Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

מתי תתרחש המהפכה הבאה?

עידן השפע, אבל לך תמצא מישהו מאושר. סכנה אקולוגית, אבל מתנהגים כאילו אין מחר. טכנולוגיה מתקדמת שהייתה יכולה לספק את צרכי הקיום של כל בני האדם, אבל נראה שהכיוון הוא יותר לעבר מלחמת עולם. מה נסגר?! על האופי המיוחד שיהיה למהפכה הבאה.

בחינת הניסיון ההיסטורי מראה, שחיים אידיאליים ייתכנו רק בתנאי שכולם יהיו מרוצים. שכולם ירגישו שווים. כל עוד יהיה אי שוויון, יישאר מקום לבעיות, למלחמות, למהפכות אלימות. 

בראייה מערכתית רחבה, החברה הטובה ביותר תהיה כזו שבה תמיד נרגיש בבית, בחיק המשפחה. עם דאגה הדדית, רצון להיטיב, תמיכה ואהבה. מה מפריע לנו לבנות אותה? בסופו של דבר, טבע האדם.

מצד הטבע האדם אגואיסט, רוצה תמיד להיות מעל האחרים, מנצל אותם לטובתו, מחפש לשלוט, לגרום לכולם לרקוד לפי החליל שלו. את הישגיו הוא מודד ביחס לסביבה, ואם מישהו מצליח יותר ממנו זה מבאס אותו נורא. לא נותן לו מנוחה. 

את הדחף הפנימי הזה אי אפשר לעקור, זה הטבע שלנו, זה מעלינו. וגם במשטרים שניסו לדכא את האגו בכוח, כמו למשל בקומוניזם הרוסי, ראינו שאף אחד לא היה מרוצה. מתישהו, הציבור קם ומחפש דרך להרוס משטר כזה.

האם אפשר להשתמש בשאיפה להיות יותר מהאחרים, בצורה שתהיה טובה לכולם? כן, אם נהפוך מהיסוד את אופייה של התחרות בין בני אדם, מתחרות אגואיסטית הרסנית לתחרות שתיטיב עם כלל החברה.

אם הייתי בתחרות עם כל הסובבים אותי על כמה כל אחד נותן מאמץ לתרום לחברה, הרי אז הייתי מממש את השאיפה הטבעית להיות בולט ומכובד, אבל כולם היו נהנים מההשקעה. אף אחד לא היה שואף להרוס את האחר, והיינו עוזרים זה לזה למצוא ולהשלים את המקום המיוחד שלנו בפאזל החברתי.

מה צריך לעשות כדי להתקדם לרמת התקשרות אינטגרלית כזו? לחנך למשוואה שטובת החברה היא טובתי שלי, הצלחת החברה היא הצלחתי שלי. 

מכאן עולה שההבדל בין החברה האינטגרלית העתידית לבין כל החברות שקדמו לה, יתחיל מזה שהיא תיוסד על חינוך חדש, חינוך לחיבור, להתקשרות משלימה. זאת מתוך הסכמה כללית שפיתוח התפיסה האינטגרלית הוא הכרחי ממש, הדבר החשוב ביותר שבו תלוי עתידנו המשותף.

תראו אותנו, הגענו למצב שכמותו לא היה מעולם. בחשבון כולל יש לנו עודף כל כך גדול במה שאנחנו מייצרים, ולכאורה יכולנו לסדר לעצמנו חיי גן עדן, אבל המציאות רחוקה מזה כרחוק מזרח ממערב. הפערים הולכים וגדלים, ועימם גם התסכולים. כולם רוצים לעשות עלינו קופה, למכור לנו, לדחוף לנו, לנצל אותנו.

מתי נתקלתם במישהו באמת מאושר? אפילו אלה שיש להם מעל ומעבר, שרויים כל הזמן במתח, בלחץ, בפחד בלתי פוסק שיעקפו אותם או שיזיקו להם. מצד אחר, יוקר המחיה עולה ועולה, אנשים רבים לא מתקרבים אפילו לקניית דירה, שלא לדבר על כמות המידרדרים לעוני. 

במקביל, התא המשפחתי מתפרק, אנשים מתקשים לשרוד במערכות יחסים, לא מצליחים לתקשר עם הילדים. מגיעים בסוף יום עבודה סחוטים, נסגרים בפינה, לא רוצים לראות אף אחד. חיים על תרופות הרגעה, על משככי כאבים, על אלכוהול, על סמים.

במבט מן הצד נראה שהחברה שלנו פשוט אוכלת את עצמה, מאבדת את עצמה לדעת. אנחנו מכלים את משאבי כדור הארץ והורסים את הבית שבו אנחנו חיים, רק בגלל הרצון של האדם להמשיך להתעשר, כדי להוכיח לכולם ולעצמו עד כמה הוא מוצלח.

מה צריך לשנות? את אופי הקשר שבין בני האדם. הרי בסך הכול מה זו חברה? התוצרת שהיא מייצרת על ידי כוח העבודה, ואופן החלוקה שתלוי בהגדרת היחסים שבין הפרטים שבה.

לו יצויר שכולם היו נהנים מפירות הקדמה הטכנולוגית במידה שווה, איך אז היו נראים החיים? מה זה היה עושה לאושר? למשמעות? להנאות? לריגושים?

כנראה שהיינו נפטרים מכל התעשייה המיותרת, והיו מתפנות לנו שעות רבות ביום שאותן היינו משקיעים בפיתוח קשר הדדי, חיבור עמוק בין אדם לאדם. זה היה נותן לנו חום, ביטחון והתרוממות רוח. 

בנוסף, היינו מגדירים את אספקת צרכי הקיום של כולם כיעד משותף, וקובעים רמת חיים טובה ואחידה. את האנרגיה התחרותית היינו מתעלים ליתר השקעה בחברה, על ידי הענקת כבוד והוקרה למי שישקיע את כל ליבו לטובת הכלל. 

במציאות אינטגרלית שכזו, אף אחד לא היה מתנגש בנו, אף אחד לא היה מנסה להכשיל אותנו, יכולנו לגדול ולצמוח בלי שום הגבלה. וזה היה ממלא אותנו בהנאה הכי גדולה, בתחושה שיש משמעות לקיומנו, שאנחנו חשובים לאנשים, ולא בגלל הכסף שלנו, אלא בזכות מי שאנחנו.

מתי בדיוק תתרחש המהפכה? אחרי שנקים יחד מערכת חינוכית-תרבותית כלל-חברתית, שתביא אותנו להכרה שאנחנו יושבים בתוך אותה סירה. תלויים זה בזה לגמרי, ואם לא נלמד להתחבר בהשלמה כבר עכשיו, נצטרך לעשות זאת על סף טביעה.

שנקדים תרופה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 332 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content