר לטפח את גרעין השנאה, לתת לו הזנה מתאימה, ולהצמיח מכל אחד אנטישמי ברמה הכי גבוהה.

מה שקורה היום ברחבי העולם זו הכשרת הקרקע לשנאת יהודים. החוגים האנטישמיים מובילים תהליך שבו הם ממלאים את ראשם של אנשים במחשבה שכל הצרות שבעולם באות מהיהודים. 'הם המושכים בחוטים, הם מאחורי כל דבר רע שקורה לנו!'.

תהליכים דומים התרחשו באירופה של שנות השלושים. גם אז יהודים היו בטוחים שזו תקופה קשה, אך בסופו של דבר יהיה בסדר. בימים שעוד הייתה אפשרות לצאת מגרמניה, רבים העדיפו להישאר. בהמשך, כשהקטסטרופה החלה להתברר, כבר היה מאוחר מדי לברוח מהתופת. אף מדינה לא הסכימה לקבל יהודים, בתירוצים כאלה ואחרים.

מה שרואים היום באירופה יכול להידרדר מהר מאוד. כבר עכשיו, יהודים מקפידים לבדוק לפני שהם הולכים לאיזה מקום, שלא ייקלעו לסיטואציה של סכנת חיים בגלל יהדותם. יומיום מתרחשות התקפות אלימות על יהודים, גם בין כותלי הקמפוסים. ואם היה נוח לחשוב שהשנאה באה בגלל המדיניות הישראלית, אז כעת מתרבים הקולות שקוראים ישירות להשמדת יהודים באשר הם.

כדי להימנע מאסונות, חובה שנבין אחת ולתמיד מהם שורשי השנאה, וכיצד נוכל להעביר אותה מהעולם. חכמת הקבלה מסבירה זאת בהרחבה, ננסה להביא את תמצית העניין.

במקור שלנו, אנחנו בכלל לא עם. נוצרנו מאוסף אנשים זרים, בני כל מיני עמים שחיו באזור מסופוטמיה. אותם אנשים התקבצו סביב האידיאל הרוחני של אברהם הבבלי, ומהם התהווה בהמשך עם ישראל. כך מסביר הרמב"ם בספר המדע. אברהם לימד את כל מי שרק הסכים להקשיב איך אפשר להתחבר זה לזה באהבה מעל כל ההבדלים, ובכך להתאים את היחסים בין אנשים לאחדות הטבע. בדרך זו, האדם נעשה דומה לכוח הכללי שבטבע, ומתוך כך מגלה אותו. מתאחד עימו. עולה לדרגת קיום כמו שלו, שלמה ונצחית.

מאותם ימים, זכות הקיום של עם ישראל הייתה תלויה באיחוד הלבבות. ככל שהיינו מחוברים איש לרעהו, שרה בינינו כוח עליון ממש. כוח של השפעה טובה, אהבה ונתינה טהורה. כוח החיים והבריאה. כל אדם מאומות העולם שהתעורר בו רצון דומה לגלות את המשמעות הגדולה של החיים, היה מוזמן להצטרף לאומה המיוחדת שיצרנו. אומה שהיא בעצם רעיון, אידיאה, דרך ומטרה גבוהה.

בהמשך התפתחותנו עברנו התרסקות. קשר אהבה שעמד ביסוד העם נחרב, ושנאת חינם השתלטה. כתוצאה מהחורבן הפנימי, באה עלינו שנאה גם מן החוץ. חכמת הקבלה מלמדת שלפי מבנה המציאות, היחסים שבתוך עם ישראל הם שמגדירים מה יהיה היחס של האומות אלינו, ומה בכלל יקרה בעולם. "אין פורענות באה לעולם אלא בשביל ישראל", נאמר על כך במקורות, אבל יש למטבע גם צד שני כמובן.

הכוח לסלק את האנטישמיות, לעקור את השנאה מלב העולם, נמצא בידיים שלנו. בלבד. אם נלמד להתארגן שוב כאיש אחד בלב אחד, לכסות על כל הפערים בינינו באהבה, להראות דוגמה של התעלות מעל האגואיזם הצר לחיים בחיבור ובהשלמה - או אז האנושות תראה בנו את התרופה לבעיות הגדולות שמאיימות על עתידה. השיטה המעשית לבניית חברה כזו מפורטת בחכמת הקבלה, אותה שיטה שגילה אברהם.

החיבור בתוך עם ישראל ישפיע על העולם בצורה מדהימה, שעתה אנחנו לא מסוגלים לתארה. גם היום כל העיניים נשואות לכאן, בוחנים אותנו בזכוכית מגדלת על כל דבר ועניין. האנושות מרגישה, מי בהכרה ובמי בתת-הכרה, שהיא תלויה במה שיוצא מאיתנו, לטוב ולרע. אור לגויים זו לא סיסמה ולא מקור לגאווה, אלא הגדרת משימה אבולוציונית שהטבע קבע. בשיא התפתחותו המין האנושי חייב להיות כאגודה אחת, ולכן העולם נעשה מקושר כל כך עם תלות הדדית ברמה כה גבוהה.

תכל'ס, נתקדם למימוש הפונקציה הישראלית בגוף האוניברסלי, נייצר את כוח החיבור שחסר לכולם, ונראה איך השנאה התהומית מתחלפת באהבת עולם.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 464 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content