Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

מתי כבר יהיה פה טוב?

בימים שבהם מתגברות הצרות מבית ומחוץ, נשאלת השאלה האם מתישהו נגיע אל המנוחה והנחלה? פעם חשבנו תהיה לנו מדינה נשתחרר מדאגה, היום ברור שאין פה רגע בלי בלאגן וחרדה. אז מה יהיה, תגידו, מה?!

דור אחר דור אנחנו שומעים את הסיסמה "ואהבת לרעך". שומעים, מסכימים שזה יפה, שוכחים אחרי דקה. לא קושרים בין היחס שאנחנו נותנים לאחרים, לבין מגוון הבעיות שיש במדינה. יש לנו הנהגה לא טובה, שחיתות גדולה, עלייה ביוקר המחיה. שלא לדבר על מצב ביטחוני מעורער ותדמית גרועה. גם אם זה נכון, אף אחת מהבעיות הללו לא תוכל להיפטר בצורה ישירה, אלא רק כתוצאה מטיפול בשורשי המחלה.

מאז החורבן לפני אלפיים שנה, שנאת חינם הורסת אותנו כל דקה. יש לנו את האגו הכי גדול בעולם, מה שמביא אותנו להישגים גדולים אבל גם לחיכוכים בלתי פוסקים. הפירוד בינינו הוא כמו סרטן שאוכל את העם מבפנים ומעמיד אותנו בצורה שמנוגדת למגמת ההתפתחות הכללית.

במה מדובר? על פי חכמת הקבלה שחוקרת את התפתחות האדם, החברה והטבע, המין האנושי נמצא בפני עלייה לדרגה אבולוציונית חדשה. כמו שבכל רמות הטבע חיבור בין ניגודים הביא להתפתחות החיים, כך אמור לקרות גם בינינו, האנשים. למה? כי לא תהיה שום אפשרות אחרת לשרוד את המאה ה-21. העולם ייעשה מקושר יותר ויותר, עד שנרגיש שכולנו באותה סירה. תלות הדדית ברמה כזו תחייב התחשבות בכל מה שסביבך.

צוות המחקר והפיתוח של ההתקשרות החדשה זה אנחנו הישראלים, בגלל שבשורשים שלנו טמונה יכולת ייחודית להתחבר זה לזה באהבה מעל כל ההבדלים. אם נלמד את השיטה לחיבור בין שונים שגילה אברהם בימי בבל העתיקה, שיטה שמפורטת כיום בחכמת הקבלה, נוכל להביא אל חיינו את הכוח האחד שבכל מערכת הטבע, כוח שתכונתו השפעה טובה, אהבה ונתינה.

אז מה עושים? מתחילים בהפנמה שהכלל "ואהבת לרעך כמוך" איננו המלצה מוסרית, אלא קוד ההתקשרות העתידית. בטוב או ברע, נהיה מוכרחים להתקדם למימושו המלא, ולסחוף אחרינו את כל העולם. 

מתוך הבנה שהעתיד הטוב תלוי בחיבור בינינו, אנחנו צריכים לצאת למהפכת יחסים. לפתח רגישות האחד לשני, ולהתחיל לראות איך דווקא כך ייפתרו כל הבעיות שלנו. אנחנו נגלה שזוהי גם הדרך לנטרל לחלוטין את השונאים שלנו. 

מה הקשר? אם נהיה מחוברים נכון, אף אחד לא ירצה להרע לנו. כך מסבירים המקובלים גדולי האומה, שגילו איך המערכת האנושית בנויה. "אין פורענות באה לעולם אלא בשביל ישראל", הם חזרו והדגישו, והמשמעות היא שכל רע שמתגלה בעולם, נובע ביסודו מזה שאנחנו לא מחוברים איש לרעהו. 

כלומר, כאשר איננו בונים בין הלבבות שלנו מקום לגילוי כוח האהבה והנתינה, בהכרח מתפשטים בעולם כוחות פירוד ושנאה. ובכל פעם שאנחנו מתים להרוג זה את זה מרוב עצבים, עצם המחשבה הזו מקרינה לשכנים שלנו רצון להרוג אותנו בפועל, במעשים. כשרואים כמה טילים מכוונים נגדנו ואיך דעת העולם נעשית אנטי-ישראלית משנה לשנה, ברור שאין מה לנוח על זרי דפנה או לזלזל באיום של שואה נוספת, חס ושלום.

נכון, הבנה של מפת הכוחות הרוחניים שמה על כתפינו אחריות אדירה, אבל גם מאפשרת לנו להפוך את התמונה. אנחנו שולטים במה שיהיה במוחם ובליבם של האחרים, כמו מתכנתים אותם, לטוב או לרע. 

אם נלמד להתחבר כאיש אחד בלב אחד, העולם יתמלא ברוח חדשה, של הדדיות, של חום ושל תמיכה. יהיה מורגש בחוש שהטוב הזה נובע מישראל, וכולם ירצו להתקרב אלינו, להתחבר. 

ולכן, אנחנו פשוט חייבים לשנות מגמה. נתחיל מחיוך ומילה טובה לכל מי שבסביבה, לשכנים, לעמיתים בעבודה, בכבישים, ברשתות החברתיות, בכלי התקשורת, מעל כל במה. באופן מלאכותי ממש, אפילו למי שדעתו שונה. אין ברירה: החיים שלנו תלויים באיכות היחסים שביני לבינך, ודוגמאות של יחס טוב הן צו השעה.

בלב של העם שלנו טמונה אהבה. נעורר אותה לחיים, העולם יהפוך למקום נפלא. אור לגויים זה לא סמל סטטוס, אלא הגדרת משימה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 638 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content