Left Sidebar Content

חגים ומועדים | חנוכה

מתפיסה יוונית לתפיסה ישראלית

על מה בדיוק נלחמו המכבים? זה קשור גם אלינו לחיים? על המדע ועל הגילויים שמעבר לגבולות התפיסה האגוצנטרית.

אנחנו חיים בתוך מערכת הטבע, ומנסים לחקור את המציאות, להבין את הכוחות שפועלים ואת החוקיות. מה שאנחנו קולטים בתוך חמשת החושים ובעזרת מכשירים שמרחיבים את הטווח שלהם, מוגדר אצלנו כמדע. מה שלא נתפס בתוך חמשת החושים נותר בגדר הלא-נודע. 

עם ישראל, שבמקורו היה שונה מאוד ממה שאנחנו היום מכירים, נבנה על בסיס גישה אחרת לחקר המציאות. עבדו בו על פיתוח יכולת לתפוס את המציאות בצורה שאינה מוגבלת על ידי חמשת החושים. בזכות עבודה מיוחדת האנשים התחילו לקלוט מציאות רחבה יותר, שאף אחד מלבדם לא קלט.

לתפוס מציאות מעל חמשת החושים?! איך דבר כזה בכלל ייתכן?!

ובכן, לא פשוט להסביר זאת, ננסה ללכת צעד אחר צעד. מצד הטבע אנחנו מונעים על ידי רצון בסיסי לקבל הנאה ותענוג לעצמנו, או בקיצור רצון לקבל. מתוכו אנחנו רוצים להבין, להכיר, להרגיש את כל מה שנמצא סביבנו. חמשת החושים משרתים את הרצון לקבל, קולטים ומעבירים למוח נתונים לגבי מה עלול להזיק לנו ומה עשוי להועיל. טווח הקליטה של החושים מוגבל כמובן, והם שמציירים לרצון לקבל שבנו את תמונת העולם.

התפיסה הישראלית המקורית, שממנה אנחנו מנותקים כבר אלפי שנים, מדברת על קליטה של המציאות בצורה הפוכה. לא קליטה המכוונת פנימה, לתוך הרצון לקבל, אלא קליטה ביציאה מעצמך אל הזולת, קליטה ברצון לתת. במקום החשבון הטבעי של 'מה יהיה לטובתי', נוצר חשבון על-טבעי של 'מה יהיה לטובת הזולת'. לשם כך האדם צריך לקבל כוח שיעלה אותו מהטבע האגואיסטי לטבע חדש, אלטרואיסטי. יש שיטה שלמה שפיתחו אבותינו להשגת הכוח הזה, וכיום היא מפורטת בחכמת הקבלה. 

על השיטה הזו התחנך כל ילד בעם ישראל, פיתח את הרצון לתת ולאהוב, ודרכו התחיל לקלוט מציאות יותר גבוהה. שלמה, נצחית, אינסופית. עולם עליון שבו נמצאת מערכת הפעלה שמנהלת את עולמנו, את כל ההתפתחויות שאנחנו עוברים. וכך חי העם הזה, בתפיסת מציאות שונה מכל יתר העמים. בכל פעם שהרצון לקבל התגבר, ומשך את האנשים בחזרה לתוך תפיסה אגואיסטית, הייתה מודעות לכך שעבודתנו היא להילחם באגואיזם הצר בכוחות משותפים. להגביר את החיבור, האהבה והערבות הדדית, כך שיוכלו לכסות על כל הפערים שמתגלים. 

היוונים הביאו תפיסת עולם אגוצנטרית. טיפוח הגוף, תחרויות ספורט, ראוותנות. גם ההגות, הפילוסופיה והאינטלקט שלהם, התפתחו כולם מתוך הרצון לקבל. מעבר לגבולות הקליטה של הרצון לקבל וחמשת החושים, התפתחה המיתולוגיה היוונית. היא הציעה דמיונות מגוונים לגבי אלים בעלי תפקידים שונים שמקיימים ביניהם מערכות יחסים, קובעים את מה שיקרה לנו בחיים, ועוד.

היום, כשהעולם המקושר מגיע לאיזה מבוי סתום ומורגש שבפנינו תהום, ביחסים בין אנשים, בין עמים ובין מדינות, כמו גם ביחסי האדם והטבע כולו, החיים מאותתים לנו שסגנון הקליטה האגואיסטי מגיע למבוי סתום. שחייבים להתקדם. כולנו יוונים, זה טבעי, קולטים את המציאות ברצון לקבל. אבל יכולים לשדרג, ולסחוף אחרינו את כל יושבי תבל. 

מלחמת המכבים היא על תפיסת המציאות. עולם בלתי מוגבל נמצא לפנינו, עם הנאות ותענוגים מרמה אחרת לחלוטין, עם הבנת המשמעות הגבוהה והשגת המטרה הגדולה של החיים. 

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 471 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content